Kilka dni temu Marcin informował Was, że możemy już instalować aktualizacje systemu iOS 17.1. Apple nie zwalnia tempa i chce dowieść nam jak najszybciej kolejne nowe funkcje, które obiecano we wrześniu. W przypadku iOS 17.2 kolejny raz możemy liczyć na wiele fajnych nowości.

iOS 16 zrobił na mnie wrażenie. Ilość zmian i nowości w iOS 17 bije jednak poprzednika na głowę. Użytkownicy, którzy postanowili nie czekać na oficjalną aktualizację i zainstalować wersję BETA, mówią o kilku naprawdę istotnych zmianach.

//dzisiaj na dailyweb

Dotyczą one całkiem nowej aplikacji dziennika, aplikacji z muzyką, tłumacza, nowego filtra ustawień, widżetów oraz wielu innych. Przedstawiamy, krótką listę, która zapewni Was, że warto czekać.

Wiele nowości w iOS 17.2

Aplikacja Dziennik

To coś, co Apple zakomunikowało we wrześniu podczas premiery iOS 17 oraz iPhone’a 15. Aplikacja dziennika jest notatnikiem, który pozwoli zanotować nam przebieg dnia, najciekawsze zdarzenia, myśli i odczucia.

iOS 17

Wielu osobom może się to wydawać śmieszne, ale kompletnie nie powinno. Prowadzenie pamiętnika, jak wykazują badania, ma działanie terapeutyczne. Jest w stanie poprawić nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. w ten sposób możemy się uporać z nadmiarem emocji, złymi myślami, ćwiczyć pamięć, a nawet obniżyć ciśnienie krwi!

Apple oddaje więc narzędzie, w którym można użyć tekstu, zdjęć, nagrań głosowych i wideo oraz geolokalizacji, a nawet danych z aplikacji Zdrowie jak liczba kroków czy nastrój.

Wspólna playlista w Apple Music

To jedna z fajniejszych nowych funkcji. Niedługo razem ze znajomymi będzie można tworzyć i edytować wspólne playlisty. Idealna sprawa na wyjazdy, czy posiadówy w większym gronie. Wystarczy użyć specjalnego linku, lub kodu QR, aby dołączyć do tworzenia kolejki odtwarzanych utworów.

Recenzja iPhone 15 – dlaczego uważam, że to najlepszy smartfon Apple?

Przycisk akcji wywoła tłumacza

Nowy przycisk akcji, który zastąpił suwak trybu cichego, wywołał na początku sporo kontrowersji. Teraz okazuje się, że nikomu go już nie brakuje, a większość woli nową formę przycisku.

iPhone 15

W iOS 17.2 pod przycisk będzie można wywołać aplikację tłumacza. Zacznie ona nagrywać automatycznie dźwięk i przetłumaczy na wskazany język.

https://twitter.com/kaubin/status/1717616115998662787?s=61&t=ujGwanp0-9LaQq9gOtjtXw

Konieczne będzie tu jednak oczywiście posiadanie aplikacji Apple Tłumacz oraz jej wstępne skonfigurowanie, przed pierwszym użyciem. Dodatkowo podczas tłumaczenia pojawi się nam świetna animacja na dynamicznej wyspie aparatu.

Nowa Lista polubionych piosenek

W głównym menu aplikacji Muzyka pojawi się całkiem nowa pozycja. To playlista oparta na wszystkich polubionych wcześniej utworach.

Nowe widżety

Kilka osób z mojego najbliższego otoczenia narzekało na liczbę dostępnych widżetów. Apple zapowiadało kolejne i teraz widzimy kilka z nich. Te, które wprowadzi aktualizacja to nowy widżet zegary oraz pogody — w tym informacje o wietrze, indeksie UV, wschodzie słońca i innych.

Aktualizacja iOS 17.1 – zmiany, które trafią do smartfonów Apple iPhone

Nowy tryb skupienia — historia słuchania

To jest prawdziwa bomba! Jeśli pożyczacie swój telefon dzieciom lub znajomym, to wiecie, że po chwili korzystania z Apple Music całkowicie przetasuje się funkcja polecanych utworów, która bazuje na historii odtwarzania. Uwielbiam słabe, żarty dlatego nie raz odtwarzałem playlisty discopolo na telefonach znajomych, by później obserwować, jak odchodzą od zmysłów ;D.

Apple ma chyba dość osób jak ja. Teraz w nowym trybie skupienia, historia odtwarzania nie będzie już scrapowaniu utworów.

Pomniejsze nowości

To wszystko jednak nie koniec. Apple przygotowało znacznie więcej nowości.

Te które udało się wyłapać testerom to również:

  • Poprawki w Apple TV.
  • Śledzenie aktualności na żywo w aplikacji Apple News (niedostępna w Polsce). Teraz będzie można śledzić wynik meczu lub informacje o wypadkach.
  • Nowa sekcja Body w Memoji (ustawianie talii, biustu i ramion).
  • Nowa animacja „Fast Fade” w aplikacji Książki.
  • Zamiast odpowiedzi tapback, będzie można odpowiedzieć naklejką w iMessage.
  • Wprowadzenie Contact Key Verification iMessage.