Jony Ive po ostatecznym odejściu z Apple skupił się na innych projektach, niż te, do których nas przyzwyczaił. Teraz Sir Jonathan wraca do projektowania produktów i wciąż wychodzi mu to bardzo dobrze.

Jony Ive to wielokrotnie nagradzany brytyjski projektant i były Główny Projektant (CDO) Apple Inc. Był odpowiedzialny za projektowanie produktów, a także interfejs urządzeń firmy z Cupertino. Spod jego rąk wyszły takie produkty jak iPod, iPhone czy MacBook Air. Steve Jobs powiedział o Ive’ie: „Jeśli miałbym wskazać mojego duchowego partnera w Apple, byłby nim Jony”. Ive opuścił Apple w 2019 roku i założył niezależną firmę projektową o nazwie LoveFrom.

//dzisiaj na dailyweb

Jony Ive – legendarny projektant Apple

Firma Ive’a współpracować miała długofalowo z Apple, jednak ostatecznie projektant i firma z Cupertino rozstali się już po trzech latach.  Na pocieszenie dla Ive’a jego firmie pozostała współpraca z takimi markami jak Airbnb i Ferrari. Sam projektant zajął się projektami niekomercyjnymi i charytatywnymi, jak nowy czerwony nos dla Comic Relief czy emblemat koronacji Króla Karola III.

Lp12 50 Product White 50 scaled

Linn Sondek LP12-50

Teraz Ive powraca z projektem gramofonu Sondek LP12-50. Zaprojektowany przez LoveFrom wraz z brytyjską marką audio Linn, produkt jest 50. rocznicową edycją LP12 – co Ive opisuje jako „bardzo delikatny i skromny projekt dla nas, który był naprawdę motywowany naszą miłością i szacunkiem dla Linn”.

Projekt LP12-50 rozpoczął się w niepozorny sposób na początku 2022 roku, kiedy CEO Linn Gilad Tiefenbrun, który przejął firmę po swoim ojcu, projektancie oryginalnych LP12, otrzymał DM na LinkedIn od asystenta Ive’a z prośbą o rozmowę. Wszystko dlatego, że były projektant Apple jest fanem marki. Rozmowa była tak owocna, że Ive zaproponował stworzenie jubileuszowej edycji kultowego gramofonu. Zadanie było ciężkie nie tylko ze względu na to, jakim kultem obdarzany jest w niektórych kręgach ten model i każda jego reinterpretacja mogła być uznana za świętokradztwo. Linn zabroniło Ive’owi ingerować znacznie w część architektury gramofonu, aby nie ucierpiał na tym starannie zaprojektowana idea brzmienia sprzętu.

LP1250 White Side WR

To, co może być najbardziej zaskakujące w tym projekcie, to fakt, że – podczas gdy LP12-50 trafi do sprzedaży w limitowanej serii 250 sztuk za 60 000 USD – LoveFrom wykonał pracę pro bono i nie ma umowy ani innych ustaleń finansowych z firmą. „Jest wiele rzeczy, które zawsze chciałem robić wyłącznie z miłości do nich” – mówi Ive.

Johnathan Ive zaprojektował emblemat koronacji króla Karola III

Linn Sondek LP12-50 zachował proporcje i styl poprzednika, jednak zwłaszcza w wersji białej, czuć w nim rękę byłego projektanta Apple. Ive zmienił włącznik, niektóre elementy talerza i całej bryły. Linn Sondek LP12-50 to przepiękny i cholernie drogi hołd dla modelu LP12, który chyba każdy miłośnik muzyki i dobrego designu chciałby mieć w domu. Więcej o współpracy, w ramach której powstanie 500 (po 250 z każdego koloru) limitowanych gramofonów przeczytacie tutaj.