W tym konflikcie zostało powiedziane wiele przykrych słów, ale jak zwykle w tego typu przypadkach, wygrał pieniądz. A konkretnie zyski, które wspólnie mogą osiągnąć TikTok i Universal Music.

Na początku lutego pisałem o sporze między TikTokiem i Universal Music. Muzyczny gigant ogłosił wtedy, że dla dobra artystów musi zniknąć z TikToka. Umowa między tymi dwiema firmami wygasła 31 stycznia 2024 roku, a Universal w oficjalnym oświadczeniu napisał między innymi, że „TikTok próbuje zbudować biznes oparty na muzyce, nie płacąc godziwej wartości za muzykę.” Kością niezgody miała być także AI.

//dzisiaj na dailyweb

TikTok odpowiedział Universal Music w dość krótkim, mocno ofensywnym oświadczeniu. Mogliśmy przeczytać w nim, że „to smutne i rozczarowujące, że Universal Music Group przedkłada własną chciwość nad interesy swoich artystów i autorów piosenek.” Portal tłumaczył się też, iż był w stanie zawrzeć umowy typu artist-first z każdą inną wytwórnią i wydawcą, a konflikt z Universalem wynika tylko z samolubnych działań wydawcy, które „nie leżą w najlepszym interesie artystów, autorów piosenek i fanów”.

TikTok i Universal Music Group z nową umową

tiktok

TikTok i Universal Music Group kończą spór nową umową. Umową, która poprawia ochronę artystów przed rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji. „TikTok i UMG będą współpracować, aby zapewnić, że rozwój sztucznej inteligencji w branży muzycznej będzie chronił ludzki kunszt i zyski, które płyną do tych artystów i autorów piosenek”.

Umowa obejmuje również „nowe możliwości monetyzacji”, które wynikają z rosnących możliwości handlu elektronicznego w platformie TikTok. TikTok zobowiązuje się również do dalszego tworzenia narzędzi, które pomogą artystom lepiej wykorzystać platformę w obszarach takich jak analityka i zintegrowane bilety.

„Cieszymy się, że możemy powitać UMG i UMPG z powrotem w TikTok” – powiedział Ole Obermann, Global Head of Music Business Development w TikTok.

Na początku lutego pisałem, że „gdybym miał obstawiać, to muzyka artystów z Universal Music wróci prędzej czy później na TikToka, a obecny głośny konflikt jest tylko działaniem na ugranie pewnych zapisów w umowach.” Tak też się dzieje i wkrótce muzyka takich artystów jak Taylor Swift, Post Malone, Billie Eilish, Justin Bieber, Ariana Grande, Drake czy Lady Gaga wróci wkrótce do chińskiej platformy społecznościowej.

TikTok Notes – rywal dla Instagrama coraz bliżej

Firmy twierdzą, że „pracują szybko”, aby przywrócić artystów na platformę. W sporze dwóch gigantów, jak to powiedział kiedyś Hirek Wrona, „wygrał hip-hop”, a raczej miliony dolarów, które firmy mogą wspólnie zarobić.