Apple opublikowało wczoraj aktualizację systemów iOS 17, iPadOS 17 oraz watchOS. Update jest duży — przynosi wiele pomniejszych ulepszeń i nowości. Dodaje też kilka naprawdę istotnych funkcji, które będziecie obserwować na co dzień.
Jak to zwykle bywa, nowa zaprezentowanie nowej serii iPhone 15 przynosi również aktualizacje oprogramowania. Aktualizacja do iOS 16 wniosła zmiany stylistyczne i podnosiła komfort użytkownika telefonu, dzięki temu wielu z nas oceniło ją bardzo pozytywnie.
Teraz nowe system w wersji iOS 17, kontynuuje tę drogę. Mocno rozwinięto i udoskonalono aplikację telefonu, FaceTime oraz wiadomości. Odświeżono interface. Uproszczono działanie AirDrop i wprowadzono nowy NameDrop. Kilka z nowości postanowiłem przetestować i pokazać je w tym artykule.
Tryb czuwania
Początkowo funkcja miała być Stanem Gotowości. Teraz zawitała jako Tryb czuwania. Nazwa lepiej koreluje z poprzednimi trybami, które wybierało się z ekranu blokady.
Premiera iPhone 15 i 15 Plus. Potwierdzenie przecieków czy ogromne zaskoczenie?
Plakaty kontaktów
Plakaty kontaktów to nowość, która ma umożliwić jeszcze lepsze wyrażanie siebie. Pomijając to, jest również dużo ciekawszy wizualnie akcent, który pozwala lepiej zidentyfikować dzwoniącego i ożywić nasze relacje z innymi.
Teraz gdy ktoś do nas zadzwoni, a odpowiednio wyedytował swój kontakt (jeśli tego nie zrobił, można stworzyć plakat dla kontaktu samemu) będziemy widzieli spersonalizowany ekran dzwoniącego. Apple daje tu możliwość wyboru i dodatkowych opcji dla zdjęcia (kolory, styl, fonty), memoji lub prostego monogramu.
Aby umożliwić wysyłanie naszych plakatów do innych, konieczne jest na zezwolenie działania funkcji i stworzenie własnego plakatu. Można to zrobić, wchodząc w kontakty i edytując własną wizytówkę.
Nowości w Safari
Przeglądarka Safari również zyskała na funkcjonalności. Wśród nowości znajdziemy zablokowane przeglądanie kart prywatnych (FaceID), ulepszone blokowanie stron śledzących i fingerprintingu, lepszą kontrolę nad rozszerzeniami i nowe sugestie wyszukiwania.
Ja natomiast najbardziej doceniam grupy kart. Od teraz można łatwo posegregować otwarte karty w grupy. Dla przykładu — osobno dla pracy, szkoły czy planu wakacji. Przełączenie między grupami jest bardzo proste, wystarczy przesunąć pulpit w prawo lub lewo.
Uproszczone AirDrop i całkiem nowe NameDrop
Ulepszenie AirDropa wymagało poprawy. Wprowadzone też kilka zmian na poziomie systemu. Np. w aplikacji zdjęć, podczas wysyłania AirDropem, można dodać szybko kolejne elementy. Co ciekawe, teraz nie będziemy musieli już być blisko siebie, by wysyłać pliki. Jeśli będziemy musieli wyjść, transfer zostanie dokończony przez Internet (ta funkcja zostanie wprowadzona do końca roku).
Prawdziwą rewelacją jest jednak NameDrop, to całkowicie nowa funkcja, która pozwala wysłać swoje dane kontaktowe po zbliżeniu do innego iPhone’a lub Apple Watch. Przyznam się, że już to uwielbiam, poznawanie nowych osób stało się znacznie prostsze i szybsze — nie trzeba już zapisywać ręcznie numerów telefonów, bazgrać na danych na kartce czy pamiętać o wizytówkach.
Ta sama czynność umożliwia też dzielenie się treściami i uruchamianie SharePlay w celu posłuchania muzyki, obejrzenia filmu czy wspólnej rozgrywki, gdy urządzenia iPhone znajdują się blisko siebie.
