GIMP 2.10.32 dla komputerów Apple z procesorami M1 oraz M2 debiutuje w stabilnym kanale. Użytkownicy Maców będą mogli wykorzystać pełny potencjał chipów Apple Silicon.

Układy Apple Silicon są już z nami od dwóch lat. Pierwszy chipset M1 trafił do MacBooka Air oraz MacBooka Pro w 2020 roku i wywołał tym samym niemałe poruszenie na rynku procesorów. Okazuje się, że jednostki ARM mogły śmiało rywalizować z topowymi SoC Intela. Dziś możemy wybierać już maszyny z M2, M1 Pro oraz M1 Max, natomiast niektórzy producenci nie dostosowali jeszcze swoich aplikacji do nowych układów. Weźmy takiego GIMP-a. Program uruchamiał się, natomiast wykorzystywał swego rodzaju emulowane środowisko. To pewnego rodzaju dławik, który został właśnie zdjęty.

GIMP

Stabilny GIMP 2.10.32 dla układów Apple Silicon M1 oraz M2

Koniec czekania. Użytkownicy komputerów Apple korzystających z autorskich chipów mogą już pobierać najnowszą wersję aplikacji do pracy z grafiką – GIMP 2.10.32. Program był dostępny już wcześniej, natomiast nie jako wersja finalna. Oznacza to, że aktualny build powinien być pozbawiony większości niedociągnięć. Czy tak będzie, zamierzam się przekonać. Na co dzień użytkuję Afiinity Photo (aktualnie AF 2), ale z ciekawości sprawdzę, jak wyewoluował GIMP.

Aktualizacja zalecana jest dla wszystkich użytkowników komputerów Apple. Natomiast warto mieć świadomość tego, że w sekcji pobierania na stronie GIMP-a będą dostępne dwie paczki DMG. Jedna przeznaczona jest dla układów Intela, podczas gdy drugą dedykowano jednostkom Apple Silicon serii M1 oraz M2. Nie wspomniano tutaj o M1 Pro i M1 Max, ale wielokropek w opisie na stronie twórców jest wymowny i można wnioskować, że nie stanowi to problemu. Aby pobrać i zainstalować najnowszą wersję GIMP-a, należy udać się na oficjalną stronę dostępną pod tym adresem.

Eve Room – czujnik jakości powietrza i nie tylko dla fanów smart home