Każda branża charakteryzuje się wykorzystywaniem własnych, specyficznych narzędzi. Niektóre z nich są jednak bardziej uniwersalne. Jednym z takich jest dobra drukarka. Trudno się bez niej obejść. W branży kreatywnej może dać wiele korzyści. Canon PIXMA G640 to jeden z tych modeli, które stworzono właśnie w tym celu.

Canon ma w swojej ofercie wiele drukarek, przeznaczonych dla różnych grup osób. Ostatnio miałem możliwość zapoznania się z dwoma modelami stworzonymi z myślą o małych firmach i pracy zdalnej. Mogłem też przyjrzeć się bliżej modelowi, który idealnie sprawdzał się w domu. Teraz przyszła pora na urządzenie, które pomoże przy kreatywnych projektach.

//dzisiaj na dailyweb

Mowa o drukarce Canon PIXMA G640, która charakteryzuje się bezprzewodową łącznością oraz systemem atramentu MegaTank na sześć zbiorników. Druga z wymienionych cech ma pomóc zwłaszcza tam, gdzie liczy się jakość i precyzja wydruku.

Nowe rozwiązania w drukowaniu

Wiele osób oczekuje dziś od drukarki, by jej eksploatacja była możliwie tania i bezproblemowa. Niektórzy potrzebują jednak czegoś więcej. Sprzęt ma dostarczać jak najlepszej jakości wydruki, w różnej formie i na szerokiej gamie nośników.

To w zasadzie proste życzenia, ale jak się okazuje, nie każda drukarka im sprosta. Fajnie też, gdyby drukarka mogła zaoferować coś nowego. Producenci sprzętu dwoją się i troją, by wprowadzić innowacyjne rozwiązania dopasowane do określonych potrzeb. Sprawdźmy, co Canon PIXMA G640 ma nam do pokazania.

Canon PIXMA G640

Ten model został zaprezentowany 2 lata temu. Nadal jest on jednak liderem w swojej kategorii. Oferuje wydruki niebywałej jakości. Jego zaletą jest system atramentu MegaTank, który w przypadku tego modelu korzysta aż z 6 kolorów.

Canon PIXMA G640

Drukarka otrzymała skaner oraz możliwość drukowania bezprzewodowego — za pośrednictwem WiFi lub połączenia bezpośredniego.

Canon PIXMA G640 oferuje również możliwość drukowania na wielu formatach papieru, przy czym jego gramatura może mieć nawet maksymalnie 275 g. Dodatkowo możliwe jest też drukowanie bezramkowe.

Canon PIXMA G640

Mimo że model drukarki ma oferować możliwie najlepszą jakość, cechuje ją także prędkość wydruku — to aż 3,9 strony na minutę (w czerni i w kolorze). Wydrukowanie zdjęcia w formacie 10 × 15 cm w jakości fotograficznej potrwa zaledwie 47 sekund.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Canon PIXMA G640.

System MegaTank i prosta konserwacja

O zaletach systemu MegaTank pisałem przy okazji artykułów o Canon MAXIFY GX4040 oraz Canon MAXIFY GX6040. Canon MegaTank to system, w którym zwykłe wkłady z atramentem zastąpiono systemem dużych wewnętrznych zbiorników. Można je łatwo uzupełnić samemu, nie obawiając się o pobrudzenie.

W przypadku Canon PIXMA G640 system MegaTank pozwala na wydruk aż 8000 stron A4 w czerni i 3700 stron A4 w kolorze lub 3800 zdjęć 10 x 15 w jakości fotograficznej.

Canon PIXMA G640

Główne zalety tego systemu to:

  • niski całkowity koszt posiadania,
  • maksymalny czas pracy bez przestojów,
  • wysoka wydajność druku,
  • spójna jakość druku wieloosobowego i wielkonakładowego.

 

Butelka z atramentem w jednym z sześciu kolorów to koszt 63,49 zł w oficjalnym sklepie Canon.

Sześć atramentów barwnikowych

Zwykłe drukarki korzystają z systemu czterech atramentów, z których jeden jest czarny. To standard CMYK, który pozwala osiągnąć przyzwoite rezultaty w druku. Canon PIXMA G640 wykorzystuje nie cztery, lecz aż sześć kolorów. Dwa dodatkowe, to kolor szary oraz czerwony. Ten pierwszy znacznie poprawia jakość materiałów monochromatycznych. Dla przykładu czarno-białe zdjęcia będą charakteryzowały się naturalnymi przejściami odcieni. Widać to zwłaszcza w scenach z dynamicznym oświetleniem. Dodatkowy atrament koloru czerwonego nadaje głębi materiałom kolorowym.

