Przetestowaliśmy kolejną już odsłonę kultowych słuchawek Sony WH-1000XM5. Czy następca udanej konstrukcji okaże się równie zachęcający?

Dlaczego słuchawki te nazywam kultowymi? Ponieważ ich poprzednie odsłony przodowały w wielu rankingach, a ich ANC (system redukcji hałasu otoczenia) jest wyznacznikiem jakości dla całej branży. Sam jestem bardzo zadowolonym posiadaczem Sony WH-1000XM3 i do nich kilkukrotnie będę porównywał piątki. O tym, jak wyglądają i co znajdziesz w pudełku ze słuchawkami, przeczytasz w pierwszych wrażeniach z testowania Sony WH-1000XM5, które znajdziesz tutaj.

No fajne! Pierwsze wrażenia z testowania Sony WH-1000XM5

Sony WH-1000XM5 – wygoda i użytkowanie słuchawek

WH-1000XM5 są lekkie i wykończone nowym materiałem „Soft fit leather”. Dobrze przylega on do głowy i mniej uciska uszy, a przy tym blokuje dźwięki z zewnątrz. Dla wszystkich okularników istotną informacją jest to, że założone okulary nie wpływają negatywnie zarówno na wygodę noszenia słuchawek, jak i na jakość tłumienia hałasu czy dźwięku. Rzeczą, która wpływa pozytywnie, na wygodę codziennego użytkowania jest fakt, że słuchawki mogą być sparowane z dwoma urządzeniami Bluetooth (słuchawki działają na wersji 5.2), więc pracując na komputerze, możecie bezproblemowo przełączyć się na telefon, by odebrać połączenie. Do obsługi słuchawek, podobnie jak w przypadku poprzedników, wykorzystamy dwa przyciski i dotykowy panel na prawym nauszniku. Sterowanie słuchawkami jest moim zdaniem wygodne i intuicyjne.

R E K L A M A

Sony WH-1000XM5 przyciski

Po kilku dniach użytkowania mam jedynie dwa małe zastrzeżenia do tych słuchawek. Po pierwsze wykorzystane do pokrycia słuchawek i pałąka materiały lubią się brudzić. Po drugie nowa budowa słuchawek sprawia, że są bardzo elastyczne, jednak nie można już ich tak składać, jak poprzedników, więc zajmują sporo więcej miejsca. To może być istotna wada, gdy staramy się maksymalnie wykorzystać nasz bagaż podręczny. Dla niektórych wadą może być to, że słuchawki nie mają podwyższonej odporności na zachlapanie, więc spacery w deszczu bądź używanie ich na siłowni odpadają. Ja ma do tego celu AirPodsy, więc dla mnie nie jest to wada.

Sony WH-1000XM5
Porównanie rozmiarów etuid Sony WH-1000XM3 i XM5

Sony WH-1000XM5 – aplikacja

Do obsługi słuchawek używamy aplikacji Sony Headphones. Ja używam wersji na iOS, więc wszystko, co napiszę w tym akapicie, będzie odnosiło się do tej wersji aplikacji. W Sony Headphones połączymy i zaktualizujemy słuchawki, zmienimy ustawienia ANC czy dodatkowe funkcje, takie jak „Speak to chat”, który pozwala na wyłączenie ANC, w momencie kiedy zaczynamy mówić. Aplikacja pozwala także na zrobienie zdjęć naszych uszu, by dopasować ustawienia dźwięku, do naszych potrzeb. W Sony Headphones znajdziecie również equalizer z 8 trybami oraz możliwością wprowadzenia własnych ustawień i zapisania ich. Gdy zalogujemy się do swojego konta Sony, aplikacja pozwoli nam na zbieranie zaawansowanych statystyk oraz zbieranie odznak. Ja jestem wielkim fanem wszelkiego rodzaju wyzwań, badgy czy innych archievementów, jednak tutaj to już chyba trochę przesada.

