Fair Phone rusza po raz trzeci z produkcją etycznego telefonu, wyprodukowanego z poszanowaniem zasobów Ziemi oraz praw człowieka. Aparat będzie stosunkowy drogi, a jego podzespoły nie zrobią wrażenia. Mimo to i tak warto go kupić. Być może nawet bardziej niż jakikolwiek inny telefon.
Miałem zacząć artykuł brutalnie — od tego, jak traktowane są dzieci, kobiety i mężczyźni pracujący w kopalniach pozyskujących cenne minerały. Dwa razy usuwałem treść wpisu, ale i tak nie jestem w stanie zapomnieć tego, o czym chciałem pisać.
Minerały, za które śmierć to najlepsze co cię czeka
Słyszeliście kiedyś o krwawych diamentach? To te pozyskiwane w nielegalnych kopalniach, które finansują konflikty zbrojne. Kopalnie pod nadzorem miejscowych watażków, gdzie nie słyszano o prawach człowieka, a ludzie mogą stracić życie za spojrzenie rzucone kątem oka.
Nie wiem, czy wiecie, ale podobnie jest z minerałami, z których tworzone są nasze smartfony i komputery. 3TG to grupa minerałów odnosząca się do cynku, tantalu, wolframu i złota. Następnie mamy też grupę kolejnych 17, które nazywamy minerałami ziem rzadkich. Następne 20-25 minerałów, nie jest już tak rzadkie. Też wchodzą w skład ponad 40 niezbędnych do wyprodukowania każdego telefonu i też sprawiają problemy z pozyskiwaniem.
Wiele z tych rzadkich minerałów, pozyskiwanych jest w kopalniach kontrolowanych przez miejscowych bojówkarzy. W nieludzkich warunkach pracują tam dzieci, kobiety i mężczyźni. Pracują, bo są zmuszani. Często tylko za jedzenie. Gwałty, tortury, obcinanie części ciała jako kara to sprawy na porządku dziennym. Śmierć nie wydaje się tym ludziom najgorszym wyjściem. A to wszystko by kontynuować, rentowny biznes lub finansować konflikty.
Fair Phone to inicjatywa, która się temu sprzeciwiła. Aktywiści wzięli sobie za cel produkcję telefonów z materiałów pozyskanych w miejscach przyjaznych ludziom. Początkowo skupiono się na dostawach surowców z grupy 3TG. Próbowano też stworzyć telefon tak, by nie zepsuł się po roku oraz można go było łatwo poddać recyclingowi lub naprawie.
Chociaż cele firmy się nie zmieniły, przedsiębiorstwo cały czas próbuje zwiększyć zakres swoich działań. Jak? Poprzez współpracę z dużymi firmami, kopalniami, hutami, rządami oraz innymi organizacjami mającymi podobne cele.
Fair Phone po raz trzeci!
Fair Phone po raz trzeci pozwala zamówić (ruszyła już przedsprzedaż) telefon wolny od konfliktowych minerałów, bardziej ekologiczny i w dużej mierze dający się łatwo naprawić.
Nowy Fair Phone 3 pracować będzie pod kontrolą procesora Snapdragon 632 oraz 4 GB pamięci RAM. Wbudowanej pamięci dla użytkownika będzie 64 GB. Pojemność akumulatora nie jest zbyt duża — to skromne 3000 mAh — ale można go bez problemu samodzielnie wymienić! Przedni aparat będzie miał 8 MP i obiektyw f/2.0 ten główny jest pojedynczy ma 12 MP z f/1.8.
Wyświetlacz będzie miał przekątną 5,65 cali, rozdzielczość Full HD i proporcje 18:9. Fair Phone 3 będzie obsługiwał dwie karty Nano SIM i dodatkowo karty pamięci Micro SD. Nie zapomniano też o czytniku palców, porcie USB C oraz złączu słuchawkowym.
Etyczny telefon pracować będzie pod czystym systemem Android 9. Jego cenę ustalono na poziomie 450 euro. Pamiętać jednak trzeba, co na nią wpływa i jakie ma to znaczenie na otaczający świat. Na pocieszenie dla kupujących pozostaje fakt, że Fair Phone oferuje program recyclingowy. Dzięki niemu możemy zmniejszyć cenę zakupu, gdy oddamy swój stary telefon (o 20 Euro) lub jeśli oddamy Fair Phone 1 lub 2 (o 40 Euro).
Więcej informacji o tym projekcie znajdziecie bezpośrednio na stronie:
https://www.fairphone.com/en/