Chcesz rejestrować wideo przestrzenne, zwane przez Apple jako spatial video? Zainwestuj 3 dolary w appkę, by zrobić to lepiej.

Wraz z systemem iOS 17.2 użytkownicy iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max zyskali dostęp do nowej, przełomowej funkcji wideo przestrzennego. Ułatwia ona zachowanie cennych wspomnień, które można następnie odtwarzać za pomocą Apple Vision Pro.

//dzisiaj na dailyweb

„iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max mają najbardziej zaawansowany system aparatów, jaki dotąd opracowaliśmy, i oferują najlepsze wideo dostępne w smartfonach”, mówił w notatce prasowej o spatial video Greg Joswiak, starszy wiceprezes Apple w pionie Worldwide Marketing. Niestety ten najbardziej zaawansowany system aparatów potrafi nagrać wideo przestrzenne zaledwie w 1080p / 30fps.

Aplikacja za 3$ nagrywa lepsze wideo przestrzenne

.large_2x.jpgSpatial Video – wideo przestrzenne od Apple

To, czego nie potrafi natywna aplikacja od Apple, umie appka za 3 dolary. Aplikacja Spatialify, dostępna w App Store, pozwala właścicielom iPhone’ów 15 Pro nagrywać filmy 3D dla Apple Vision Pro w rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę lub 4K przy 30 klatkach na sekundę – z HDR. To wideo zauważalnie lepszej jakości niż te aplikacji aparatu na tym samym telefonie.

Spatialify został uruchomiony na początku tego roku jako narzędzie do konwersji przestrzennych filmów Apple (format HEVC) do odtwarzania na headsetach VR innych niż Apple Vision Pro, takich jak Meta Quest 3. Wraz z późniejszym dodaniem przez Metę natywnej konwersji HEVC do swoich najlepiej sprzedających się na rynku headsetów, aplikacja musiała poszukać dla siebie nowej drogi. Wydaje się, że wysoka jakość nagrywanych przez Spatialify filmów, może dać aplikacji  nowe życie.

Apple przedstawia nową aplikację Dziennik oraz funkcję Spatial Video

To zaskakujące, że Apple powstrzymuje swoją natywną aplikację aparatu przed wykorzystaniem pełnych możliwości sprzętowych iPhone’a 15 Pro i Pro Max. Dobrze jednak, że za piętnaście złotych możemy nabyć aplikację, która zdejmuje kaganiec z naszych telefonów.