Aby sprzedawać towary za pośrednictwem usługi Przesyłka OLX, niektóre osoby będą musiały przejść obowiązkową weryfikację. Użytkownicy serwisu staną przed dylematem – bezpieczeństwo danych czy możliwość handlu w ramach OLX.

OLX rozsyła do użytkowników platformy sprzedażowej wiadomości, z której wynika, że część osób korzystających z usługi będzie musiała przejść dodatkową weryfikację tożsamości. Co więcej, nie będzie to weryfikacja wewnątrz OLX, lecz działanie na rzecz operatora płatności, czyli PayU S.A. Firma jest bowiem zobowiązana do prowadzenia dodatkowej weryfikacji sprzedawców. To kwestia przepisów. Proces ten nie jest szczególnie bezpieczny, naraża na utratę danych, a co więcej – może potrwać nawet pięć dni. Jest jeszcze jeden szczegół, przez który otrzymanie zakupionego przedmiotu może potrwać nie do 72h, ale nawet 5 dni.

OLX

Przesyłka OLX i weryfikacja konta z dowodem

Zacznijmy od początku. Operatorem płatności w usłudze Przesyłka OLX jest PayU. To zaufana marka, natomiast wysyłanie jakimkolwiek usługom skanów dokumentów nie jest najlepszym postępowaniem i przestrzegają przed nim eksperci od cyberbezpieczeństwa. Dotyczy to również PayU. Sęk w tym, że operator jest zobowiązany prawnie do przeprowadzenia procesu weryfikacji użytkowników. Jak nietrudno się domyślić, w celu wspomnianej weryfikacji użytkownik może zostać poproszony o przesłanie zdjęcia tudzież skanu dokumentu. Tutaj pojawia się problem…

R E K L A M A

Jeśli nie chcesz, aby doszło do jednej z powyższych sytuacji, już po pierwszej sprzedaży z Przesyłką OLX możesz przejść przez pełną weryfikację tożsamości. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki Twoje przesyłki → Dane do przelewów → Uzupełnij dodatkowe dane. Dzięki temu nie będzie konieczności weryfikacji w późniejszym czasie.

Otóż jeśli nie zdecydujemy się na wcześniejsze przejście weryfikacji, PayU/OLX mogą zablokować pieniądze i poprosić o realizację tegoż procesu. Co gorsze, może to uczynić nawet po wysyłce przedmiotu, co brzmi nie inaczej niż wymuszenie na użytkowniku określonego działania. Oczywiście weryfikacja dotyczy jedynie osób sprzedających towary, dodatkowo – nie wszystkich. Kto więc może spodziewać się konieczności przejścia weryfikacji?

Dodatkowo operator płatności PayU będzie musiał potwierdzić Twoją tożsamość, gdy:

  • Sprzedasz przedmiot z Przesyłką OLX za minimum 3 000 zł lub sprzedaż przedmiotów będzie miała charakter powtarzalny i trwały, lub suma za sprzedaż przekroczy kwotę 30 000 zł
  • Wystąpią wątpliwości co do prawdziwości lub kompletności dotychczas uzyskanych danych identyfikacyjnych Użytkownika
  • Masz więcej niż jedno konto na OLX i łączna wartość za transakcje z Przesyłką OLX przekroczy 30 000 zł
  • Wystąpi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu

Użytkowników Allegro czekają podwyżki. Ceny wzrosną już w listopadzie