Kiedyś drukarki nie potrafiły zbyt wiele. Po prostu drukowały. Dziś jest to sprzęt, który często dysponuje ciekawymi funkcjami. Nowe modele, jak Canon PIXMA G3470, potrafią drukować bezpośrednio z chmury, korzystając z różnych popularnych aplikacji. To oznacza oszczędność czasu i miejsca na dysku.

Wielokrotnie drukowałem materiały z sieci społecznościowych. Odwiecznym problemem było skomplikowanie tegoż procesu. Niekiedy pobieranie plików szło łatwo, ale czasem byłem zmuszony korzystać z dodatkowych narzędzi. Następnie, zapisane pliki musiałem skopiować na komputer. Dopiero po tym wszystkim mogłem cieszyć się sukcesem, że w końcu udało mi się wydrukować materiały.

//dzisiaj na dailyweb

Ten problem dotyka również zwykłych dokumentów, skanów i notatek. Wszystko to zajmowało też sporo miejsca na dysku. Dziś moje cyfrowe życie jest w całości przeniesione do chmury. Na szczęście drukarki Canon potrafią z niej drukować, dzięki czemu oszczędzam sporo czasu i przestrzeni dyskowej. Na przykładzie modelu Canon PIXMA G3470 pokażę Ci, jak możesz zrobić to samo!

Życie w chmurach

Zdarza mi się jeszcze czasem drukować pliki lokalne, bezpośrednio z dysku mojego laptopa. Przeważająca większość to jednak rzeczy, które ściągam z Internetu, a dokładnie z serwisów chmurowych.

Umowy przychodzą do mnie mailem, księgowość mojej firmy prowadzona jest online, wzory druków i ważniejsze pliki trzymam na internetowym dysku. Czasami drukuję też notatki, całe strony lub materiały z sieci społecznościowych.

Canon PIXMA G3470

Obecnie serwisy takie jak Google Drive, Dropbox, czy OneDrive oddają użytkownikowi sporo miejsca na przetrzymywanie swoich najważniejszych plików. Dzięki temu pojemność dysku w komputerze nie jest już tak kluczowym parametrem. Dodatkowo do zdjęć ma się dostęp z każdego miejsca na świecie i niemal dowolnego urządzenia. To też spora oszczędność czasu.

Nowoczesne drukarki pozwalają na korzystanie z tych właśnie serwisów chmurowych. Jest to niezwykle praktyczne. Kiedyś, chcąc wydrukować zdjęcia, musiałem w tym celu przeszukiwać kolekcję płyt CD lub przepastne archiwum dysku. Każde zdjęcie drukowałem osobno, z poziomu programu graficznego. Dziś włączam apkę na telefonie, wybieram te, które chcę wydrukować i po chwili mogę je zabrać z tacy drukarki.

Canon PIXMA G3470

Jedną z drukarek która gwarantuje tak proste i szybkie wydruki jest PIXMA G3470. Dzięki usłudze PIXMA Cloud Link jestem w stanie wykorzystać wiele serwisów chmurowych w celu oszczędzenia miejsca na dysku i czasu, który potrzebuję na drukowanie.

Canon PIXMA G3470

Canon PIXMA G3470 to drukarka atramentowa, która przeznaczona jest do zastosowań domowych. Wyróżnia się systemem tuszów MegaTank, o którym pisaliśmy w przypadku opisywanych ostatnio Canon MAXIFY GX6040 oraz Canon MAXIFY GX4040.

Canon PIXMA G3470

Canon MegaTank to system, w którym zwykłe wkłady z atramentem zastąpiono systemem dużych wewnętrznych zbiorników, które można łatwo uzupełnić samemu, nie obawiając się o pobrudzenie. Dodatkowo dzięki niemu obniżono do minimum koszty eksploatacji i druku, zapewniając przy tym maksymalną trwałość i niezawodność sprzętu.

Canon PIXMA G3470 posiada również skaner i możliwość kopiowania dokumentów. Drukarka jest też dość szybka jak na zastosowania domowe — drukuje 11 stron na minutę w czerni oraz 6 stron na minutę w kolorze.

Canon PIXMA G3470

Na froncie urządzenia znalazł się mały wyświetlacz informacyjny oraz panel nawigacyjny, który daje dostęp do wszystkich ważnych funkcji i ustawień. Model PIXMA G3470 dostępny jest w kolorze białym, czarnym oraz czerwonym.

Canon PIXMA G3470
Model Canon PIXMA G3470 dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych / fot. Canon

Drukarkę połączymy z komputerem za pośrednictwem kabla USB. Można też skorzystać ze znacznie ciekawszej opcji druku bezprzewodowego. Tu wykorzystywane są trzy standardy — PictBridge, AirPrint i Mopria. Drukarka współpracuje również z asystentami głosowymi Google oraz Amazon Alexa.

Canon PIXMA G3470
Aplikacja do obsługi drukarki dla MacOS

Do obsługi drukarki Canon oddał swoje niezawodne narzędzia, jak PIXMA Cloud Link oraz aplikacje: Canon PRINT, Easy-PhotoPrint Editor, PosterArtist oraz Creative Park.

Szczegółowe informacje o tym modelu dostępne są na stronie Canon. Cena drukarki w oficjalnym sklepie Canon wynosi 1069,99 zł.

Jeszcze więcej możliwości

Nie tak dawno na łamach naszego serwisu opublikowaliśmy informacje na temat preferencji fotograficznych naszych rodaków. Wyniki ankiety mówią wprost, że ponad połowa respondentów swoje zdjęcia trzyma w pamięci urządzenia. Sporo osób, bo ponad 60% ankietowanych posiada kolekcję ponad 500 fotografii. Przy czym 26% z nich przechowuje nawet 3000 zdjęć i więcej. W takim wypadku fotki mogą zajmować znaczną większość pamięci w smartfonie. Gdyby skopiować je do chmury, można by oszczędzić sporo miejsca!