Sony WH-1000XM5 – jakość dźwięku i rozmów

Warto podkreślić na początku, że nie jestem audiofilem, a miłośnikiem muzyki, więc nie będę i nie silę się na profesjonalne ocenianie jakości dźwięku. Zresztą zawsze zalecam każdemu, kto chce kupić słuchawki, sprawdzenie ich, w sklepie, czy u znajomego posiadającego ten model. Sony WH-1000XM5 grają bardzo dobrze. Za dźwięk odpowiadają tutaj  30-milimetrowe przetworniki, z lekką, sztywną kopułką zawierającą kompozyt z włókna węglowego. Podstawowe ustawienia przypadną do gustu prawdopodobnie większości użytkowników. Dla tych bardziej wymagających lub słuchających specyficznych rodzajów muzyki, w aplikacji znaleźć można equalizer, który potrafi zrobić różnicę. Moim zdaniem słuchawki są bardzo głośne i praktycznie nie używałem najwyższych głośności. Być może zasługą jest tutaj świetne pasywne i jeszcze lepsze aktywne wyciszanie otoczenia. Jeżeli chodzi o jakość rozmów, to zdecydowanie czuć tu 8 mikrofonów, które nie tylko poprawiają nasz głos, ale też potrafią wyciszyć szumy z tła.

Sony WH 1000XM5

Sony WH-1000XM5 – Active noise cancelling (ANC)

Słuchawki Sony z serii WH-1000 od lat były wyznacznikiem dla branży, jeżeli chodzi o Active noise cancelling, czyli aktywną redukcję hałasu otoczenia. WH-1000XM5 posiadają po cztery mikrofony na każdej słuchawce, co sprawia, że ANC ma być jeszcze lepsze, choć już w moich WH-1000XM3 było już bardzo dobrze.  Jak więc działa aktywna redukcja hałasu w WH-1000XM5? Działa jak na lidera w tym segmencie przystało – świetnie. Żeby wygłuszyć dźwięk mojej zmywarki, nie musiałem nawet włączać muzyki. O ile ANC jest na podobnym poziomie, co w poprzednikach, to dodatkowe mikrofony sprawiają, że sporo lepiej działa Ambient Sound – dopuszczanie dźwięków spoza słuchawek, który przydać nam się może, gdy przemierzamy ulice ze słuchawkami na uszach.

Sony WH-1000XM5 – akumulatory i czas ładowania

Sony nie podaje pojemności baterii w słuchawkach WH-1000XM5, deklaruje jednak maksymalną długość słuchania muzyki, która wynosić ma 30 godzin z włączoną redukcją hałasu oraz 40 godzin z wyłączoną redukcją hałasu. Bardzo fajnym ficzerem, który pozytywnie wpływa na długość pracy na baterii, jest to, że gdy tylko zdejmiesz słuchawki, wbudowany czujnik pojemnościowy wykryje to i wstrzyma odtwarzanie. Nie jest to wprawdzie nic nowego, jednak nie wszyscy producenci wdrożyli to jakże przydatne rozwiązanie. Pełne naładowanie baterii powinno zająć według producenta około 3,5 godziny. Czas ładowania jest mniej więcej zgodny, ale mnie się nie udało dobić do 30 godzin słuchania muzyki. Realny czas jest około 4-5 godzin mniejszy, jednak dalej to całkiem dobry wynik. Słuchawki wspierają szybkie ładowanie – skorzystaj ze sprzedawanego oddzielnie zasilacza sieciowego USB‑PD, by już po 3 minutach móc słuchać przez kolejne 3 godziny.

Sony WH 1000XM5 etui

Sony WH-1000XM5 – czy warto?

Jeżeli szukasz bezprzewodowych słuchawek, które łączą w sobie minimalistyczny design, świetny ANC i bardzo dobrą jakość dźwięku i niestraszne Ci wydanie na ten cel około 2000 złotych, to zdecydowanie polecam Sony WH-1000XM5. Jeżeli jednak masz tak jak ja jeden z poprzednich modeli tych słuchawek, to zastanów się, czy jest sens je wymieniać.

YouTube Premium drożeje. Kto zapłaci więcej za brak reklam w serwisie?