Znacie firmę Fairphone? Pisaliśmy kilka razy o niej. Teraz odwiedziliśmy ich na targach IFA 2022 – nie ścigają się szybkością procesora i ilością pamięci. Mają za to 5 lat gwarancji, 7 lat wsparcia i nikt przez ich telefony nie ginie. Serio!

Pisaliśmy już o Fairphone przy okazji tego, jakie wsparcie oferuje firma. Pisaliśmy też, gdy na rynku debiutowała trzecia wersja ich telefonu. Do dziś nie wiem, czy wtedy nie przesadziłem. Nie da się jednak podejść do produktów tej firmy bez emocji.

FairPhone 4 to telefon na lata

Zacznijmy od początku. Fairphone chce być Fair. Co to oznacza? Teraz już całkiem dużo i znacznie więcej wtedy, gdy po raz pierwszy pisałem o tej firmie. Fairphone to nie tylko idea, która ma na celu produkcje sprzętu, z wykorzystaniem materiałów pozyskiwanych w etyczny sposób to też sprzęt na lata. Fairphone oferuje aż 5-letnią gwarancję na swoje telefony, jest wysoce naprawialny (serwis iFixit wystawił ocenę 10 na 10 punktów). Wsparcie dla telefonu też jest niesamowicie długie — to aż 7 lat! Zresztą całkiem sporo pisaliśmy o idei ich produktów w poprzednim artykule. Konicznie tam zerknijcie.

Fairphone 4

Słyszeliście kiedyś o krwawych diamentach? To te pozyskiwane w nielegalnych kopalniach, które finansują konflikty zbrojne. Kopalnie pod nadzorem miejscowych watażków, gdzie nie słyszano o prawach człowieka, a ludzie mogą stracić życie za spojrzenie rzucone kątem oka. Nie wiem, czy wiecie, ale podobnie jest z minerałami, z których tworzone są nasze smartfony i komputery. 3TG to grupa minerałów odnosząca się do cynku, tantalu, wolframu i złota. Następnie mamy też grupę kolejnych 17, które nazywamy minerałami ziem rzadkich. Następne 20-25 minerałów, nie jest już tak rzadkie. Też wchodzą w skład ponad 40 niezbędnych do wyprodukowania każdego telefonu i też sprawiają problemy z pozyskiwaniem. Wiele z tych rzadkich minerałów, pozyskiwanych jest w kopalniach kontrolowanych przez miejscowych bojówkarzy. W nieludzkich warunkach pracują tam dzieci, kobiety i mężczyźni. Pracują, bo są zmuszani. Często tylko za jedzenie. Gwałty, tortury, obcinanie części ciała jako kara to sprawy na porządku dziennym. Śmierć nie wydaje się tym ludziom najgorszym wyjściem. A to wszystko, by kontynuować, rentowny biznes lub finansować konflikty.

Fairphone 4

Fairphone 4 z lepszą specyfikacją

Fairphone 4

Na IFA 2022 w Berlinie udało nam się porozmawiać z przedstawicielami firmy. Materiał niedługo powinien być już na naszym kanale YT. Rozmawialiśmy też między sobą, w redakcji na temat Fairphone. W zasadzie idea telefonu jest genialna — sprzęt stworzono tak, by był bardziej ekologiczny, działał znacznie dłużej niż inne telefony z Androidem. Zarówno pod względem wsparcia producenta, jak i możliwości jego naprawy.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Co do zasady, to nadal zwykły telefon, ale stworzony przy wykorzystaniu przetworzone do granic możliwości materiały. Ma długą 5-letnią gwarancję, a jego wsparcie kontynuowane będzie przez 7 lat. To coś niespotykanego w dzisiejszych czasach. Tak samo zresztą jak to, że przedstawiciele firmy nie mają wizytówek. Przecież nie są potrzebne, wszelkie informacje o kontakcie i firmie, znajdziemy na stronie — po co marnować więc papier. To pokazuje, że firma traktuje poważnie, to o czym manifestuje.

Fairphone 4

Przejdźmy jednak do konkretów. Nowy Fairphone 4 ma 6,3-calowy ekran. Napędzany jest procesorem Snapdragon 750G, Posiada trzy oczka kamery — dwa aparaty po 48 MP z szerokim i ultraszerokim oraz moduł TOF. Kamera do selfie ma 25 MP. Urządzenie występuje w dwóch wersjach pamięci 6/128 GB oraz 8/256 GB.

Fairphone 4

Telefon jest dostępny w trzech kolorach. Fairphone 4 kosztuje 579 euro, co w bezpośrednim przeliczeniu daje 2700 zł.

Fairphone 4 nie jest oczywistym wyborem. Jeśli interesuje Was tylko  specyfikacja, to raczej nie jesteście targetem tej firmy. Jeśli chcecie jednak zmienić coś na świecie, zaczynając od „własnego ogródka” to jest właśnie dobry wybór. Etyczne materiały, długi cykl życia produktu (długie wsparcie, gwarancja) oraz łatwa naprawa — to jest naprawdę dobre podejście.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Fairphone.