Można śmiało powiedzieć, że zarówno IKEA, jak i Sonos nie próżnują i właśnie pokazali nowy głośnik Symfonisk, który wbudowany jest w lampę podłogową i możecie go już kupić w najbliższym szwedzki markecie.

IKEA kilka dni temu pokazała bardzo ciekawy produkt, który pewnie trafi w gusta wszystkich gadżeciarzy, zainteresowanych wokół świata smart home. Vindstyrka to czujnik jakości powietrza, który prócz wilgotności sprawdzi także zawartość pyłków PM2,5 w Twoim domu czy mieszkaniu. Sonos również się nie obija i najpewniej w marcu zobaczymy ich nowe produkty, ale termin nie ma znaczenia, gdy poprzez wyciek poznaliśmy zdjęcia i całą specyfikację Sonos Era 100 i Sonos Era 300.

symfonisk lampa stojaca z glosnikiem wifi bambus smart

Symfonisk – lampa podłogowa od IKEA i Sonos

Łącząc swoją produktywność, Sonos i IKEA bez większych fanfarów wprowadzili do popularnych szwedzkich marketów ich kolejne dziecię – głośnik Symfonisk. Tym razem mamy do czynienia z lampą podłogową lub też stojącą, jak to woli i wygląda mniej więcej tak:

Ja jestem fanem produktów z IKEA i nie ukrywam, że większość moich mebli pochodzi  właśnie od nich. Potrafią doskonale wyważyć cenę i prostote, jeśli chodzi o wzornictwo i w przypadku Symfonisk dokładnie się ta teoria potwierdza. Oczywiście, jeśli jesteśmy gotowi na połączenie światła i dźwięku w jednym urządzeniu, bo technicznie i osobno, to ani ładny głośnik, ani specjalnie atrakcyjna lampa.

Pozostawiając aspekt wizualny indywidualnej ocenie, to IKEA określa głośnik jako ten najwyższej jakości. Próżno niestety szukać informacji na temat specyfikacji samego głośnika. O ile znajdziemy parametry samej lampy, o tyle, niestety brak informacji o specyfikacji głośnika. Przy wydatku 1000 PLN, bo tyle kosztuje lampa, to niestety nie do końca poważne podejście. Z drugiej strony domyślam się, że chodzi tutaj głównie o lampę, a głośnik w tym wypadku ma stanowić urozmaicający urządzenie dodatek.

.jpegSymfonisk

Jeśli chodzi o interfejs urządzenia, to mamy klasycznie trzy przyciski do sterowania głośnością i włącznik/wyłącznik, a do korzystania z urządzenia będzie nam potrzebna aplikacja Sonos. Symofniski będą mogły również zostać podłączone do istniejącego setupu głośników od Sonos.

Ważną informacją jest również to, że nowy Symfonisk ma wsparcie dla AirPlay 2, będziecie mogli także strumieniować muzykę za pośrednictwem Spotify, bo Symofnisk wspiera Spotify Connect i jak podkreśla IKEA:

Funkcjonalność głośnika będzie rozszerzana dzięki stałej aktualizacji oprogramowania.

ikea symfonisk lampa podlogowa

O ile bardzo sobie cenię, że takie produkty powstają, to jestem jednak fanem kupowania głośników  bezpośrednio od Sonos, bo nie do końca mi potrzebny aspekt meblowy przy głośnikach. Domyślam się jednak  na podstawie zainteresowania, jakie generują Symfoniski i prężnego prezentowania nowych produktów, że jest grupa odbiorców, które takie połączenie bardzo sobie ceni. Warto jednak pamiętać, że zwykły i podstawowy głośnik kupiony bezpośrednio od Sonos, zawsze będzie grał lepiej, ale i tym samym będzie kosztował odpowiednio więcej. Zatem mamy tutaj świetny kompromis i wybór, czy chcemy głośnik, czy meblo-głośnik z dodatkową funkcją oświetlenia, czy jako głośniko-regał na książki.

Symfonisk znajdziecie już na polskiej stronie IKEA, z brakiem możliwości wysyłki, ale  kupicie go w katowickim markecie.

Używany Apple Watch czy nowiutki Amazfit GTS 4 Mini – okiem kobiety