Realne zmniejszenie zużycia prądu? Na przestrzeni ostatnich kilku dni w mediach pojawiło się wiele artykułów o mrożących krew w żyłach tytułach, sugerujących możliwe podwyżki cen prądu dla odbiorców indywidualnych w przyszłym roku. Mówi się o nawet 70-procentowych wzrostach kosztów.

Z jednej strony wraz z końcem bieżącego roku przestanie obowiązywać zamrożenie wzrostów ceny energii dla gospodarstw domowych, mikro, małych i średnich firm oraz samorządów, a z drugiej zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 6 października 2023 od stycznia planowane są podwyżki opłaty kogeneracyjnej (z 4,96 zł do 6,18 zł za MWh), a także opłaty mocowej do wartości między 2,66 zł a 14,90 netto miesięcznie – stawka jest tutaj zależna od ilości MWh zużywanych przed odbiorcę.

//dzisiaj na dailyweb

Tytułem wyjaśnienia – kogeneracja to proces, dzięki któremu w elektrociepłowniach wytarza się jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Jest to korzystne, jednakowo dla środowiska (mniej uwalnianego do atmosfery CO2) oraz dla budżetu – w jednym zakładzie uzyskuje się dwa różne dobra. Rządzący stwierdzili, że aby promować tę technologię, każdy, kto opłaca rachunek za prąd, dołoży się do rozwoju tego typu przedsięwzięć. Opłata mocowa z kolei ma pokrywać koszty budowy nowych elektrowni oraz serwisowania obecnie funkcjonujących. Dostawcy prądu podają, że jest to wynagrodzenie dla producentów energii za gotowość nieprzerwanych dostaw.

Zmniejszenie zużycia prądu w dziewięciu krokach

zmniejszenie zużycia prądu
Zmniejszenie zużycia prądu – jak do tego podejść?

Szykujący się obecnie do przejęcia władzy politycy uspokajają. Będziemy dążyć do tego, by w 2024 r. ceny gazu i energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i samorządów były zamrożone na poziomie zbliżonym do tego roku – powiedział w piątek w studiu PAP Andrzej Domański (KO).

Czy tak będzie, oczywiście nie wiemy, dlatego dzisiaj chciałbym przedstawić Wam listę kilku prostych sposobów na to, by zużywać na co dzień mniej energii. Niezależnie od tego, jak zachowają się teraz politycy, wyrobione nawyki pozwolą na obniżenie rachunków już na zawsze. Pamiętajmy, że kolejny rok, jak zawsze skończy się 31 grudnia, a wraz ze styczniem zapewne pojawią się nowe opłaty, składki i daniny.

Gaś światło zawsze gdy wychodzisz z pomieszczenia

10 dni temu zmieniliśmy czas na zimowy, a wraz z tą zmianą szybciej robi się ciemno. Warto zwracać uwagę na to, by przechodząc w mieszkaniu z pokoju do pokoju, gasić za sobą światło. Mogłoby się wydawać, że nowoczesne oświetlenie LED i tak zużywa niewiele prądu, lecz trzeba pamiętać, że każda wypalona godzina skraca pozostały czas żywotności – rzadsze wymiany to mniejsze koszty.

zmniejszenie zużycia prądu

Pralkę i zmywarkę uruchamiaj tylko wtedy gdy jest pełna

Zmywarka i pralka zużyje tyle samo litrów wody i tyle samo energii, gdy będzie załadowana po brzegi i gdy będzie miała do wymycia tylko kilka kubków i talerzy, czy wyprania pary t-shirtów. Mniej przebiegów to mniej stałych kosztów.

Jeśli kupujesz nowy sprzęt AGD wybieraj najbardziej energooszczędne modele

Moim zdaniem nie ma przypadku, w którym nie byłoby warto dołożyć do droższego sprzętu, jeśli idzie za tym niższa klasa energetyczna. W 2021 roku zmieniły się oznaczenia tych klas oraz wygląd etykiet umieszczanych na urządzeniach – jest na nich więcej danych oraz pojawiły się kody QR umożliwiające uzyskanie jeszcze dokładniejszych informacji, ale przede wszystkim zniknęły oznaczenia takie jak A+++, które przestały być czytelne. Przykładowe etykiety:

zmniejszenie zużycia prądu

Gotuj taką ilość wody, jakiej potrzebujesz i regularnie odkamieniaj czajnik

Jednym z największych konsumentów energii w domu jest czajnik elektryczny. Sam przekonałem się o tym w 2021 roku, gdy kilka tygodni pracowałem w 100% zdalnie, dlatego zachęcam do racjonalnego napełniania go wodą i nie przegotowywania kilka razy „tej samej” wody. Oprócz tego, warstwa kamienia osadzającego się na dnie czajnika wydłuża czas zagotowywania się wody, zwiększając istotnie koszt jednostkowego przygotowania herbaty czy kawy.
Jeżeli masz w domu kuchenkę gazową, zastanowiłbym się także nad gotowaniem wody w klasycznym czajniku.

Gotuj pod przykryciem

Dzięki pokrywkom potrawy tracą dużo mniej ciepła podczas przygotowywania, co wprost przekłada się na krótszy czas gotowania, a co za tym idzie zużycia energii.

zmniejszenie zużycia prądu

Nie zaglądaj do lodówki bez powodu i utrzymuj w niej porządek

Kolejny flashback z epizodu z home office. Pierwsza część tej porady jest chyba najtrudniejszym do wprowadzenia w życie sposobem z tej listy, ale jednocześnie najskuteczniejszym jeśli chodzi o pobór prądu przez lodówkę. Porządek na półkach pomaga w tym, by urządzenie pozostawało otwarte jak najkrócej, dlatego warto ustalić stałe miejsca na przechowywanie produktów i nie tracić czasu (i chłodu!) na szukanie.

zmniejszenie zużycia prądu

Wyłączaj urządzania, których nie używasz

Niemal wszystkie urządzenia, z których korzystamy w domach i mieszkaniach mają tryb stand-by, dzięki czemu są gotowe do pracy na każde skinienie. To jednak wiąże się z pobieraniem przez nie energii przez 24 godziny na dobę. Są też urządzenia, które po prostu pracują na okrągło, mimo że wcale nie muszą, jak choćby router Wi-Fi. Rozwiązanie, które dobrze sprawdza się u mnie to jedna listwa, do której podłączony jest sprzęt RTV wraz z routerem. Kładąc się spać, jednym kliknięciem odłączam wszystkie urządzenia, z których nie i tak będę korzystał przez kolejne kilka godzin.

Myślę, że wypisane powyżej pomysły są na tyle uniwersalne, że można je dość łatwo wprowadzić do codziennego życia niemal w każdym domu czy mieszkaniu. Ale na koniec chciałbym przedstawić jeszcze dwa pomysły, które mają pewne warunki.

Wybierz schody zamiast windy

Wiele nowych i starszych budynków wielorodzinnych w Polsce jest wyposażona w windy. To bardzo wygodne rozwiązanie oszczędzające pracy mięśniom. Warto jednak pamiętać, że każda przejażdżka to uruchomienie silnika, oświetlenia i elektroniki urządzenia, a koszt ten jest w kolejnym roku odwzorowany w czynszu.

Rób porządki wieczorami i w nocy

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i Twój operator oferuje taryfę, w której energia jest tańsza w godzinach wieczornych, sprawdź, czy nie będzie się Tobie opłacać by z pralki i odkurzacza korzystać w taryfie G12 lub G12w.

Jestem niezwykle ciekaw, jakie Wy macie pomysły na oszczędności zużycia energii w domu, koniecznie dajcie znać w komentarzach!