Długo się wzbraniałem przed stworzeniem tego tekstu. Ostatecznie dam się jednak namówić Marcinowi i wybrałem dla Was 5 darmowych alternatyw Adobe Photoshopa.

Adobe Photoshop to bardzo uniwersalne narzędzie dla projektantów. Można w nim malować obrazy, tworzyć ilustracje i komiksy, tworzyć ulotki i plakaty, obrabiać zdjęcia i tworzyć fotomanipulacje czy wreszcie projektować interfejsy, choć tego ostatniego szczerze nie polecam, a wiem, co mówię.

//dzisiaj na dailyweb

Wzbraniałem przed stworzeniem tego tekstu, ponieważ Photoshop ma tyle potencjalnych zastosowań, że trudno jest znaleźć dla niego alternatywę w postaci jednego programu. Właśnie dlatego wybrałem dla Was pięć darmowych alternatyw, z czego każda będzie kierowana dla innego odbiorcy i spełniała inną rolę. Zapraszam do zestawienia!

5 darmowych alternatyw Adobe Photoshopa:

  1. Photopea – najlepsza przeglądarkowa alternatywa
  2. GIMP – najlepsza alternatywa, by zabłysnąć w szkole
  3. Krita – najlepsza darmowa alternatywa Photoshopa do rysunku cyfrowego
  4. Figma – najlepsza alternatywa do projektowania stron
  5. Canva – najlepsza alternatywa dla tych, którzy nie potrafią projektować

Photopea – najlepsza przeglądarkowa alternatywa

Adobe dopiero od jakiegoś czasu rozwija swoją przeglądarkową wersję Photoshopa.  Na razie idzie im to mocno średnio, zwłaszcza porównując aplikację webową z desktopowym odpowiednikiem. Jest już jednak appka, która działa w przeglądarce i radzi sobie całkiem nieźle. Mowa tu o narzędziu nazwanym Photopea, która w wersji podstawowej ma uciążliwe reklamy, ale za to jest darmowa.

Photopea interfejs
Sporą zaletą programu Photopea jest fakt, ze ma bardzo podobny interfejs do Photoshopa

Photopea działa w przeglądarce i potrafi otwierać pliki .psd, .xd, .sketch czy .cdr. Program wspiera także edycję RAW-ów. Photopea średnio radzi sobie ze skomplikowanymi plikami z Photoshopa, ale jest świetny, gdy awaryjnie potrzebujemy odpalić jakiś plik, na komputerze, na którym nie mamy dostępu do Photoshopa. Program pozwala na pracę zarówno z plikami wektorowymi, jak i bitmapami. Zaletą jest z pewnością także bardzo podobny interfejs, do tego, który znamy z Photoshopa. Jeżeli więc nauczysz się pracy w programie Photopea, to przesiadka na Photoshopa nie powinna stanowić dla Ciebie żadnego problemu. 

GIMP – najlepsza alternatywa, by zabłysnąć w szkole

Być może tytuł tej sekcji jest dość niesprawiedliwy, ale ja spotkałem się z GIMP-em w szkole i niezbyt go polubiłem. Pracowałem już wtedy na Photoshopie oraz Illustratorze CS3 i GIMP był dla mnie smutną koniecznością. Było to jednak 15 lat temu, a aplikacja jest wciąż rozwijana. Obecnie jest on dostępny dla systemów Linux, Windows i Mac.

Interfejs GIMPa
Interfejs GIMPa jest wciąż niezbyt intuicyjny, ale istnieje wtyczka, która upodabnia go do Photoshopa

Pełny zestaw narzędzi oferowanych przez GIMP-a obejmuje rozwiązania do malowania, korekcji kolorów, klonowania, selekcji i ulepszania. Zapewnia on również dobrą kompatybilność, dzięki czemu można pracować ze wszystkimi najpopularniejszymi formatami plików. GIMP oferuje również wbudowany bardzo wydajny menedżer plików, podobny do programu Adobe Bridge. Ile złej krwi by między nami nie było, to muszę przyznać, że GIMP jest najbardziej rozbudowanym z darmowych alternatyw Photoshopa. 

Krita – najlepsza darmowa alternatywa Photoshopa do rysunku cyfrowego

Photoshop, dzięki wsparciu dla tabletów graficznych oraz niezliczonej ilości darmowych i płatnych pędzli, jest aplikacją często wybieraną przez osoby trudniące się digital paintingiem. Czy dla osób lubiących malować znajdzie się jakaś darmowa alternatywa dla Photoshopa? Oczywiście! Poznajcie Kritę!

