CENEO ogłosiło kolejny raport, w którym prezentuje Ranking Zaufanych Sklepów. W edycji 2023 znalazły się marki z obszaru e-commerce, których obecność jest sporym zaskoczeniem.

CENEO to najpopularniejsza na naszym rynku porównywarka cenowa. Spora część konsumentów, przed dokonaniem zakupu w konkretnym miejscu, stara się porównać ceny w różnych sklepach i wybrać idealny kompromis pomiędzy bezpieczeństwem transakcji a ceną. Liczą się także zaufanie do danej platformy, sprawność całego procesu oraz opinie użytkowników. Nic więc dziwnego w tym, że CENEO organizuje cykliczny „konkurs”, w którym ogłasza zwycięzców Rankingu Zaufanych Sklepów. Nagrody przyznawane są w kategoriach Kup teraz, Debiuty na CENEO, Dostawca roku oraz w oparciu o podział tematyczny. Przyjrzyjmy się, kto zasłużył na odznaczenie.

R E K L A M A

CENEO

Ranking Zaufanych Sklepów 2023 CENEO

Głównym celem rankingu jest pokazanie w obszernym raporcie trendów i zjawisk dotyczących polskiego „podwórka” e-commerce w ujęciu ostatnich dwunastu miesięcy. Handel w internecie musiał się bowiem mierzyć z wojną, rosnącą inflacją oraz problemami natury energetycznej, które odbiły się również na sprzedaży online. Polacy zmienili swoje podejście do zakupów, przez co niektóre sklepy zyskały, podczas gdy inne utraciły swoje pozycje. Zanim omówimy wygranych 13 edycji rankingu, chciałbym przytoczyć kilka przykładów zmian w podejściu polskich konsumentów.

CENEO 2

Kobiety stanowią ponad 54% konsumentów w sieci, przy czym najliczniejszą grupą są osoby w wieku od 35 do 44 lat. Kobiety kupują chętnie artykuły domowe oraz zdrowotne, a także AGD, podczas gdy mężczyźni celują w produkty remontowe i sprzęt RTV. Najbardziej przekonuje nas do zakupu niska cena produkty, a zniechęcają wysokie koszty dostawy. Swoje poszukiwania najczęściej rozpoczynamy na Allegro oraz w serwisie CENEO. Stacjonarny sklep, Google lub inne platformy odwiedzamy znacznie rzadziej.

Pierwsze, drugie i trzecie miejsce w kategorii Najlepszy sprzedawca w Kup Teraz otrzymały taniaksiązka.pl, manada.pl oraz neo24.pl. W przypadku kategorii Sprzęt RTV i AGD wygrały odpowiednio luke.pl, maxelektro.pl oraz neo24.pl. Segment technologiczny należał do platform eukasa.pl, sferis.pl oraz x-kom.pl. Jak widać, prawdziwie rozpoznawalnych marek jest tu jak na lekarstwo. Warto jednak zapoznać się z pełnym raportem dostępnym na stronie CENEO. Jako ciekawostkę dodam tylko, że najlepszymi dostawcami roku okazali się: DPD, Paczkomaty InPost oraz DHL.

Łukasiewicz i ekologia: oszczędzaj, stając się nowoczesnym i ekologicznym biznesem. Rozmowa z Piotrem Dardzińskim