Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby dostawcy usług e-mail otrzymali obowiązek rejestrowania logowań do skrzynek poczty elektronicznej. Zapiski byłyby udostępniane służbom na ich życzenie.

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem, inwigilacji czy nawet daleko idącej kontroli obywateli przez rząd. Moje zdanie tyczy się zarówno kwestii międzynarodowych, jak i naszego polskiego podwórka. Choć w pewnym sensie potępiam to, co uczynił Edward Snowden, ujawniając skalę działań USA, cieszę się, że sprawa wyszła na jaw. Historie, takie jak ta, otwierają oczy. Również w Kraju nad Wisłą inwigilacja ma się świetnie. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, w jaki sposób rządzący wykorzystywali izraelskie narzędzie Pegasus? Zamiast ścigać terrorystów… no właśnie. Podobnie może być w przypadku nowego pomysłu MON. Resort chce wymusić na dostawcach tworzenie rejestru logowań do poczty e-mail. Żeby nie było, nie jest to do końca nowy pomysł. Ba, w Polsce podobny rejestr dotyczy usług telekomunikacyjnych i działa od lat.

e mail 1

Rząd chce większej kontroli poczty elektronicznej obywateli

W założeniach do projektu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej szykowanej przez KPRM (Kancelarię Prezesa Rady Ministrów) znalazł się zapis, który nakazuje dostawcom usług poczty elektronicznej tworzenie rejestru, w którym znajdzie się data, godzina, sekunda oraz adres IP i portu, które odnoszą się do konkretnego logowania do e-maila. Dane te mają być magazynowane nie krócej niż trzy miesiące, natomiast nie to jest problemem. Niepokojące jest dopiero to, że usługodawcy mieliby udostępniać zapisane w rejestrze informacja organom państwowym, które prowadzą postępowania. Resort twierdzi, że zbierania rzeczonych danych jest niezbędne w celu realizacji ścigania przestępców.

Powstać ma specjalna lista podmiotów, które zostaną objęte nakazem. Wiadomo jednak, że rząd nie ma mocy egzekwowania tego od zagranicznych usługodawców. Oznacza to, przynajmniej w teorii, że użytkownicy poczty Microsoft Outlook czy Google Gmail mogą czuć się bezpieczni. Na szczęście nie wszystkie kwestie opisane w projekcie „godzą” w prywatność internautów. Znajdziemy tam bowiem również zapiski odnoszące się do obowiązku stosowania dodatkowych mechanizmów uwierzytelniania dla użytkowników poczty e-mail. Zmiana ma dotyczyć podmiotów obsługujących powyżej 500 000 kont.

DuckDuckGo Mail: jeśli naprawdę zależy Ci na prywatności…