Jest wiele technologii dźwięku przestrzennego, które zmieniły oblicze rynku. Dawno jednak nic nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak Spatial Audio. Zasadniczo nie jest to technologia firmy Apple, ale to właśnie ona ją upowszechniła. Już niedługo każdy z nas będzie mógł nagrywać filmy z technologią dźwięku, który podąży na nami. Potrzebna jest jedynie aktualizacja.

Wspominaliśmy już kilkukrotnie o tym, że Apple naprawdę szybko aktualizuje swój sprzęt. Nowy iOS 17 przyniósł sporo ciekawych funkcji. Kolejna duża aktualizacja do iOS 17.1 wprowadziła wiele ciekawych nowości. Kilka dni temu poprawiono też całą masę poważnych błędów w zbiorowej aktualizacji. Sporo jeszcze jednak przed nami!

//dzisiaj na dailyweb

W tej chwili czekamy na wersję z systemu iOS 17.2. Korzystają z niej już uczestnicy programu beta, którzy zdradzają nam właśnie kolejne interesujące wieści.

Aktualizacja do iOS 17.2 przyniesie Spatial Audio dla filmów

Niedawno prezentowaliśmy listę nowości w iOS 17.2. Z kilku ciekawych, nowych funkcji szybciej zaoferowano nam współdzielenie playlist w Apple Music. Sporo jest jeszcze przed nami.

Apple Spatial Audio

Coś, czego się nie spodziewaliśmy, a o czym wiemy już teraz – możliwość nagrywania filmów za pośrednictwem naszego iPhone’a i przechwytywanie dźwięku w trybie Spatial Audio.

Tim Cook chciałby okularów AR, ale nie da się ich stworzyć. Dlatego powstały Apple Vision Pro

Spatial Audio nie należy do nowych rzeczy. Podstawy tej technologii wykorzystywano już w Paryskiej operze w 1881 roku. To zasadniczo technologia dźwięku przestrzennego lub, jak kto woli, 3D. Przez lata pracowano nad doprowadzeniem jej do perfekcji. Poddano ją również standaryzacji, dzięki czemu każdy mógł cieszyć się tymi samymi wrażeniami podczas słuchania muzyki lub oglądania materiałów filmowych. Nieważne było też miejsce — czy to domowe zacisze, czy też wielkie kino.

Apple dołożyło do tej technologii prawdziwy game changer — śledzenie pozycji głowy. Oczywiście i to nie jest czymś zupełnie nowym, bo już dziesięć lat temu był na rynku taki sprzęt. Jednakże! Dopiero Apple umożliwiło testy tej technologii w przystępnych warunkach. Firma  wykorzystała ją bowiem w 2020 roku do słuchawek Apple AirPods Pro.

Netflix wprowadza dźwięk przestrzenny bez używania dodatkowego sprzętu. Spatial audio jest już dostępny w niektórych produkcjach oryginalnych platformy.

Obecnie Apple otwiera przed nami kolejny rozdział opowieści o fantastycznej technologii. Właściciele iPhone’a 15 oraz iPhone’a 15 Pro będą mogli po zainstalowaniu aktualizacji iOS 17.2 skorzystać z funkcji nagrywania wideo z dźwiękiem Spatial Audio śledzącym ruch głowy. Niestety funkcja ta nie będzie dostępna dla posiadaczy starszych urządzeń.

Apple Spatial Audio

Co gorsza, możliwość odtworzenia takiego filmu będzie udostępniona jedynie posiadaczom Apple Vision Pro. To w sumie przykre, ale uzasadnione działanie. Śledzenie głowy na nic by się zdało, gdybyśmy odwrócili oczy od wyświetlanego obrazu. W przypadku Vision Pro mamy go nadal przed sobą!

To niesamowite, że nasze smartfony zyskały technologię, która kiedyś zarezerwowana była dla bardzo drogiego sprzętu i wymagała pracy sztabu ludzi. Myślę, że popularyzacja gogle VR/AR może być całkiem niezłym krokiem rozwoju technologii.