Canon PIXMA G640

Zdjęcia są dzięki temu odpowiednio żywe i kontrastowe. Całość pozwala więc na wierną charakterystykę i reprodukcję kolorów, co jest kluczową cechą materiałów promocyjnych, zdjęć czy zawodowych projektów.

Drukowanie bez ramek

Pamiętam, gdy pierwszy raz dorwałem się do plotera. Niestety był to stary model, który, chociaż dysponował całkiem niezłą jakością wydruków, to miał jedną wadę. Drukował z widocznym marginesem. W tamtym czasie drukowaliśmy wiele materiałów na płótnie i zdjęć dla agencji reklamowych. O ile margines na płótnie nie sprawiał problemu (bo idealnie zgrywał się z drewnianą ramą) to ten na dużych zdjęciach czy plakatach musieliśmy obcinać na wielkiej gilotynie. Nienawidziłem tego i stale miałem pokaleczone dłonie — nawet teraz widzę bliznę na palcu wskazującym.

W przypadku Canon PIXMA G640 nie trzeba usuwać marginesów. Drukarka jest w stanie drukować całkowicie bez niego, zadrukowując całą powierzchnię papieru. To duże ułatwienie. Zwłaszcza gdy materiały prezentowane są w podświetlanych displayach, ramach lub solo.

Drukowanie zdjęć i materiałów w innych formatach

Canon PIXMA G640 została stworzona, by generować materiały wysokiej jakości, w tym zdjęcia. Drukuje z maksymalną rozdzielczością 4800 × 1200 DPI. System sześciu atramentów stwarza tu wiele możliwości do działania.

Canon PIXMA G640

Ten model pozwala na drukowanie materiałów w różnym formacie. Chociaż niemiecki standard DIN, którym się posługujemy, jest niesamowicie praktyczny, to służy on raczej piśmiennictwu niż kreatywnej pracy. Canon zauważa potrzeby twórców i pozwala wykorzystywać praktycznie dowolne formaty, a nawet posługiwanie się niestandardowymi, jak te o moim ulubionym współczynniku proporcji 1,25. Co ciekawe, Canon również docenia ten format, bo oferuje w nim papier fotograficzny wysokiej jakości. Podajnik przyjmuje papier o szerokości od 55 do 216 mm i długości od 89 do 1200 mm. Możliwe jest więc drukowanie długich materiałów reklamowych lub promocyjnych.

Canon PIXMA G640

Dostępne jest też drukowanie bez obramowania na małych formatach 10 × 15 cm, a nawet kwadratach 127 × 127 mm, 89 × 89 mm oraz kartach 55 × 91 mm. Papier w tych specyficznych formatach również oferowany jest przez Canon w sklepie internetowym.

Rozszerzona obsługa nośników

Oprócz różnych formatów, drukarka Canon PIXMA G640 potrafi również przyjąć materiały do drukowania, znacznie różniące się gramaturą, od standardowego papieru biurowego (o gramaturze 80 g).

Drukarka przyjmuje za sprawą tylnej tacy do 100 arkuszy zwykłego papieru biurowego o gramaturze od 64 g do 105 g. Drukarka jest również w stanie obsłużyć papier fotograficzny o gramaturze do 275 gramów. Tak duża rozpiętość oznacza, że możemy skorzystać z większości dostępnych na rynku nośników specjalistycznych, jak kartony czy właśnie papier fotograficzny.

Canon PIXMA G640

Canon ma w swojej ofercie bogate portfolio materiałów eksploatacyjnych. Zakup oryginalnego papieru fotograficznego pozwoli wybrać nam odpowiedni format, charakter i efekt, co będzie miało istotny wpływ na końcowy rezultat wydruku.

Aplikacja Canon PRINT

Canon udostępnia dla swoich produktów perfekcyjną aplikację Canon PRINT na smartfony z iOS oraz Android. Daje ona dostęp do pełnej obsługi sprzętu oraz dodatkowych funkcji druku i powiązanych usług.

Canon PIXMA G640

Na oba mobilne systemy oraz dodatkowo na komputery z MacOS i Windows, dostępny jest też program organizujący pracę i ułatwiający eksploatację drukarki Canon Easy-PhotoPrint Editor.

Canon PIXMA G640
Canon PRINT dla MacOS

Trzeba tu również wyróżnić usługę PIXMA Cloud Link, która wiąże się bezpośrednio z możliwością drukowania materiałów umieszczonych w chmurze i serwisach społecznościowych.

Canon PIXMA G640
PIXMA Cloud Link – lista wspieranych usług i serwisów