Tesla Cybertruck wygląda kosmicznie. Nic dziwnego, że na samochód jest tyle chętnych. Co ważne, konsumentów nie zniechęciło nawet podniesienie obiecywanej ceny. Niestety, ale pojawiają się pierwsze drobne problemy. Zdaniem właścicieli Tesla Cybertruck może rdzewieć, jeśli zmoknie na deszczu.

Trzeba tu jednak zrozumieć sposób, w jaki stworzono karoserię pojazdu. Jest ona wykonana ze stali dostarczanej przez Outokumpu Oyj oraz kilka innych firm z Europy. Materiał ten jest specjalną odmianą bardzo wytrzymałej stali nierdzewnej, którą dodatkowo walcuje się na zimno.

Okazuje się jednak, że kilku pierwszych klientów spotkało się z ogniskami rdzy i to nawet po krótkotrwałym czasie spędzonym na deszczu. W czym tkwi problem? Czy Teslę Cybertruck naprawdę wykonano ze stali nierdzewnej?

Tesla Cybertruck nie boi się rdzy, ale trzeba o to zadbać

Tesla Cybertruck

Na jednym z for dla właścicieli Tesli pojawiły się doniesienia kilku użytkowników pojazdu, które raportują pojawienie się delikatnych ognisk rdzy na powierzchni karoserii samochodu. Najlepiej udokumentowane są dwa przypadki. W jednym z nich samochód eksponowany był na tęgi deszcz przez dwa dni, a w drugim wóz w ciągu 11 dni spotykał się z przelotnymi, ale częstymi opadami.

W obu przypadkach właściciele mówili o niepokojącej sytuacji, ponieważ byli w stanie dostrzec delikatny, pomarańczowy nalot. Początkowo twierdzono też, że to kurz kolejowy, który przywiał wiatr. Ostatecznie jednak odrzucono tę wersję.

Tesla Cybertruck

Okazuje się jednak, że może być to cechą produktu, a nie wadą. Zasadniczo cechy stali nierdzewnej są źle opisane przez jej mylną nazwę. Stal nierdzewna również może rdzewieć, ponieważ tworzy ona na powierzchni swojej struktury warstwę pasywną z tlenków, która zapobiega korozji. Niektóre środowiska (jak te z silnymi deszczami w okolicach nadmorskich lub kwaśnymi deszczami z miejsc wysoko uprzemysłowionej) mogą bez większego trudu przełamywać pasywną barierę stali nierdzewnej. Do takich przypadków może też dojść podczas innych zanieczyszczeń stali lub jej mechanicznych uszkodzeń.

Nie jest to jednak coś bardzo uciążliwego. W instrukcji Tesli Cybertruck istnieją zapisy informujące o tym, jak zadbać o właściwy stan karoserii. Niestety, ale wiąże się ona z większa uwagą niż w przypadku zwykłych pojazdów. Sama bariera ochronna ma też właściwości regeneracyjne.

Wszystko wskazuje więc, że nie jest to poważny problem. Można się także przed nim ustrzec, dbając we właściwy sposób o swój pojazd.

Zobacz nasz VLOG!