Canon PIXMA G3470

Canon od dłuższego czasu rozwija funkcję PIXMA Cloud Link. Dzięki niej można mieć dostęp do najpopularniejszych serwisów ze zdjęciami, dysków internetowych oraz kilku innych usług jak Google Classroom.

Canon oferuje drukarki, które mają dwie możliwości: obsługi PIXMA Cloud Link bezpośrednio z ekranu drukarki lub za pośrednictwem komputera i smartfona. W przypadku Canon PIXMA G3470 skupimy się na tej drugiej możliwości.

Canon PIXMA G3470

Aplikacja na komputerze i smartfonie

Aby cieszyć się funkcjami opartymi na chmurze, musimy połączyć naszą drukarkę z komputerem lub smartfonem. Canon zadbał o to, by jak najbardziej uprościć tę czynność. Możliwe jest działanie drukarki w sieci lub połączenie bezpośrednie — oba szybkie i sprawne.

Canon PIXMA G3470
Aplikacja Canon PRINT

Dla smartfonów z systemami iOS oraz Android przygotowano dedykowaną aplikację Canon PRINT. Daje ona dostęp do drukowania dokumentów lokalnych, drukowania fotografii, skanowania i kopiowania ze smartfona (z użyciem aparatu). W aplikacji znajdziemy też informacje o drukarce oraz jej statusie.

Canon PIXMA G3470
PIXMA Cloud Link – lista wspieranych usług i serwisów

Tym, co oferuje jeszcze aplikacja i interesuje nas najbardziej, jest jednak zakładka „Portal”, która daje dostęp do wielu usług i serwisów w chmurze. Poniżej znajdziecie opis wszystkich aktualnie wspieranych. Warto tu jeszcze nadmienić, że wraz z rozwojem Canon PIXMA Cloud Link dodawane są nowe funkcje i serwisy.

Lista usług

Canon PIXMA Cloud Link daje dostęp do następujących serwisów i usług:

 • Google Classroom – bezpłatna usługa Google dla szkolnictwa
 • Number Place – drukowanie sudoku, dostępne są opcje planowania wydruku poprzez ustawienie dni tygodnia i godziny
 • Connect with us on Messenger – drukowanie obrazów i dokumentów z Messengera
 • OneNote – obsługa popularnego programu Microsoft
 • Google Drive – drukowanie z dysku sieciowego Google
 • Dropbox – drukowanie z dysku sieciowego
 • OneDrive – drukowanie z dysku sieciowego Microsoft
 • Box – drukowanie z dysku sieciowego i edytowanie plików
 • Evernote – drukowanie plików z popularnego menadżera notatek
 • Google Photos – obsługa serwisu ze zdjęciami Google
 • image.canon – obsługa dysku dla zdjęć Canon, opisywaliśmy ją na łamach dailyweb
 • Scan to E-mail – skanowanie do wysyłki w wiadomości
 • Scan and Send – wysyłanie skanowanych elementów do drukarki odbiorczej i drukowanie ich. W praktyce można wysłać dokument do innej drukarki Canon, np. u kolegi
 • Menedżer adresów – zarządzanie drukarkami, które mogą przesyłać między sobą dane wydruku, i nadawcami mogącymi wysyłać dane wydruku do drukarki
 • Photo with Message – wysyłanie fotografii zapisanych w smartfonie lub tablecie do drukarki zarejestrowanej jako docelowa i drukowanie ich
 • Wygeneruj kod odbiorcy – generowanie kodu do obsługi powyższych funkcji

Dodatkowe aplikacje

Canon przygotował dla swoich klientów również dwa inne serwisy, do których dostęp można mieć zarówno z poziomu aplikacji, jak i przeglądarki internetowej.

Canon Creative Park

Canon Creative Park to internetowy serwis, w którym można znaleźć setki plików z rysowankami oraz projektami dla najmłodszych. Są tu też wycinanki oraz modele do sklejania. Wszystkie materiały są perfekcyjnie przygotowane i można je bezpłatnie wydrukować.

Canon PIXMA G3470
Canon Creative Park

Więcej informacji o Canon Creative Park znajdziesz na stronie producenta, natomiast z aplikacji skorzystamy na Androidzie i iOS. Możliwy jest też dostęp z poziomu przeglądarki internetowej, klikając tutaj.

Canon Easy-PhotoPrint Editor

Aplikacja pozwala na przygotowanie naszych materiałów do druku. Dzięki niej stworzymy ciekawe kolaże, plakaty, kalendarze, karty, czy naklejki. Dodatkowo aplikacja pomoże wydrukować zdjęcia (nawet te do dokumentów), a nawet ułatwi projekt wizytówki czy też karnetu.

Canon PIXMA G3470
Więcej informacji o Canon Easy-PhotoPrint Editor znajdziesz w tym artykule

Canon PosterArtist

O tej aplikacji wspominaliśmy przy okazji testu Canon MAXIFY GX6040. Canon PosterArtist to narzędzie do projektowania plakatów, zaproszeń, wizytówek, a nawet kalendarzy. Co najlepsze, daje też dostęp do tysięcy przykładowych projektów, a wszystko to jest całkowicie bezpłatne.

Canon MAXIFY GX6040

Więcej informacji o Canon PosterArtist znajdziesz w tym artykule. A z aplikacji skorzystamy za pośrednictwem przeglądarki internetowej, klikając tutaj.