Apple udostępnia aktualizację iOS 16.4, która wprowadza na smartfony iPhone przypinanie stron z Chrome na ekranie głównym, nowe animacje, skróty, także 21 nowych emoji. Usunięto także istotne problemy, na które skarżyli się użytkownicy.

Trzeba powiedzieć jasno, że Apple dba o wsparcie swoich urządzeń. Aż 5 lat regularnych aktualizacji smartfonów z rodziny Apple robi wrażenie. Najważniejsze jest jednak to, że każdy zgodny sprzęt otrzymuje update dokładnie w tym samym czasie. Jeśli udostępnienie paczki zaplanowano na wtorek na godzinę 19:00 (czasu polskiego, każdy może spodziewać się, że jego urządzenie wyświetli stosowny monit właśnie wtedy. W oczekiwaniu na iOS 17, o którym pisałem jeszcze wczoraj, możemy sprawdzić update iOS 16.4, którym gigant z Cupertino pochwalił się… również wczoraj, choć wieczorem. Oto najważniejsze nowości, które trafią do użytkowników.

iOS 16

Co nowego w iOS 16.4

Choć Apple chwali się szczególnie nowymi emoji, ja nie widzę w nich nic wyjątkowego. O ile może przyda mi się emotka WiFi, łosia czy nowy kolor serduszka, o tyle nie wiem, komu miałyby wysłać osła, gęś, flet czy meduzę. Być może dla 37-latka nie jest to już tak oczywiste, dlatego zostawiam osąd młodszym użytkownikom smartfonów z logo nadgryzionego jabłka na obudowie.

Doceniam za to możliwość korzystania z powiadomień push w przeglądarce Safari. To drobnostka, natomiast szalenie użyteczna. Z podobnego rozwiązania korzystam w desktopowej wersji Chrome i bardzo ją sobie chwalę. To jednak nie wszystko, gdyż Apple pozwala od teraz dodanie do ekranu głównego stron i aplikacji internetowych z innych przeglądarek, np. z Google Chrome. Widać, że firma z Cupertino otwiera się na nowe.

Osoby, które często i długo rozmawiają przez telefon ze swoimi znajomymi, przyjaciółmi lub rodziną, docenią z pewnością opcję izolacji głosu, która wzmacnia to, co mówimy, a blokuje hałas otoczenia. W aplikacji Zdjęcia, w sekcji Duplikaty pojawią się powielone zdjęcia, natomiast aplikacja Pogoda wzbogaciła się o obsługę Voice Over.

Na plus jest na pewno także opcja aktywacji zgody na instalację wersji beta dla osób zarejestrowanych w programie, która pojawia się bezpośredni w Ustawieniach. Użytkownicy czytający ebooki będą ukontentowani powrotem przyjemnej dla oka animacji przewracania stron.

Dla kogo iOS 16.4

Z aktualizacji mogą skorzystać użytkownicy smartfonów: Phone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone SE (2. Generacji i nowszych). Przed przystąpieniem do procesu radzę wykonać kopię zapasową, choćby za pomocą iCloud. Choć nigdy nie spotkał mnie nieprzyjemny zawód, zdaję sobie sprawę z tego, że zawsze coś może pójść nie tak.

Recenzja Xiaomi 13: przepiękny, wydajny smartfon, w którym zabrakło jednego