Sprawdziliśmy Canon MAXIFY GX4040. Dobra drukarka to w zasadzie jedno z podstawowych narzędzi w większości firm. Praca zdalna często wręcz jej wymaga. Pokazujemy jeden z ciekawszych modeli, który idealnie sprawdzi się podczas wykonywania obowiązków służbowych z domu.

Oczywiście wiemy, że nie każdy musi korzystać z drukarki. Nie każdy może i nie każdy chce ją posiadać. Dla mnie jest to przymus — korzysta z niej w pełni moja żona, gdy pracuje z domu. Używam jej również ja, gdyż… pracuje głównie zdalnie. Nie sądziłem jednak, że eksploatacja i drukowanie mogą być tak proste, tanie i przyjemne.

//dzisiaj na dailyweb

Dzięki Canon MAXIFY GX4040 praca zdalna to już nie wyzwanie

Znam wiele osób, które jeszcze przed pandemią pracowały z domu. To jednak ona zaserwowała nam największą zmianę na rynku pracy, jaką obserwowaliśmy w ostatnim dziesięcioleciu. Home office stał się powszechny. Normalne nie były jednak jego okoliczności i wielu pracodawców, pisząc kolokwialnie, na gwałt musiała dostosować się do nowych warunków. To było tak impulsywne zjawisko, że w marketach RTV i internetowych sklepach brakowało nawet myszek i kamerek internetowych. Potrzeba było również przystępnych komputerów, drukarek i innych akcesoriów, o które trzeba było uzupełnić domową pracbazę.

Canon Maxify GX4040
Canon MAXIFY GX4040 to model pośrodku oferty. Ma jednak wszystko co potrzeba, do udanej pracy i zamyka to w kompaktowej obudowie

Od 7 kwietnia tego roku przepisy prawa pracy zakładają ekwiwalent wypłacany na pokrycie kosztów związanych z pracą zdalną. W niektórych firmach można również dostać dodatkowe środki na organizację pracy — kupno komputera, drukarki czy innych potrzebnych rzeczy. Czasami pracodawca decyduje się utworzyć dodatkowy comiesięczny fundusz. To znacznie upraszcza zakup drukarki do domu, która będzie nam służyć w pracy.

Nawet jeśli w Twojej firmie nie ma takich funduszy, lub sam prowadzisz własną działalność, zakup ten może się opłacić. Drukarka Canon MAXIFY GX4040 została stworzona z myślą o małych biznesach i pracy takiej, jak Twoja. Gdzie liczy się wydajność, prosta eksploatacja oraz jej niskie koszty. Dodatkowo to drukarka, która znacząco rozwija i ułatwia jej obsługę, pozbywając się kabli i oferując kilka dodatkowych fajnych funkcji.

Canon Maxify GX4040
Canon MAXIFY GX4040 oferuje funkcje skanowania oraz kopiowania

Po wielu miesiącach niechętnie przystosowaliśmy się do nowych warunków. Sporo z nas wróciło do firm, niektórzy przestawili się na model hybrydowy, a inni na stałe zmienili charakter swojego zajęcia. Ja też od jakiegoś czasu pracuję już tylko z domu. Zaczęły doskwierać mi problemy, których nie zauważałem — powolny komputer, niewygodne krzesło i klawiatura oraz drukarka — która sprawia problemy i ma drogie tusze. Z pomocą przychodzi Canon oraz seria MAXIFY, która jest jakby stworzona dla mnie.

Canon Maxify GX4040
Canon MAXIFY GX4040 – na samej górze znajduje się ADF, czyli automatyczny podajnik do kopiowanych dokumentów

Canon MAXIFY GX4040 – drukarka 4 w 1 z AirPrint, WiFi i Bluetooth

Canon MAXIFY GX4040 to jedna z pięciu obecnie oferowanych drukarek w tej atramentowej linii. Jest to też zaawansowany funkcyjnie model, który charakteryzuje się przeznaczeniem do małych firm oraz zastosowaną technologią tuszu MegaTank. Dzięki niej w niektórych przypadkach koszt eksploatacji jest niższy o 90% względem drukarek laserowych i atramentowych konkurencji. To wszystko dzięki zastosowaniu dużych pojemników na tusz, które uzupełniane są przez użytkownika, zamiast zwykłych kartridży.

Canon Maxify GX4040
Uwielbiam tę zwartą i kompaktową obudowę!

Canon MAXIFY GX4040 to model, który cechuje się 3 podajnikami papieru, wbudowanym skanerem z ADF (automatycznym podajnikiem dla kopii) oraz duplexem (możliwością automatycznego druku dwustronnego).

Co więcej, jest tu też wbudowany fax oraz możliwość druku bezprzewodowego poprzez WiFi i Bluetooth z obsługą protokołu AirPrint (urządzenia Apple).