Udoskonalona autokorekta i wprowadzanie, nowe nalepki
Autokorekta to coś sprawiało mi duży problem. Często się mylę przy pisaniu szybkich wiadomości. Standardowa autokorekta nie dawała sobie ze mną rady. Teraz Apple znacząco ją ulepsza, dzięki zastosowaniu transformacyjnego modelu przetwarzania języka. To zaawansowane rozwiązanie do przewidywania wyrazów oparte na wbudowanej technologii uczenia maszynowego, które zwiększa precyzję i wygodę pisania.
Wprowadzono też nowy system rozpoznawania dyktowania, który jest dokładniejszy. Klawiatura nie wymaga już klikania znaków — dostaliśmy coś na wzór klawiatury Swype, gdzie wystarczy płynnie przejeżdżać między literami, aby uzyskać pełne słowo. Dodatkowo aplikacja wiadomości wreszcie uwzględnia język polski przy podpowiadaniu słów.
Odświeżono widok przy redagowaniu wiadomości. Na niebiesko podkreślono zamienione słowa, po których kliknięciu widzimy poprawione słowo.
iPhone posiada też nową funkcję tworzenia nalepek, ze zrobionych przez nas zdjęć. Nalepki będzie można wyedytować i dodać do nich kilka fajnych efektów.
Nowości w aplikacji Zdrowie
Nastrój dnia
Udostępnianie danych bliskim
FaceTime na Apple TV
Nowości dla Phone’a 14
Użytkownicy iPhone’a 14 będą mogli cieszyć się nowymi możliwościami aparatu. To tryb wykonywania zdjęć w 48 MP w formacie HEIC (lub JPG) i zmiana ostrości już po zrobieniu zdjęcia portretowego lub nagraniu wideo w trybie filmowym.
To nas omineło:
Funkcja LiveVoicemail i transkrypcja tekstu
Funkcja Live Voicemail pozwala generowaną w czasie rzeczywistym transkrypcję wiadomości, którą w danej chwili ktoś pozostawia na poczcie głosowej, i zdecydować, czy odebrać to połączenie. Dzięki systemowi Neural Engine transkrypcja Live Voicemail jest generowana bezpośrednio na urządzeniu, a jej treść pozostaje od początku do końca poufna. Działa to również w aplikacji wiadomości, gdy ktoś wyślę nam wiadomość audio. Pod plikiem dźwiękowym wyświetli się wygenerowany tekst. Bardzo żałuje, że funkcja nie obsługuje naszego języka. Byłaby fenomenalna.
Nowa aplikacja Dziennik
Dziennik to nowa aplikacja, która pomaga użytkownikom iPhone’a w znajdowaniu czasu na refleksję i praktykowaniu wdzięczności poprzez prowadzenie osobistych zapisków. Wszystko po to, żeby dbać o lepsze samopoczucie. Niestety ta aplikacja, również nie zdążyła na premierę – całe szczęście ma być dostępna do końca roku.
Dzięki wbudowanej w urządzenie technologii uczenia maszynowego użytkownicy mogą otrzymywać spersonalizowane sugestie, które będą inspirować do kolejnych wpisów. Sugestie są generowane w inteligentny sposób na podstawie ostatniej aktywności, w tym m.in. zdjęć, osób, miejsc czy treningów. Pomagają rozpocząć wpis, a regularne powiadomienia ułatwiają wyrobienie nawyku prowadzenia dziennika.
Funkcje map
Apple udostępni swoim użytkownikom mapy topograficzne. Aktualnie korzystam z map przygotowanych przez inne firmy. Z chęcią przetestowałbym te od Apple — zwłaszcza że dedykowaną opcję będzie miał również Apple Watch. Niestety na razie ograniczy się on do parków narodowych w Ameryce.
Artykuł powstał na bazie informacji przekazanych przez Apple, więcej szczegółów na temat nowych funkcji znajdziecie w tym linku.