Edward Snowden otrzymał rosyjski paszport na mocy dekretu podpisanego przez prezydenta Władimira Putina. Były współpracownik NSA, który odsłonił karty amerykańskiej inwigilacji przed światem, jest już obywatelem Federacji. Co ciekawe, nie zostanie objęty mobilizacją.

Myślę, że przedstawianie Edwarda Snowdena nie ma większego sensu. Każdy, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się tym, co dzieje się w świecie okołotechnologicznym, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, kim jest rzeczony jegomość. Przypomnę tylko, że w 2023 roku Snowden ujawnił szczegóły działań inwigilacji uskutecznianej przez amerykańskie władze, po czym opuścił kraj, w którym groziło mu wieloletnie więzienie. Mowa nawet o 30 latach za kratkami. W Rosji udało mu się uzyskać azyl polityczny i zezwolenie na czasowy pobyt. Teraz jego sytuacja uległa diametralnej zmianie.

Snowden

Edward Snowdem otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Nagroda za „cios” wymierzony w USA

Ujawnienie skali inwigilacji przez Edwarda Snowdena wywołało niemałe poruszenie i międzynarodową dyskusję dotyczącą podobnych działań. Oburzeniu nie było końca, a władze USA zdecydowały się ścigać byłego konsultanta NSA, który wykorzystał swoje doświadczenie i spryt. Choć daleko mi do chwalenia kogokolwiek za ujawnianie tajemnicy państwowej, uważam, że w tym konkretnym przypadku stało się dobrze. Oczywiście dla bohatera naszego wpisu oznaczało to kompletne zrujnowanie życia osobistego i zawodowego, a także zmusiło go do ucieczki poza granice państwa. Snowden, bezpiecznie poczuł się dopiero w Rosji, ale nawet tutaj jego sytuacja była niepewna.

R E K L A M A

Snowden

Azyl i zgoda na czasowy pobyt nie oznaczały, że będzie on mógł zostać na stałe na terenach należących do Federacji Rosyjskiej. Teraz, wraz z kilkudziesięcioma innymi cudzoziemcami, Edward zyskał obywatelstwo, a co za tym idzie – może już korzystać z pełni praw w Rosji. Zbiega się to w czasie z trwającym konfliktem zbrojnym na linii Rosja – Ukraina oraz z zaognieniem stosunków z Zachodem. Tym działaniem Putin mógł próbować dać stryczek w nos władzom USA. Choć w Rosji trwa obecnie częściowa mobilizacja, Snowden mimo posiadania paszportu nie będzie wcielony do wojska. Tak brzmi oficjalne stanowisko, choć w przypadku tego kraju, niespecjalnie zaskoczyłaby mnie zmiana frontu. Wystarczy spojrzeć na to, że Rosja zaczęła już blokować wyloty mężczyzn z kraju. Oczywiście w celu powstrzymania ucieczki przed wcieleniem do armii.

Putin ogłasza mobilizację. Rosjanie szukają w Google sposobu na opuszczenie kraju