Canon Maxify GX4040

Canon MAXIFY GX4040 posiada kolorowy wyświetlacz. Za jego pomocą obsłużymy sprzęt również bez udziału telefonu lub komputera. Mamy tu dostęp do zaawansowanego kopiowania i skanowania, faksu, druku oraz dodatkowych funkcji z portalu Canon jak druk i skanowanie z udziałem chmury.

Aplikacja na smartfony i komputery

Za nami są również czasy, gdy do drukarki dodawało się kilka krążków CD, na których znajdowała się masa oprogramowania dla różnych systemów i wersji oprogramowania.

Canon Creative Park

W przypadku Canon MAXIFY możemy zainstalować małą apkę na macOS lub Windows, która da dostęp do zaawansowanych funkcji drukarki. Jej konfiguracja nie zajmie więcej niż 3 minuty.

Canon Maxify GX4040

Na urządzenia mobilne Canon przygotował kilka aplikacji. Zasadniczo ta do obsługi drukowania to Canon PRINT. To w niej dostajemy dostęp do drukowania dokumentów i zdjęć, skanowania i kopiowania za pomocą aparatu w telefonie.

Canon Maxify GX4040

Są też dodatkowe aplikacje jak Canon Creative Park z zawartością do wydruku w postaci wycinanek i zabaw dla dzieci. Druga aplikacja to Canon Easy Photo Print Editor, który pozwoli wydrukować kalendarze, wizytówki, etykiety, ulotki i inne.

Canon Maxify GX4040

Canon Maxify GX4040

Oczywiście, jeśli ktoś ma większe potrzeby, to Canon oddał do dyspozycji klientów również kombajn dla komputerów z macOS oraz Windows, do obsługi urządzenia w postaci aplikacji Canon Inkjet Smart Connect – chociaż jej opis i możliwości, zasługują na osobny materiał.

Canon Creative Park

Naprawdę niskie koszty

Za każdym razem, gdy kupowałem drukarkę, wabiły mnie opisy ultrataniego druku. Niestety im tańsza drukarka, tym większą bzdurą są takie obietnice. W zestawie z drukarką dostaje się zwyczajowo zestaw tuszów. Mało kto pamięta jednak, żeby zaznaczyć, że nie są one tak pojemne, jak te, które producent zaleca jako materiały eksploatacyjne. Canon nie idzie na łatwiznę jak niektórzy konkurenci – opracował innowacyjny system uzupełniania tuszów MegaTank.

Canon Maxify GX4040
Napełnianie zbiorników jest bardzo proste. Wystarczy wsadzić buteleczkę z atramentem w odpowiednie miejsce. Jest ona tak stworzona, że po podniesieniu nie wyleje się i nic tu nie kapie

Canon MegaTank

Najprościej opisując, Canon MegaTank to urządzenia z pojemnikami na tusze, które można uzupełniać. Ich duża pojemność gwarantuje sporą ekonomię druku oraz wyjątkowo łatwą eksploatację. Wymienić możemy tu 4 główne zalety takiego rozwiązania:

  • niski całkowity koszt posiadania,
  • maksymalny czas pracy bez przestojów,
  • wysoką wydajność druku,
  • spójną jakość druku wieloosobowego i wielkonakładowego.

MegaTank jest też niezwykle prostym w obsłudze systemem, nie trzeba mieć specjalnej wiedzy ani ubierać się w lakierniczy fartuch, by nie pobrudzić się tuszami.

Canon Maxify GX4040
Chusteczka była całkiem niepotrzebna

Wystarczy otworzyć klapkę, odkręcić zakrętkę i przechylić butelkę. Jest ona tak zmyślnie zaprojektowana, że nic tu nie kapie i nie brudzi!

Jak wydajna jest drukarka z systemem MegaTank? Koszt dużej butelki (Canon Gl-46BK) z czarnym tuszem to niecałe 170 zł na stronie Canon. Pozwala to na wydrukowanie aż 6000 stron (w trybie ekonomicznym nawet 9000)! Te kolorowe występują w cenie niecałych 120 zł — żółty wystarczy na 14 881 stron, niebieski na 15,775 stron, a magenta na 11,959 stron. Koszt eksploatacji w modelach MAXIFY jest mniejszy nawet o 90% względem konkurencji – można to sprawdzić nawet w kalkulatorze.

Canon Maxify GX4040
Łatwo można sprawdzić poziom atramentu

W tym miejscu można kupić materiały eksploatacyjne bezpośrednio od Canon.

Szybko i dobrze

Canon ma ugruntowaną pozycję na rynku drukarek. Moją pierwszą drukarką był Canon BJC 250, a ostatnią jest Canon MAXIFY GX4040. Bardzo dużo zmieniło się w przeciągu ostatnich 25 lat. Druk stał się mniej skomplikowany, obsługa prostsza, a eksploatacja tańsza. Znacznie więcej jest też możliwości.

