IKEA coraz mocniej wchodzi w rynek audio. Po współpracy z Sonosem i wypuszczeniu ramek będących głośnikami czas na gramofon. Nie jest to jednak byle jaki gramofon. Mowa tu bowiem o sprzęcie, który nie tylko świetnie wygląda, ale ma również doskonale grać.

IKEA i jej różne współprace

Głośnik w ramce?! Sprawdzamy grającą ramkę z linii Symfonisk od IKEA i Sonos

IKEA od czasu do czasu zaskakuje współpracami. Jak nie głośniko-ramka stworzona wraz z Sonosem, to specjalne zestawy klocków stworzone wraz z Lego czy współpraca z Adidasem, mająca na celu usprawnienie ćwiczenia w domu. Tym razem firma ogłosiła współpracę ze Swedish House Mafia – kolektywem djskim i producenckim tworzącym muzykę house.

To będzie hit! Lego i IKEA stworzyli kolekcję BYGGLEK

Gramofon od IKEA

To właśnie ten tercet odpowiada za najnowszą kolekcję IKEA o nazwie OBEGRÄNSAD, w której poza rzeczonym gramofonem pojawić się ma ponad 20 produktów, w tym biurko ze specjalnymi półkami na głośniki, fotel czy torba na winyle. Wszystko ma nawiązywać do stylu, w którym tworzy Swedish House Mafia. OBEGRÄNSAD to po szwedzku nieograniczone, a nazwa wskazuje na grupę docelową kolekcji: osoby z ograniczonym budżetem, ale nieograniczoną kreatywnością.

IKEA OBEGRANSAD record player PE872124 e058443e figure image desktop

Gramofon prezentuje się bardzo ciekawie. Na dość masywnej bryle ustawiono niesymetrycznie talerz, a obok niego ramię gramofonu. Na froncie widzimy dwa ascetyczne przełączniki, do włączania i wyłączania gramofonu oraz zmiany prędkości obrotu (między standardowymi 33 i 45 obrotami na minutę). Wiem, że ucierpiałby na tym design, jednak szkoda, że nie zdecydowano się na jakąś pokrywę, która chroniłaby urządzenie przed kurzem. Po prawej stronie gramofonu znalazło się miejsce na port zasilania oraz wyjście audio. Gramofon posiada wymienną wkładkę od firmy Audio-Technica oraz wbudowany przedwzmacniacz, więc do korzystania z niego nie będą potrzebne dodatkowe urządzenia poza głośnikami. Gramofon ma być kompatybilny z głośnikiem ENEBY, jednak nie wiemy, czy nie ma tu mowy po prostu o połączeniu kablem, bo głośnik ten ma wejście AUX.

OBEGRANSAD record player milan 47c3b732 figure image desktop

Kolekcja OBEGRÄNSAD pojawi się na całym świecie jesienią 2022 roku. Nie znamy jeszcze ceny gramofonu, jednak ma ona być przystępna dla każdego. Patrząc na budowę gramofonu i jego funkcje, stawiałbym na cenę około 600 złotych. Tyle kosztują najtańsze modele firmy Audio-Technica i wydaje mi się, że jest to graniczna cena, powyżej której (abstrahując oczywiście od dostępności produktu i łatwości zakupu) klienci zainteresują się raczej produktami firm produkujących sprzęt audio, a nie meble.

IKEA

Gramofon w szwedzkiej sieci sklepów to nic niezwykłego. Można się dziwić tylko, że przy obecnym hajpie na winyle (o wpływie tego produktu na rynek wydawnictw winylowych możesz przeczytać w ciekawym artykule Adama Bednarka w serwisie Spiders Web) oraz chęci wejścia  w rynek audio, nastąpiło to tak późno. Przymiarki do wypuszczenia gramofonu, wtedy we współpracy z firmą Teenage Engineering, rozpoczęły się w 2018 roku, ale to właśnie pod koniec 2022 do sprzedaży trafi pierwszy gramofon od IKEA od prawie pół wieku. Ja sam, choć mam w domu całkiem nieźle sprawujący się sprzęt, właśnie marki Audio-Technica, z chęcią sprawdzę propozycję szwedzkiej firmy.

//dzisiaj na dailyweb