Od razu zaznaczę, że nie jest to poradnik dla zaawansowanych użytkowników WordPressa, których wśród Czytelników mamy pokaźną grupę. Młodzież wchodzi na rynek, a strony wordpressowe ciągle mają się dobrze. Jeśli więc jesteś totalnym laikiem, który słyszał o WordPressie tyle, że jest to system CMS, to zapraszam do naszej serii poradników o podstawach WordPress.

Postaram się w sposób przejrzysty i zwięzły opisać najważniejsze i podstawowe aspekty WordPressa, zaczynając od opisania czym on jest i w jakich projektach możemy go wykorzystać, poprzez wybór odpowiedniego hostingu, instalację WP i postawienie swojego pierwszego bloga albo strony internetowej.

Czym jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS). Pierwotnie został napisany głównie do stawiania blogów, jednak szybko zaczął być adaptowany do stron internetowych, a także sklepów online. Napisany został w języku PHP, jednak nie potrzebujecie znajomości jakiegokolwiek języka programowania, aby postawić swoją pierwszą stronę lub bloga. Wszystko znajdziecie w tej serii poradników.

R E K L A M A

System CMS pozwala docelowo w sposób wizualny tworzyć strony www i budować na nich treść. Możemy zarządzać wpisami na blogu, komentarzami, a także budować formularze kontaktowe, aby nasi czytelnicy mogli się łatwo z nami skontaktować. Również zmiana wyglądu WordPress jest banalnie prosta i sprowadza się do kilku kliknięć myszką, aby zupełnie zmienić design naszej strony. Warto zaznaczyć, że istnieje olbrzymia ilość darmowych wtyczek i motywów WordPress, które pozwolą rozbudować naszą witrynę.

Wtyczki WordPress

Czysta instalacja WordPress posiada najważniejsze wtyczki, oferowane przez oficjalnych dostawców całego systemu. Teoretycznie powinny one wystarczyć do podstawowego działania, jednak jeśli chcemy rozbudować witrynę, warto poszukać pluginów, których jest cała masa w oficjalnym katalogu WordPressa. Dzięki nim nie tylko poprawimy funkcjonalność strony, ale także dodamy forum dyskusyjne na naszą stronę, komentowanie artykułów za pomocą facebookowego konta, czy nawet w szybki sposób postawimy sklep internetowy.

wordpress motywy darmowe

Motywy WordPress

W panelu zarządzania WordPress mamy dostęp do szeregu funkcji, ale najważniejszą z nich jest dostęp do motywów. Motyw to nic innego, jak wygląd frontowy naszej strony. W darmowym katalogu są tysiące, jeśli nie setki tysięcy motywów. Możemy je przeglądać według filtrów i dobierać odpowiedni wygląd do naszego bloga. Oprócz oficjalnego katalogu istnieje także mnóstwo stron, które oferują zarówno darmowe, jak i płatne motywy do WordPressa. Podobnie zresztą, jak to ma miejsce w przypadku wtyczek. Te najbardziej rozbudowane potrafią kosztować kilkaset złotych, jednak mogą rozbudować naszą stronę w poważny portal. To jednak nas na razie nie interesuje.

Jeśli myślicie, że WordPress jest dla amatorów to grubo się mylicie. Na WordPressie swoje serwisy stawiały takie marki, jak BBC, MTV, Microsoft, Reuters czy Sony Music.

To tyle tytułem wstępu, a w następnym artykule dowiecie się o tym, jaki hosting wybrać dla naszej strony www i dlaczego warto zwrócić uwagę na niektóre parametry takiego serwera. Kolejne części tego poradnika będą pojawiać się w sposób mniej lub bardziej regularny, dlatego proszę o wyrozumiałość. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące poruszanych kwestii, zapraszam do sekcji komentarzy, na pewno odpowiem.


Posłuchaj nas!