Adobe MAX to doroczna, organizowana w Los Angeles, konferencja amerykańskiej firmy. Podczas aktualnie trwającej imprezy dowiedzieliśmy się wiele ciekawego o planach firmy.

Drugi rok z rzędu Adobe MAX, z powodów pandemicznych, odbywa się online. Tym razem nie pokazano tylu widowiskowych nowości co rok temu, ale nie można też powiedzieć, że użytkownicy aplikacji od Adobe mogli się podczas wczorajszego keynote’a nudzić.

Adobe MAX 2021

W zeszłym roku podczas Adobe MAX hitem były filtry neuronowe. Tym razem nie pokazano takiego hitu, jednak użytkownicy pakietu Creative Cloud mogą być zadowoleni.

Sporo małych, ale użytecznych zmian pojawiło się w Photoshopie i jego wersji na iPada. Użytkowników Illustratora, potrzebujących niewielkich trójwymiarowych napisów czy mockupów logo, z pewnością ucieszy przemodelowany widok 3D w tym programie.

Użytkownicy Lightroomów mają do dyspozycji inteligentniejsze zaznaczanie, a w Adobe Fresco dodano możliwość animowania rysunków. Ucieszyć się powinni także posiadacze Maków z procesorami Apple, bo do rodziny natywnie wspieranych aplikacji dołączył InDesign.

Większość ważnych nowości, w telegraficznym skrócie, zobaczycie w poniższym filmie:

Photoshop i Illustrator będą aplikacjami webowymi

Najgłośniejszym newsem z Adobe MAX 2021 jest z pewnością debiut wersji beta przeglądarkowych programów Photoshop i Illustrator. Wprawdzie na razie są to jeszcze wczesne wersje beta, z bardzo ograniczonymi możliwościami, jednak droga została obrana.

Miałem okazję chwilę potestować Photoshopa w wersji webowej i daleko jej jeszcze do wersji iPadowej, nie mówiąc już o desktopowym Photoshopie. Ba! Darmowa Photopea jest narzędziem zdecydowanie bardziej rozwiniętym.

Patrząc jednak na to, w którą stronę podąża Adobe z Creative Cloudem, myślę, że wersja ta będzie dość szybko rozwijana. Nie tylko dlatego, że, w przeciwieństwie do aplikacji instalowanych na komputerach, nie da się jej ukraść.

Adobe kupiło frame.io – umocnienie pozycji na rynku produkcji wideo

Figma pokazała, że da się stworzyć profesjonalne narzędzie webowe. Illustrator, a przede wszystkim Photoshop, są narzędziami dużo bardziej rozwiniętymi, jednak myślę, że Adobe położy duży nacisk na rozwój tego segmentu swoich usług.