Kilka tygodni temu Apple zaktualizowało nasze urządzenia do najnowszej wersji swojego systemu. Dzięki temu iOS 17 zyskał sporo nowych funkcji. To jednak dopiero początek, przed nami wciąż kilka nowości, które będą stopniowo dostarczane w tym roku. To jednak przyszły iOS 18 przyniesie rewolucyjne zmiany. Skoncentrują się one na technologiach z pogranicza AI.

Apple pracuje nad tym od dawna, chociaż mogło się wydawać, że kalifornijski gigant przespał swoją szansę, a konkurencja zostawiła go w tyle. Najnowsze informacje dowodzą, że tempo prac jest spektakularne, a efekty mogą zmienić sposób, w jaki posługujemy się dziś smartfonem na długie lata.

//dzisiaj na dailyweb

Oczywiście powstaje tu kilka zasadnych pytań, jak choćby to, czy wszyscy użytkownicy będą mogli skorzystać z benefitów nowych technologii AI. Najbardziej jesteśmy zatroskani o kraje takie jak nasz, gdzie Siri nie oferuje pełnego wsparcia.

Apple iOS 18 i chatbot AI do obsługi głosowej

Jest pełno niejasnych przesłanek w tej sprawie. W lipcu felietonista Bloombega, Mark Gurman zdradził nam, że Apple przygotowuje coś na kształt ChatGPT, ale zorientowanego wokół usług głosowych. Nietrudno było zgadywać, że musi chodzić o znacznie bardziej inteligentną i rozwiniętą Siri.

We wrześniu sam pisałem o tym, że Apple wydaje miliony dolarów na implementacje rozwiązań z pogranicza AI. Potem w sierpniu usłyszeliśmy od znanego analityka Ming-Chi Kuo, że firma jest jednak daleko, daleko za konkurentami.

.large_2x.jpgApple HomePod

Ostanie doniesienia mówią też, że pomysł Apple krąży wokół rozwinięcia Siri, która będzie mogła wielowarstwowo ingerować w system, jego opcje, funkcje i możliwości. O co dokładnie chodzi? Posłużmy się przykładem. W telefonie z systemem Android, aby zrobić selfie, wystarczy wydać komendę „zrób zdjęcie selfie” asystentowi Google.

Siri, Cortana i Asystent Google – miały zrewolucjonizować świat, wyszło jak zawsze

Siri niestety tego nie potrafi. Co prawda otworzy aplikację aparatu, ale na tym koniec. Aby uzyskać podobny efekt, trzeba było skorzystać ze skrótu lub ułatwień dostępu i kontroli głosu. Nowe możliwości wreszcie pozwolą na takie działanie. Co więcej, mają być one wielowątkowe i natywne dla systemu. Możliwy będzie więc scenariusz, gdy każemy zrobić sobie zdjęcie selfie, wyciąć twarz, zrobić z niej naklejkę i wysłać ją jako wiadomość do wskazanego kontaktu. Wszystko to w jednej komendzie.

Ogromny Apple iPad Air 12,9 oraz model ze składanym wyświetlaczem. To nowości, które są już niemal pewne

Według Jeffa Pu analityka, który zajmuje się łańcuchem dostaw w Haitong International Securities Apple poczyniło sporo postępów w swojej pracy. Według niego Apple zaprezentuje w systemie iOS 18 rozwiązanie, które połączy przetwarzanie danych bezpośrednio w urządzeniu z przetwarzaniem w chmurze. To drugie odegra tu kluczową rolę. Jeszcze do końca tego roku Apple zbuduje do 300 serwerów, które obsługiwać będą te rozwiązania. Co ciekawe w przyszłym roku, zbuduje ich jeszcze więcej, na co wskazują łańcuch dostaw i zamówienia od producentów sprzętu.