O nowym samochodzie Tesli spekulujemy już od co najmniej dwóch lat. Teraz, w końcu, oficjalnie firma rzuciła nieco światła na tę sprawę. To fantastyczna wiadomość, bo w zamyśle miał to być mniejszy elektryk z ceną poniżej 25 000 dolarów.

Rynek dalej czeka na tanie elektryki. Zasadniczo mówi się o zalewie tanich, chińskich EV. To jednak pojemne określenie i jeszcze nie odpowiada grupie zwykłych klientów. Potrzebujemy przecież taniego (poniżej 120 000 zł), małego (ale przestronnego) i wygodnego (stosunkowo dobrze wyposażonego i wykonanego) auta.

//dzisiaj na dailyweb

Stosunkowo mały, dobrze wyposażony i nadal przystępny ma być nowy model Tesli. Firma właśnie poinformowała swoich dystrybutorów o planach na przyszły rok.

Tesla z nowym, tanim modelem w przyszłym roku

O nowej Tesli, która będzie mniejsza i tańsza od modelu 3, wiemy już od dawna. Model ten był tematem wielu spekulacji! Rozpalały one zarówno fanów, jak i nabywców szukających naprawdę taniego elektryka.

Tesla Q Tesla 2
Tesla Y

Tesla wcześniej twierdziła, że pracuje nad pojazdem mniejszym od modelu 3, dzięki czemu (i kilku innym oszczędnościom) będzie pojazdem oferowanym w cenie do 25 000 dolarów. Niestety z takiego zapewnienia nic nie wyniknęło.

Kupiłem elektryka – pozdrawiam z drugiej strony motoryzacyjnej barykady

Wszyscy po zawirowaniach związanych z pandemią, która wpłynęła na rynek, nie łudzimy się, że taki samochód w ogóle ktokolwiek jest w stanie wyprodukować. Okazuje się jednak, że takie plany ma kilka dużych i znanych firm z tej branży. Takim samochodem ma być Volkswagen ID.2 oraz Citroen Ë-C3 (prawie mu się to udało, bo bazowa cena wynosi 110 650 zł, ale oczekujemy też modelu z mniejszym akumulatorem).

Tesla Q Tesla 2

W grudniu Elon Musk w kilku miejscach doprecyzował informacje. Nadal jest mowa o 25 000, ale w pewnej zależności. Wypowiedź padała w Gigafactory Berlin i Gigafactory Texas, przez co cena była raz wyrażana w dolarach, raz w euro. Elon Musk potwierdził też, że model ten będzie produkowany w Chinach, USA oraz Niemczech. Co więcej, samochód ten ma być przełomowy, a jego prezentacja odbędzie się już w tym roku. Normalnie przyjąłbym te słowa na chłodno, ale biorąc pod uwagę, co dostaje się w cenie Tesli 3, jestem skłonny sądzić, że będziemy bardziej niż zadowoleni.

Tesla z rekordowymi wynikami sprzedaży: 1,8 mln dostarczonych samochodów w 2023

Teraz agencja Reuters dotarła do informacji, które pochodzą z wiadomości dla dostawców. Tesla Q lub Tesla 2, bo nie znamy oficjalnej nazwy, trafi do produkcji w połowie 2025 roku. Model ten nosi nazwę kodową „Redwood” i będzie to mały crossover. Tak przynajmniej wynika ze słów 2 z 4 osób zaznajomionych z autem i sprawą.