Canon Maxify GX4040

Canon MAXIFY GX4040 daje możliwości takie, jak jeszcze 10 lat temu komercyjny punkt poligraficzny. Możemy drukować na dowolnym materiale. Mamy też możliwość drukować projekty o bardzo różnym charakterze — nieważne czy to firmowa papeteria, wizytówki, faktury czy małe etykiety produktowe.

Rozdzielczość druku to nawet 600 × 1200 dpi, co jest wielkością, dzięki której można pokusić się nawet na drukowanie zdjęć. Co więcej, możliwe jest drukowanie z prędkością 13 stron na minutę w kolorze i nawet do 18 na minutę w trybie czarno-białym.

Canon Maxify GX4040

Jako wieloletni użytkownik wielkich niczym stodoła maszyn do kopiowania, uwielbiam w tym Canonie również ADF. Jest szybki jak na tak małe urządzenie i całkiem bezawaryjne (bo konkurencja lubi czasem się zaciąć). Doceni to każdy, kto musiał wcześniej ręcznie przekładać kopiowane strony dokumentów.

Canon Maxify GX4040

Na długie dystanse

Canon MAXIFY GX4040 to naprawdę świetne urządzenie. Jeśli prace biurowe jak skanowanie, kopiowanie i drukowanie to ważny element Twojego dnia pracy, to wiedz, że Canon stawia w tym wypadku na dużą wygodę. Ciągłe wymiany kartridży, ryz papieru czy kopiowanie i skanowanie strony po stronie, może wykończyć.

Canon Maxify GX4040
Moja Daisy nie spuszczała z oczu drukarki

MAXIFY GX4040 posiada aż 3 podajniki papieru. Główna taca mieści ryzę papieru o ilości 250 kartek. Dodatkowy tylny zasobnik mieści kolejne 100 kartek. Ja korzystam z nich naprzemiennie. W głównej szufladzie mam zwykły papier o niskiej gramaturze, a na tylnym aksamitny papier o gramaturze 90 g na rzeczy ważniejsze. Z tylnej płaskiej tacy korzystam raczej tylko prywatnie, gdy drukuję wycinanki z aplikacji Canon Creative Park lub Canon Poster Artist (taki bezpłatny odpowiednik Canvy). Powinniście jeszcze wiedzieć, że korzystając z tej płaskiej tacki, można używać papieru o długości 1200 mm — pozwala tworzyć to także banery.

Canon Maxify GX4040
Wyświetlacz jest czytelny, ostry i dobrze widzialny nawet w słońcu.

Zasobniki tuszu MegaTank pozwalają na wielokrotnie dłuższą pracę niż zwykłe kartridże. Szczerze powiedziawszy to jest coś, bez czego nie wyobrażam sobie już drukarki. Nie muszę co chwilę sprawdzać poziomu tuszu i nie dręczą mnie powiadomienia o jego niskim poziomie. Ten czarny, jak już pisałem, pozwala na 6000 wydruków, lub nawet 9000, jeśli wybierzemy jakość ekonomiczną.

Łatwa konserwacja i kompaktowe rozmiary

Wydajne drukarki stworzone do małych firm przeważnie są duże i nieporęczne. Tak jakby producenci zapominali, że tworzą je do biur, gdzie również i miejsca jest mało. Canon tworząc MAXIFY GX4040 o tym nie zapomniał. Urządzenie pomimo swoich wielu zalet nadal ma formę małej drukarki, której wymiary wynoszą 399 × 417 × 251 mm, przy 9,5 kg wagi. Drukarka nie posiada żadnych wystających poza obrys elementów, które mogłyby przeszkadzać w codziennej pracy. To duża zaleta, gdy sprzętu używa się do pracy zdalnej, a dom musi stać się centrum zarządzania wszechświatem.

Canon Maxify GX4040

Canon MAXIFY GX4040 jest banalnie prosta w obsłudze. Przy bardzo niskiej cenie wydruków moglibyśmy porównywać ją z drukarką laserową — ta ma jednak więcej elementów, o które trzeba dbać. Niektóre modele nie ograniczają się tylko do zintegrowanego modułu z tonerem, ale mają osobny bęben i developer. W przypadku Canon dolewa się jedynie tuszów z buteleczek, jak na zdjęciu. Jest tylko jeden element, który się wymienia – to zasobnik pochłaniający nadmiar atramentu. Robi się to jednak co kilka tysięcy kopii i jest to proste, jak wyciągnięcie mleka z lodówki. Jest też tanie, bo taki zasobnik to koszt około 25 zł (i to oryginalnego!).

Canon Maxify GX4040

Więcej informacji na stronie Canon MAXIFY GX4040.


Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Canon.