Władze Alabamy twierdzą, że wyzwanie TikTok polegające na skakaniu z łodzi doprowadziło do czterech zgonów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

TikTok to popularna platforma społecznościowa, która umożliwia użytkownikom tworzenie i udostępnianie krótkich wideo. Powstała w Chinach w 2016 roku i szybko zdobyła ogromną popularność na całym świecie, szczególnie wśród młodzieży. Aplikacja umożliwia tworzenie filmów często wzbogacanych o muzykę, efekty specjalne i filtry.

//dzisiaj na dailyweb

TikToka

Jednym z charakterystycznych elementów TikToka są trendy. Trendy to popularne tematy, wyzwania, tańce lub piosenki, które rozprzestrzeniają się wśród użytkowników platformy. Trendy mogą pojawić się spontanicznie lub być inicjowane przez influencerów, celebrytów lub samą aplikację. Gdy jakiś trend zyskuje popularność, użytkownicy tworzą i udostępniają swoje wersje danej treści. Trendy mogą być różnorodne – od śmiesznych tańców po wyzwania artystyczne, praktyczne porady, memy, czy nawet polityczne lub społeczne treści.

TikTok – o aplikacji i trendach

Trendy na TikToku zmieniają się często i szybko. To, co jest popularne dziś, może być zapomniane jutro. Wpływowe trendy często przyciągają miliony wyświetleń, a uczestnictwo w nich wpływa na widoczność konta i popularność twórcy. Dzięki temu TikTok stał się platformą, na której nowi twórcy mogą szybko zdobyć rozpoznawalność, a popularni influencerzy mogą utrzymać swoją popularność i budować społeczność. Niestety ślepa pogoń za wyświetleniami i brak refleksji sprawia, że niektóre trendy bywają niestety zabójcze.

pexels tolga aslanturk 10514433
Fot. Tolga Aslantürk

Trend z TikToka zabija

Ostatni trend, o którym zrobiło się głośno w ostatnich dniach, polega na rzucaniu się w ślad za poruszającą się z dużą prędkością łodzią. Wszystko za sprawą zgonów, które zanotowano w Alabamie. Zdaniem tamtejszych władz, wyzwanie TikTok polegające na skakaniu z łodzi doprowadziło do czterech zgonów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wszystkie ofiary śmiertelne to mężczyźni.

TikTok promuje fałszywe informacje o wojnie w Ukrainie i szczepionach. Wierzymy mu bardziej niż Google

Wbrew temu, jak wygląda to dla obserwujących z zewnątrz, może to być śmiertelnie niebezpieczna zabawa. Przy dużych prędkościach osiąganych przez łódź, jest przynajmniej kilka rzeczy, które mogą pójść nie tak. Uderzenie w głowę o element łodzi czy taflę wody, skręcenie czy złamanie karku podczas upadku, czy zachłyśnięcie, chwilowe zamroczenie czy utrata przytomności – wszystko to, dodając sporą falę generowaną przez płynącą szybko łódź, może doprowadzić do utonięcia. To właśnie utonięcie było przyczyną zgonu wszystkich czterech mężczyzn w Alabamie.

W pogoni za atencją, wyświetleniami, followersami łatwo stracić głowę. Jednak w obliczu takich informacji warto zastanowić się przed skopiowaniem każdego pomysłu z sieci, zwłaszcza że to nie pierwszy raz, gdy przez trend z TikToka ktoś umiera, bądź ma poważne problemy zdrowotne. Na miejscu samej platformy rozważyłbym większą kontrolę nad trendami, bo jak tak dalej pójdzie, to Montana, która ostatnio zakazała TikToka, nie będzie ostatnia.

Sprostowanie

Posypujemy głowę popiołem, bo zgodnie z wytężoną i pogłębioną analiza, okazuje się, że trend, który viralowo obszedł całą prasę, okazał się tak naprawdę nie istnieć, a przynajmniej nie mieć żadnego powiązania z TikTokiem. Zgodnie z informacjami z serwisu Degagog:

10 lipca 2023 roku Alabama Law Enforcement Agency, organ zajmujący się ochroną porządku publicznego w stanie Alabama, poinformował na Twitterze, że informacje przekazane w wywiadzie z 3 lipca 2023 roku były niepoprawne. Agencja podkreśliła, że nie ma żadnej wiedzy o śmiertelnych ofiarach w stanie Alabama, których śmierć można by powiązać z wykonywaniem popularnego challenge’u z TikToka. Dodano też, że w ciągu ostatnich 3 lat zanotowano jeden przypadek zgonu w 2020 roku i jeden w 2021 roku, których przyczyną było wyskoczenie ofiary z szybko poruszającej się łodzi. Obydwa przypadki nie miały jednak związku z internetową aplikacją.