Do premiery iOS 18 wciąż jeszcze kilka miesięcy, ale na dniach odbędzie się konferencja WWDC 2024, podczas której dowiemy się, jakie nowości zadebiutują we wrześniu. Na co możemy liczyć w kontekście iMessage?

Apple zaprasza na coroczną konferencję deweloperską WWDC, w ramach której pojawiają się szczegóły nowych rozwiązań implementowanych w dużych aktualizacjach systemów operacyjnych. Wydarzenie możecie śledzić na żywo w dniach 10 – 14 czerwca. Szczegóły znajdziecie pod tym adresem.

Jeżeli tak jak ja jesteście nieco niecierpliwi, macie zapewne ochotę już teraz zobaczyć, na jakie nowości w aplikacji iMessage możemy liczyć. Listę sporządzili dziennikarze portalu Macrumors i okazuje się, że w nowej wersji systemu operacyjnego pojawi się 6 funkcjonalności, o których do tej pory jedynie spekulowano. Oto one.

iMessage w iOS obsłuży RCS i dostanie jeszcze pięć innych nowych funkcji

Zacznę od najbardziej elektryzującej informacji, a więc wsparcia forsowanego przez Google standardu RCS. Temat multimedialnych wiadomości, które mają być MMSami 2.0 poruszaliśmy na łamach Dailyweb wielokrotnie. Póki co przyjęcie tego formatu odbywa się dość chaotycznie i choć producent Androida chwali się milionami aktywnych użytkowników, podejrzewam, że większość z nich ma na nawet pojęcia, że z tej usługi korzysta. Niemniej jednak Apple zdecydowało się zaimplementować budzący sporo kontrowersji standard. W komentarzach pod tekstem Macrumors widać, że to ten temat najbardziej interesuje użytkowników. W większości wpisów dominują pozytywne reakcje, część osób ma też nadzieję, że wreszcie skończy się kuriozalny konflikt niebieskich i zielonych chmurek. Też byłbym za tym, choć nie zdziwię się gdy wiadomości przesyłane przez RCS na iPhone’ach wciąż będą zielone z uwagi na to, że to nie Apple jest za ten protokół odpowiedzialne.

iOS 18 wprowadzi użytkowników Apple w AI. Te obszary pójdą na pierwszy ogień

Dla przypomnienia RCS pozwala na bezproblemowe tworzenie grup i wymianę wiadomości w jej ramach, oznaczanie odczytania wiadomości, wyświetlanie informacji, że uczestnik rozmowy właśnie pisze wiadomość, przesyłanie wiadomości głosowych i wysokiej jakości zdjęć oraz plików wideo. Niepodważalną korzyścią płynącą z wprowadzenia tego protokołu do iMessage jest fakt, że w ramach jednej grupy możliwa będzie konwersacja między posiadaczami iPhone’ów i smarfonów z Andoridem, bez konieczności instalowania kolejnego komunikatora (przynajmniej w iOS).

R E K L A M A

Drugą, z jakich nowości możemy się spodziewać to „Efekty na słowa” (Per-Word Effects). Chodzi o to, że będzie można tchnąć nieco życia w pojedyncze słowa składające się na treść komunikatu. Już teraz możliwe jest wysyłanie wiadomości iMessage z efektami odnoszącymi się do konkretnych bąbelków lub po prostu całej konwersacji w formie niewidzialnego atramentu, lub konfetti. W nowym systemie efekty będą mogły być nakładane na wybrane słowa. Kolejna nowość będzie wykorzystywać AI. Zgodnie z informacjami, jakie pojawiają się w portalach branżowych, funkcja sugerowanych odpowiedzi będzie prezentować gotowe do wysłania teksty, generowane na podstawie analizy kilku ostatnich wypowiedzi w rozmowie. Gdy taka podpowiedź się pojawi wystarczy jedno tapnięcie, by taką wiadomość wysłać drugiej osobie.

Now.gg uruchamia sympatycznego i pomocnego chatbota. Oto Ana – przyjacielska asystentka AI

Zostając w kontekście sztucznej inteligencji, przytoczę czwartą z potencjalnych innowacji, jaką będą nowe spersonalizowane emoji (Custom Emoji) generowane w czasie rzeczywistym, odnoszące się naturalnie do treści prowadzonej właśnie konwersacji. Ostatnią wspartą przez AI nowością będą podsumowania wiadomości, choć według plotek, streszczenia nie mają ograniczać się tylko do iMessage, ale obejmować zawartość powiadomień z innych aplikacji. Jak na razie, nie widząc konkretnego przykładu użycia tej opcji, nie widzę dla niej większego sensu, chyba że ktoś chciałby relacjonować na czacie, to co dzieje się aktualnie w aplikacjach w jego smartfonie. Może Apple zaskoczy mnie jakimś ciekawym zastosowaniem tej funkcji?

iMessage
Tapback na Macu

 

Listę nowości zamykają nowe ikony Tapback, których obecna ilość jest rzeczywiście niewielka, choć z mojej perspektywy to akurat zaleta. W iOS 18 zatem oprócz serca, kciuka w górę, kciuka w dół, „haha”, wykrzyknika i znaku zapytania dostaniemy do dyspozycji kolejne symbole. Póki co jednak nie wiemy konkretnie jakie. Podsumowując, czeka nas jedna duża zmiana (RCS), kilka debiutujących implementacji AI oraz parę kolorowych dodatków. A na którą z nowości Wy czekacie najbardziej?

Zobacz nasz VLOG!