Pamiętacie szał na aplikację Lensa od Prisma Labas? Okazuje się, że TikTok pozazdrościł twórcom popularności i postanowił stworzyć własny generator zdjęć profilowych działających w oparciu o sztuczną inteligencję.

Zaglądasz do lodówki, a tam AI. Nie będę ukrywał, że tak, jak jestem w podziwie nad rozwojem sztucznej inteligencji, tak zaczyna mnie męczyć to, że producenci sprzętu oraz twórcy oprogramowania próbują na siłę wykorzystywać ją na wszelkie możliwe sposoby. Jasne, to jest przyszłość, natomiast uważam, że dziś jest to jeszcze bardzo niedojrzała technologia, która wprowadza w ujęciu konsumenckim sporo zamętu. Pokuszę się chyba nawet o opracowanie publikacji TOP-10 przydatnych narzędzi AI. Zanim to jednak zrobię, chcę opowiedzieć Wam o najnowszych pracach ByteDance. Właściciele TikToka zamierzają bowiem wdrożyć do aplikacji generator awatarów AI.

TikTok

Generator awatarów AI na TikToku

Prisma Labs to firma, która swojego czasu wydała aplikację do przerabiania zdjęć, która tworzyła z przeciętnych fotek zjawiskowe obrazy tudzież ilustracje, niekiedy nawiązujące wręcz do dzieł popularnych twórców sztuki. Stosunkowo niedawno, ten sam zespół umieścił w Google Play i Apple App Store nowy program. Lensa, bo takiej nazwy użyto, pozwalała nam stworzyć oryginalne awatary przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji. Wystarczyło zaimportować kilkanaście swoich zdjęć w różnych sytuacjach, a aplikacja wykonała całą robotę za nas. Całkiem podobny pomysł ma aktualnie TikTok.

Matt Navara udostępnił nagranie prezentujące nową funkcję aplikacji TikTok. W zasadzie z dostępnych grafik możemy wywnioskować, jak działa nadchodzące narzędzie. Na początku musimy wybrać od 3 do 10 zdjęć, które posłużą AI do wygenerowania interesujących, choć niemających za wiele wspólnego z realizmem – zdjęć profilowych. Aplikacja zwróci nam aż 30 propozycji, ale jest to proces, na którego zakończenie trzeba nieco poczekać. W zasadzie podobnie wygląda to w Lensie. Po wszystkim możemy już wybrać swój nowy awatar. Na ten moment TikTok nie odniósł się do prezentowanej nowości, ale – jak podejrzewam – możemy spodziewać się jej debiutu w nadchodzących tygodniach.

TikTok kopiuje czy wzoruje się na Lensie?

Chińczycy mają dość swobodne podejście do własności intelektualnej i choć daleki jestem od wysuwania wniosków co do kopiowania konkurencyjnych rozwiązań przez TikToka, nie da się ukryć podobieństwa do Lensy. Z drugiej jednak strony – w dzisiejszym świecie naprawdę trudno o oryginalność i świeżość. Większość rozwiązań około technologicznych to wariacje na temat obecnych na rynku technologii. Nie widzę w tym nic złego, w końcu zyskujemy na tym my – użytkownicy.

Pizza jest jak rodzina, ale z większą ilością sera, czyli o makabrycznej reklamie, którą stworzyła AI