Apple prezentując system iOS 17, zapowiedziało, że aktualizacja nie jest finalna i wiele nowości zobaczymy w przyszłości. Teraz kalifornijski gigant wywiązuje się z obietnic, oddając w ręce użytkowników ciekawe nowości. Mowa tutaj o aplikacji do refleksji (Dziennik) oraz możliwości tworzenia filmów przestrzennych.

O tej pierwszej aplikacji sporo już słyszeliśmy. Pojawiła się ona wraz z ostatnią aktualizacją systemu. Dziennik ma za zadanie śledzić naszą aktywność, notować najważniejsze momenty dnia, wyrażać wdzięczność, poddawać się refleksji. Wszystko to, aby lepiej dbać o samopoczucie użytkowników.

//dzisiaj na dailyweb

Druga z nowości adresowana jest do właścicieli najnowszych modeli iPhone’a. Spatial Video, czy też wideo przestrzenne, to nowość, która w przyszłości może być bardzo popularnym trendem.

Aplikacja Dziennik

Aplikacja ta to nowe narzędzie dla osób, które chcą poprawić swoje samopoczucie. Pomaga w znajdowaniu czasu na refleksje, praktykowaniu wdzięczności poprzez prowadzenie osobistych zapisków, rejestrować i opisywać codzienne chwile oraz wyjątkowe wydarzenia. Do każdego wpisu można dodać zdjęcia, filmy, nagrania dźwiękowe i informacje o lokalizacji. Ba, nawet dane z treningów i aplikacji Zdrowie.

Apple wprowadza aktualizację tvOS 17.2. Aplikacja Apple TV ulegnie ogromnej zmianie

Apple Dziennik

Technologia uczenia maszynowego zapewnia prywatne, spersonalizowane sugestie zachęcające do dodawania wpisów oraz konfigurowalne powiadomienia, które pomagają wypracować nawyk regularnego pisania. Z kolei nowy interfejs API Journaling Suggestions sprawia, że aplikacje innych firm przeznaczone do prowadzenia dziennika również mogą podpowiadać chwile warte zanotowania.

Aplikacja (oraz wspomniane API) dostępna jest dla wszystkich użytkowników urządzeń z iOS 17.2. Niestety nie skorzystają z nij właściciele iPadów oraz MacBooków, chociaż domyślam się, że Apple rozszerzy aplikację o wersje również na nie.

– To wspaniałe, że za naszą sprawą jeszcze więcej osób może odnosić korzyści, jakie daje prowadzenie dziennika” – przyznaje Bob Borchers, wiceprezes Apple w pionie Worldwide Product Marketing. – Dziennik ułatwia zachowywanie wyraźnych i klarownych wspomnień oraz praktykowanie wdzięczności. W tym celu aplikacja w inteligentny sposób, bezpośrednio na iPhonie, wybiera te informacje, które mają dla użytkownika wymiar osobisty. Do prowadzenia dziennika umożliwiamy innym aplikacjom dostarczanie takich samych spersonalizowanych sugestii przy zachowaniu najwyższego poziomu ochrony prywatności.

Wideo Przestrzenne

Statial Video to rodzaj rejestrowanych nagrań wideo, który posiadają dodatkowe dane o przestrzeni. W ten sposób powstaje wyjątkowy materiał w trzech wymiarach, który w przyszłości będzie można odtwarzać na Apple Vision Pro. Funkcja ta dostępna jest wyłącznie dla użytkowników iPhone’a 15 Pro oraz 15 Pro Max z aktualizacją systemu iOS 17.2 na pokładzie.

WatchOS 10.2 dla Apple Watch już jest! Apple przywraca funkcję, którą kochaliśmy

Dzięki wykorzystaniu świetnych aparatów w iPhonie 15 możliwe jest zarejestrowanie dodatkowych danych o głębi. Taki materiał jest banalnie prosty do stworzenia — wystarczy wybrać odpowiedni tryb. Dzięki temu zarejestrowany zostanie materiał w rozdzielczości 1080p przy 30 klatkach na sekundę w standardowym zakresie dynamicznym.

Apple Spatial Video

Dzięki zaawansowanej technologii oraz kompresji HEVC materiał zapisywany jest w całkiem niedużych plikach (każda minuta materiału to około 130 MB).

Apple Spatial Video
Odtwarzanie takiego materiału na Apple Vision Pro musi być niesamowite

 

iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max mają najbardziej zaawansowany system aparatów, jaki dotąd opracowaliśmy, i oferują najlepsze wideo dostępne w smartfonach – podkreśla Greg Joswiak, starszy wiceprezes Apple w pionie Worldwide Marketing. – Dając użytkownikom dostęp do przestrzennego rejestrowania treści w czasie rzeczywistym, wyznaczamy nowe granice możliwości. Wideo przestrzenne ma w sobie odrobinę magii i z niecierpliwością czekamy na to, aż użytkownicy będą mogli sami jej doświadczyć dzięki Apple Vision Pro już na początku przyszłego roku.