Legendarny muzyk, Brian Eno, stworzył kolejny wyjątkowy projekt. Turnable II to dzieło, które jest bardziej sztuką niż odtwarzaczem winylowych płyt. Projekcja kolorów w parze z klimatyczną muzyką ambient stanowi idealne połączenie na zimową chandrę.

Brian Eno to 75-letni weteran ambientowej sceny, który w zasadzie to nawet pomógł ją stworzyć. Szerzej dał się też poznać jako członek zespołu Roxy Music. Mógłbym napisać, że na muzycznej emeryturze zajął się sztuką konceptualną, która oparta jest na projekcji kształtów i kolorów przez oświetleniowe boxy, Skłamałbym jednak, bo 19 kwietnia debiutuje jego nowa płyta.

//dzisiaj na dailyweb

Nie wiem, w czym tkwi sekret wigoru Briana, ale patrząc na jego pracę, sądzę, że ogromne znacznie mogą mieć szalone kolory, którymi się otacza. ;)

Brian Eno Trurnable II

Brian Eno

Brian Eno, a właściwie Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno, to wybitny muzyk. Dla mnie szczególnie, bo jego ambientowe kawałki często towarzyszą mi podczas redakcyjnej pracy. Artysta od dawna zajmuje się nie tylko muzyką, lecz także sztuką konceptualną. Jego ostatnia wystawa prezentowana była w kilku dużych muzeach. To głównie kwadratowe i prostokątne boxy, które emanują gradientami neonowych barw i minimalistycznych, geometrycznych linii. Jego dzieła to zarówno printy na materiałach PETG, jak i żywe, dynamiczne instalacje świetlne.

Jony Ive z przytupem wrócił do projektowania produktów

Brian Eno

W wywiadach Brian wielokrotnie zaznaczał fascynację światłem i przenikającymi się barwami. Nic więc dziwnego, że zajmuje się też taką tematyką. W 2021 roku stworzył gramofon w formie prostokąta. Co ciekawe, umieszczono w nim światła LED, które emitują różne wzory i kompozycje barw. Dziś po raz kolejny wraca z tym właśnie pomysłem.

Turnable II to nazwa kolejnego projektu (poprzedni został wykupiony przez kolekcjonerów). Tym razem przyjmuje on formę okręgu stworzonego z mlecznobiałego, półtransparentenego akrylu. Wielowarstwowe i wieloprzestrzenne wnętrze również skrywa dziesiątki emiterów LED, które potrafią projektować warstwowe sceny świetlne. Co ciekawe, ich projekcja jest całkowicie przypadkowa – stale tworzy nowe wzory.

Brian Eno

Nie wiemy, kto dokładnie odpowiada za wyprodukowanie sprzętu, ale zastosowanie wkładki Ortofon 2M White oraz ramienia Pro-Ject może wskazywać właśnie na tego drugiego producenta.

Brian Eno zdecydował się na wydanie 150 sztuk Trunable II. Każdy egzemplarz będzie kosztować 20 000 funtów brytyjskich (około 100 700 zł). Sądząc jednak po sprzedaży poprzedniego modelu, nie będzie problemów ze znalezieniem kupców. Warto się jednak pośpieszyć, jeśli myślicie o zakupie. Więcej informacji znajdziecie w tym miejscu.