Niedawno wróciliśmy z Berlina, z targów IFA 2022. Teraz przyszedł więc czas na moje podsumowanie tegoż kilkudniowego eventu. Mam spory dylemat z tego typu tekstami, bo zdecydowanie wolę relacjonować wydarzenia na bieżąco i pewnie ciężko by mnie namówić na napisanie go, jednak zmotywował mnie tekst Daniela.

IFA 2022 to moje dopiero drugie targi, po tegorocznym MWC, co w zestawieniu z takim targowym weteranem, jakim jest Daniel, jest wynikiem bardzo słabym. Dodatkowo w Berlinie byłem dailywebowym operatorem, więc skupiałem się raczej na realizacji wideo, co mogło sprawić, że umknęły mi niektóre aspekty targów. Koniec jednak usprawiedliwiania się, czas na subiektywną relację z targów IFA 2022 Berlin.

IFA 2022

TOP 3: najlepsze sprzęty IFA 2022

W tym roku na IFA nie było za wielu głośnych premier. Mimo wszystko znalazłem tam sporo ciekawych sprzętów i technologii, które sprawiły, że w TOP 3 nie musiałem dać kebaba z Zaddy’s.

R E K L A M A

Urbanista – słuchawki z panelem solarnym

Słuchawki marki Urbanista to sprzęt, który tak mi się spodobał, że napisałem na jego temat jedyny tekst z targów IFA. Zapraszam serdecznie do zapoznania się z nim. Dla leniwych (bądź osób, które nie mają czasu) powiem tylko, że szwedzka marka połączyła siły z firmą Exeger, która pod marką Powerfoyle tworzy lekkie, cienkie i wytrzymałe panele solarne. Efektem tej współpracy są słuchawki, których ponoć nie trzeba ładować. Przynajmniej tak zapewnia CEO firmy Exeger, w wypowiedzi dla naszego serwisu.

Urbanista x Powerfoyle – słuchawki bezprzewodowe, których nie musisz ładować

Vasco Translator V4

Vasco Translator V4 to sprzęt, który przedpremierowo mogliśmy oglądać w Barcelonie. Translator zrobił na nas spore wrażenie, ale nie mogliśmy o nim opowiadać. Teraz to imponujące narzędzie trafiło do sprzedaży, więc warto je przybliżyć czytelnikom. V4 nie tylko świetnie wygląda (zwłaszcza w kolorze czerwonym), za co otrzymał Red Dot Design Award 2022, ale też potrafi tłumaczyć 108 języków. Dodatkowo zawiera kartę SIM, która oferuje darmowy i nielimitowany Internet do tłumaczeń na zawsze. Pozwala to rozmawiać swobodnie w 200 krajach bez dodatkowych kosztów, na przykład w Chinach, Tajlandii lub Australii. Translator głosu Vasco oferuje tłumaczenie mowy, translator ze zdjęcia i aplikację MultiTalk. Możecie skorzystać również z aplikacji do nauki wybranego przez siebie języka (można wybrać spośród 28 języków). Vasco Translator V4 to świetny gadżet, który sam bym z chęcią dłużej przetestował.

Vasco Translator V4 

StoryPhones – screen-free entertainment

O StoryPhones mówiliśmy już w podcaście i materiale wideo. Pisał o nich również Sebastian w tekście na łamach DailyWeba. Dla tych, którzy ominęli te materiały, napiszę tylko w skrócie, że są to słuchawki, na które zamontować możemy krążki z bajkami. Pozwalają one na zajęcie czymś dziecka, bez konieczności nadużywania patrzenia w ekran, co jest problemem już od najmłodszych lat. Tak podana bajka rozwija również wyobraźnie dziecka. Super pomysł! Mam nadzieję, że StoryPhonesy trafią do naszego kraju w niedalekiej przyszłości.

Screenshot 2022 09 02 19.46.50

Najgorsze momenty IFA 2022

IFA to świetne targi. Cieszę się, że udało mi się być w tym roku w stolicy Niemiec. W beczce miodu znalazłem jednak łyżkę dziegciu, a nawet kilka łyżek.

Podróbki AirPodsów, Apple Watchy i odkurzaczy Dysona

W nasz pierwszy dzień wpadliśmy na teren Messe Berlin tylko na chwilę. Mimo zaledwie dwóch czy trzech godzin obecności w wielkich halach berlińskich targów każdemu z nas rzucił się w oczy ogrom sprzętów, wizualnie łudząco podobnych, do urządzeń od Apple. Sam znalazłem trzy stoiska znajdujące się obok siebie, pokazujące smartwatche, na pierwszy rzut oka nieróżniące się niczym od Apple Watchów. Rozmawialiśmy o tym w pierwszym odcinku podcastu z targów. W kolejnych dniach doszły do tego dziesiątki chińskich podróbek AirPodsów i odkurzacze, których twórcy skopiowali nawet charakterystyczny zestaw kolorów w swoich szczotkach. Mowa oczywiście o fiolecie i czerwieni znanych z odkurzaczy Dysona.

Słabe startupy

Tak jak pisałem we wstępie, to dopiero drugie moje duże targi technologiczne. Gdy byliśmy w Barcelonie w marcu tego roku, moi redakcyjni koledzy mówili mi, że MWC spoko, ale w Berlinie to się będzie działo. Przyjechałem więc do stolicy Niemiec z dużymi oczekiwaniami i wyjechałem stamtąd dość mocno rozczarowany. Mimo kilku ciekawych pomysłów, o których nagraliśmy filmy na nasz kanał YouTube, mam wrażenie, że więcej interesujących startupów było nawet w stolicy Katalonii, a IFA pod względem startupów mocno rozczarowała. Podobną opinię wyraził Marcin, który słabości startupów na IFA poświęcił cały artykuł.

[IFA 2022] Startupy, czyli wielkie oczekiwania i zmarnowane nadzieje – czego nam zabrakło?

Nowe Nokie

Jestem chyba jedyną osobą w naszej redakcji, która skwitowała stoisko Nokii stwierdzeniem meh. Mam wielki sentyment dla tej marki, bo kilka moich pierwszych telefonów to były właśnie Nokie. Rozumiem też, że po perturbacjach firma szuka swojej niszy na rynku, jednak od marki, która ma taką historię, spodziewałbym się czegoś więcej, niż niczym niewyróżniające się średniaki z Androidem oraz mocno średnie feature phone’y. W przeciwieństwie do chłopaków z redakcji nie przekonała mnie Nokia 5710 ExpressAudio – słaby telefon, z ukrytymi słabymi słuchawkami.

Nokia 5710 ExpressAudio

IFA wróciła po przerwie covidowej, co mnie bardzo cieszy. Tegoroczne targi nie były złe. Zobaczyliśmy na nich kilka ciekawych sprzętów i technologii. Miały jednak kilka mankamentów, które mam nadzieję, że uda się do przyszłego roku zniwelować. Czego organizatorom i samemu sobie życzę z całego serca.

Aktualizacja iOS 16 już 12 września. Na te nowości czekamy najmocniej