UNITRA zaliczyła nieudany powrót. Teraz wraca po raz kolejny. Tym razem dzięki inwestycji Michała Kicińskiego z CD Projekt. Będzie ambitnie, nie po łebkach — produkcja i projekt w Polskiej fabryce w Warszawie. Start przedsprzedaży jeszcze w tym miesiącu.

Wiedzieliśmy już, jak UNITRA powstawała z grobu. Niestety w takim sposobie lepiej, żeby tam została. Produkty z chin z nostalgicznym logiem na boku, to był słaby pomysł. Teraz wygląda na to, że w końcu jest szansa na reaktywacje i dobry sprzęt elektroniczny z Polski.

Unitra

Michał Kiciński inwestuje w markę UNITRA

W zeszłym roku, w okolicach maja, dowiedzieliśmy się, że drugi ze współzałożycieli CD Projekt (obok Marcina Iwińskiego) – Michał Kiciński rozwija kolejny projekt i inwestuje w markę UNITRA. To nie jest jego pierwsze doświadczenie z produkcją sprzętu. Wcześniej założył firmę Mudita, tworzy ona zrównoważone produkty, które mają zbalansować nasze podejście do technologii. Pierwszy produkt, telefon Mudita Pure miał kilka wad, które mogły irytować (obecnie nie jest już oferowany). Następne produkty są już całkiem sensowne.

Teraz Michał Kiciński chce wzmocnić znaczenie Polski na europejskiej mapie producentów sprzętu elektronicznego, reaktywując markę. UNITRA powstała jako Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego w 1961. W 1975 roku UNITRA zrzeszała 27 przedsiębiorstw, 21 organizacji przemysłowych i 12 oddziałów innych jednostek. W 1989 roku w wyniku przemian systemowych zjednoczenie uległo likwidacji. W 2014 podjęto próbę reaktywacji kultowej dla wielu firmy. Niestety wiązało się to ze sprzedażą chińskich produktów opatrzonych jedynie nostalgicznym logo. Mieliśmy okazję testowanie  tego sprzętu.

unitrasd 10
Takiego sprzętu nie chcemy

Teraz firma ma odwrócić się od takich praktyk. Michał Kiciński stawia na rodzimą produkcję, projektowanie i naszych własnych inżynierów. W ten sposób w Warszawie powołano pierwszą fabrykę, która ma już 20 pracowników. Kilka redakcji, miało możliwość zwiedzić to miejsce i wydaje mi się, że było szczerze zadowolonych z tego co tam zobaczono.

To w końcu może się udać!

Zasadniczo, mną również kieruje sentyment i miłość do UNITRY. Doskonale wiem jednak, że idealizujemy sobie przeszłość a produkty UNITRY nigdy wybitne nie były i musiały dopasować się do systemu, w którym były tworzone. Wszystko jednak wskazuje, że teraz firma może mieć przed sobą naprawdę dobrą przyszłość, i że w końcu zostanie reaktywowana w należyty sposób.

Prowadzone są również rozmowy z innymi firmami, które kiedyś zrzeszone były pod tym szyldem UNITRA jak Radmor, Telpod czy Biazet (o którym pewnie nie słyszeliście, ale produkuje dla Philipsa, Lavazza, Brita, Signify i Kärcher)

Zapowiada się ciekawie. Nie trzeba będzie długo czekać na efekty. Już 30 czerwca ruszy na oficjalnej stronie przedsprzedaż pierwszych modeli nowej UNITRY. Między 24 a 27 październikiem ma ruszyć realizacja zamówień a 30 października oficjalna premiera firmy połączona z odbiorem przedpremierowego sprzętu.

Więcej informacji już wkrótce na unitra.pl

Jeśli czekacie na powrót UNITRY tak jak, to przypominamy o Klubie zrzeszającym fanów tego sprzętu ;)

OPPO Enco Air3 Pro w Polsce. Rewolucyjne słuchawki za rozsądną cenę