Adobe zaprezentowało właśnie najnowsze wersje znanego i cenionego oprogramowania Adobe Photoshop. Dziś przyjrzymy się nowościom w aplikacjach, zarówno w wersji na komputery, jak i iPady. Będzie też kilka słów o wariancie online.

Photoshop na komputer – czerwiec 2022 r. (wersja 23.4)

Niestety, Adobe nie pokazało w tej aktualizacji niczego ekstra, natomiast pojawiło się kilka użytecznych gadżetów.

R E K L A M A

Wypaczenie z przekształceniem cylindrycznym

Na początek mamy coś ułatwiającego projektowanie opakowań i mockupów. Korzystając z funkcji wypaczania cylindrycznego, możecie z łatwością zawinąć płaską kompozycję, a nawet nawinąć ją na zaokrągloną cylindryczną powierzchnię. Aż dziwne, że nie było tego narzędzia w Photoshopie od początku. To zdecydowanie „mocna” nowość.

Photoshop

Zachowywanie szczegółów włosów

Adobe wciąż pracuje nad swoimi algorytmami, które pomagają nam w codziennej pracy z grafiką i zdjęciami. Tym razem na tapet wzięto zaznaczenie, a konkretnie zaznaczenie włosów, nie tylko ludzi, ale również zwierząt.

Photoshop

Ulepszenia linii pomocniczych

Program Photoshop umożliwia teraz dostosowywanie linii pomocniczych (również ich układu), aby ułatwić ich rozpoznawanie i wyodrębnianie wzrokowe. Aplikacja ułatwia kolorowanie i edytowanie linii pomocniczych i ich układów. Uściślając – pozwala zaznaczać wiele linii pomocniczych w celu ich przesuwania po obszarze roboczym – oddzielnie dla każdego dokumentu. Różne kolory dla różnych linii pomocniczych, to ewidentnie coś, czego mi w tym programie brakowało.

Photoshop

Pozostałe ulepszenia

Adobe poprawiło także działanie Photoshopa na komputerach Apple z procesorem M1 oraz skróty emotikonów do dodawania komentarzy w aplikacji do plików w chmurze. Szczegółowe podsumowanie wszystkich nowych funkcji znajdziesz w artykule na stronie Adobe.

Photoshop na tablety Apple iPad

Program Photoshop na tablet iPad 3.6.1 (czerwiec 2022 r.) zawiera kompleksowe aktualizacje i rozwiązania zgłaszanych przez klientów problemów aplikacji. Szczegółowe informacje znajdziesz  na stronie wsparcia Adobe. W wersji 3.6 z maja 2022 znalazło się za to miejsce dla dwóch nowych funkcji.

Szybka operacja Wypełnianie z uwzględnieniem zawartości

Na tablecie iPad jest teraz dostępna szybka operacja do naprawiania i ulepszania obrazów: Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości. Moim zdaniem to żaden powód do dumy, a raczej must have w aplikacji do obróbki zdjęć w 2022 roku.

Photoshop

Polecenia dopasowań automatycznych

Drugą nowością na iPadach jest funkcja auto color – wystarczy jedno stuknięcie, aby dopasować lub przywrócić równowagę kolorów i odcieni przy użyciu poleceń związanych z dopasowaniami automatycznymi.

Photoshop

Photoshop w Internecie (beta)

Najnowsza aktualizacja to też oficjalna premiera wersji beta Photoshopa w wersji webowej, zapowiedzianego w październiku 2021 podczas konferencji Adobe MAX. Więcej o tym produkcie przeczytasz w artykule Marcina.

Photoshop

To już wszystkie zmiany, które trafiły do najnowszej odsłony Photoshopa. Nie jest ich dużo, jednak mam nadzieję, że jeszcze mniej będzie błędów, które lubią pojawić się w świeżych wersjach aplikacji od Adobe. A Wy jakie macie doświadczenia z uaktualnieniami? Instalujecie od razu, by zobaczyć, co się zmieniło, czy cierpliwie czekacie, aż programiści poprawią nieoczekiwane błędy i inne wpadki?