Interfejs programu Krita
Krita ma dość prosty interfejs, przywodzący na myśl Photoshopa

Krita to profesjonalny open source’owy program do malowania, dostępny na komputery z systemem Windows, MacOS i Linux. Krita nadaje się zarówno do grafiki koncepcyjnej jak i digital paintingu czy tworzenia komiksów. Krita, poza ceną (za darmo to uczciwa cena), kusi dużą liczbą pędzli, opcjami animacji czy prostym i kustomizowalnym interfejsem. Krita, jak na darmowy program (aplikacje możesz kupić, by wesprzeć twórców, dzięki czemu dostaniesz dostęp do automatycznych aktualizacji), rozwijany przed mały zespół, ma kilka wad, ale jak planujesz rozwijać się w kierunku któregoś z wymienionych wyżej obszarów, warto sprawdzić Kritę, jako alternatywę dla Photoshopa.

Figma – najlepsza alternatywa do projektowania stron

Gdy kilkanaście lat temu zacząłem swoją przygodę z projektowaniem, to strony www powstawały w Photoshopie. Nie było to najlepsze narzędzie do projektowania akurat tego typu grafik, a projekty stron z kilkoma podstronami potrafiły ważyć po kilka ładnych gigabajtów. Podejście do projektowania www i tego jak powinna wyglądać aplikacja do UI designu zmieniło pojawienie się na rynku Sketcha.

Interfejs Figmy
Interfejs Figmy? Króluje tu minimalizm

Dziś branżowym standardem jest Figma, która niestety podobnie jak Photoshop, należy od jakiegoś czasu do Adobe. Na szczęście gigant nie zdążył za wiele zepsuć w Figmie, a jej podstawowy plan jest wciąż darmowy. Jeżeli planujecie projektować strony www czy aplikacje, to Figma powinna być Waszym podstawowym wyborem. Powiem więcej, jeżeli pracodawca szuka kogoś, kto interfejsy projektować ma w Photoshopie, to warto się od takiej firmy trzymać z daleka.

Canva – najlepsza alternatywa dla tych, co nie umieją projektować

Canva? Alternatywą dla Photoshopa? Zanim zwyzywasz mnie od debili, bądź, co gorsza, porównasz do redaktorów z konkurencji, żyjących z kontrowersji i clickbaitowych tytułów, przeczytaj, dlaczego wybrałem Canvę. Wielokrotnie byłem świadkiem, gdy Photoshopa kupowano do firm czy instytucji, w ramach projektów unijnych czy innych grantów. Niestety nawet Photoshop w rękach laika, dla którego projektowanie jakichkolwiek materiałów to promil w codziennych zadaniach, to bardzo kiepski pomysł. Dużo lepsza okaże się Canva – mniej tu można popsuć.

interface canva
Interfejs Canvy jest bardzo prosty i powinien odnaleźć się tutaj każdy

Canva, nawet w darmowej wersji, oferuje tysiące szablonów, dzięki którym, przy niewielkiej dozie gustu i dobrego smaku, stworzysz ulotki, plakaty posty do mediów społecznościowych czy prezentacje. To idealne narzędzie dla małego biznesu, szkół, fundacji czy innych organizacji non-profit, które nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie profesjonalnego projektanta. Szablony z Canvy nie są może super kreatywne, ale są świetną alternatywą dla plakatów tworzonych w Wordzie czy nawet Photoshopie, gdy jej autor nie ma pojęcia o designie i niekoniecznie chce poświęcać czas na naukę.

Adobe i Figma pod lupą Komisji Europejskiej. Wszczęcie postępowania to czysta formalność

Adobe Photoshop jest kombajnem, w którym stworzysz bardzo wiele. Sam korzystam z niego praktycznie codziennie. Nie jest jednak tak, że nie ma życia w branży kreatywnej bez tego programu. Wyżej przedstawiłem Wam pięć bardzo ciekawych alternatyw dla Photoshopa. Niektóre, w zależności od tego, czego potrzebujecie i do czego chcecie je wykorzystywać, są nawet lepsze od programu Adobe. Jeżeli znasz i korzystasz z jakiegoś darmowego narzędzia, które zastępuje Photoshopa w jakimś aspekcie, to koniecznie podziel się ze mną i czytelnikami w komentarzu. Ja z chęcią taki program sprawdzę, a być może na kanwie tych testów, niedługo pojawi się tutaj druga część tego wpisu.