Pobraliście już aktualizację iOS 16 i zastanawiacie się, dlaczego niektóre funkcje nie są u Was dostępne? Znamy listę ficzerów, które nie będą działać na starszych iPhone’ach.

Użytkownicy iPhone’ów w temacie wsparcia producenta mają powody do radości. Apple aktualizuje urządzenia przez ponad pięć lat od daty premiery. Mówimy o pięciu dużych uaktualnieniach iOS-a, po których i tak producent decyduje się wspierać sprzęt w formie łatek bezpieczeństwa. Argument ten jest często powtarzany w potyczkach pomiędzy userami Androida i iOS-a. Sęk w tym, że to wsparcie ma swoją cenę i jest okupione ograniczeniami. Firma nie udostępnia bowiem wszystkich nowości osobom korzystającym ze starszych urządzeń. Tak jest również w przypadku iOS 16.

Ekran blokady iOS 16

iOS 16: te nowości nie zadziałają na starszych smartfonach Apple iPhone

Najnowszy system Apple dla smartfonów zadziała na modelach od Apple iPhone 8 wzwyż. Oznacza to, że o uaktualnieniu mogą zapomnieć użytkownicy iPhone’ow 7, iPhone’ów 6s i starszych. Dla formalności dodam tylko, że iOS 16 jest preinstalowany na urządzeniach serii iPhone 14. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie wszystkie nowości zawarte w głośno omawianym uaktualnieniu trafią na starsze sprzęty. Ograniczenia nie są może tak daleko idące jak w ostatnich wersjach iOS, ale w dalszym ciągu mogą „zaboleć” wielu fanów Apple.

R E K L A M A

Najbardziej dotkliwy ukazuje się brak procentowego wskaźnika baterii, który mogą aktywować użytkownicy iPhone’ów X, XS, XS Max, 11 Pro i 11 Pro Max, 12, 12 Pro i 12 Pro Max, 13, 13 Pro oraz 13 Pro Max. Spora grupa osób oczekiwała tegoż usprawnienia i jego brak sprowokował do dyskusji w sieci. W starszych iPhone’ach nie zadziała także Face ID w trybie horyzontalnym, czy funkcja live tekst w wideo. Apple poprawiło też tryb portretowy i filmowy na iPhone’ach 13 (tylko), dzięki czemu możliwe jest rozmycie obiektów znajdujących się na pierwszym planie w celu uzyskania większego realizmu. Jak widzicie, liczba ograniczeń jest skromna, a na pewno prezentuje się lepiej niż w ostatnich latach.

iPhone 14 Pro vs iPhone 13 Pro: wyniki AnTuTu benchmark poddają w wątpliwość sens przesiadki