Już jest! Zaprezentowano właśnie Apple Pencil w nowej niższej cenie. To rysik „dokładny co do piksela” tak jak poprzednik. Powiela też większość jego funkcji, może pochwalić się za to znacznie lepszą i przystępniejszą ceną! Słyszeliśmy plotki, teraz widzimy go oficjalnie.

Miałem Apple Pencil pierwszej generacji i był świetny, ale ładowanie go portem Lightning to był naprawdę kiepski pomysł. Wyglądało to źle i było strasznie niewygodne.

//dzisiaj na dailyweb

Mam też Apple Pencil 2 i on jest całkiem genialny. Znacznie lepszy, a bezprzewodowe, magnetyczne ładowanie to „killer feature”. Niestety jest też absurdalnie drogi — zapłaciłem za niego 699 zł. Apple właśnie stworzyło pośrednie wyjście — znacznie tańszy, ładowany przez USB a niemal tak samo zaawansowany model.

Apple Pencil – tańszy ale z USB C

Nowy Apple Pencil już jest. To nie jest 3 wersja rysika i nie oferuje magnetycznych końcówek tak ja mówiły plotki. To model, który znaliśmy do tej pory, ale w przystępniejszej cenie. Pozbawiono go bezprzewodowego i magnetycznego ładowania (ale nadal ma magnes, który pozwoli przytwierdzić go do boku iPada). Zamiast tego ładuje się go portem USB C. Nie trzeba tu kombinować, jak w rysiku pierwszej generacji, bo dysponuje on USB C z żeńskim typem portu.

Apple Pencil

Nowy Apple Pencil z USB C nie posiada jednak funkcji wykrywającej siłę nacisku. Nie obsługuje też bezprzewodowego parowania z urządzeniami Apple. Ostatnią zmianą jest funkcja, która dzięki dwukrotnemu stuknięciu wyzwalała wybrane funkcje — tego też nie ma nowy model.

Koniec z zawieruszonymi Apple Pencil – rysiki znajdziemy dzięki aplikacji Find My?

Apple Pencil

Jest za to tak samo precyzyjny jak Apple Pencil 2. Tak samo jak on oferuje również wykrywanie nachylenia i oferuje działanie ze śladowymi, minimalnymi opóźnianiami. Ma też podobną formę i matowe wykończenie.

50097EFC 31E8 4643 B89A B87E7B4C4F1E
Kiedyś wyglądało to naprawdę słabo ;D

iPadOS 17 to nowy wymiar wszechstronności i personalizacji

iPadOS 17 otwiera dla iPada nowe możliwości personalizacji i daje użytkownikom więcej sposobów na jeszcze szybsze i sprawniejsze wykonywanie zadań:

 • Ponadto w aplikacji Notatki dostępne są nowe narzędzia do porządkowania, odczytywania, komentowania i grupowego edytowania plików PDF, a różne zapiski można teraz ze sobą sprawnie powiązać za pomocą łączy.
 • W aplikacji Freeform wprowadzono nowe narzędzia do rysowania i funkcję Śledź edycje, która pomaga się odnaleźć w projekcie realizowanym zespołowo.
 • Użytkownicy mogą teraz wykorzystać pełnię możliwości wyświetlacza iPada i skonfigurować ekran blokady tak, żeby stał się jeszcze bardziej osobisty, na przykład ustawiając na nim niesamowite tapety, prezentując ulubione zdjęcia w innowacyjny sposób lub zmieniając wygląd i kolor czcionki, którą zapisane są godzina i data.
 • Dzięki interaktywnym widżetom informacje są widoczne na pierwszy rzut oka, ale oprócz tego użytkownicy mogą na nie reagować i jednym stuknięciem od razu inicjować interakcje bezpośrednio z ekranu blokady lub ekranu początkowego.
 • W aplikacji Wiadomości zaktualizowano opcje wyszukiwania i wprowadzono nowe sposoby na wyrażanie siebie, takie jak dodatkowe opcje naklejek, w tym nowe naklejki emoji i możliwość tworzenia naklejek Live Sticker z obiektów wyodrębnionych ze zdjęć.
 • Jeszcze w tym roku pojawi się funkcja Wypełnianie, która uzupełnia pola w formularzach danymi z aplikacji Kontakty, takimi jak imiona, nazwiska i adresy, żeby użytkownicy nie tracili na to czasu.

Ceny i dostępność

 • Nowy Apple Pencil będzie można kupić osobno w cenie 429 zł już na początku listopada.
 • Nowy Apple Pencil jest zgodny z wszystkimi modelami iPada z portem USB‑C, w tym z iPadem (10. generacji), iPadem Air (4. i 5. generacji), iPadem Pro 11 cali (1., 2., 3. i 4. generacji), iPadem Pro 12,9 cala (3., 4., 5. i 6. generacji i iPadem mini (6. generacji).
 • Nowy Apple Pencil dostępny jest w cenie 375 zł dla sektora edukacji. Ceny dla sektora edukacji są dostępne dla obecnych i nowo przyjętych studentów uczelni wyższych oraz ich rodziców, a także nauczycieli i pracowników wszystkich typów szkół oraz nauczycieli edukacji domowej. Więcej informacji na stronie apple.com/pl-edu/store.
 • Apple Pencil (1. generacji) jest zgodny z iPadem (10. generacji) i iPadem (9. generacji). Apple Pencil (1. generacji) kosztuje 579 zł i jest sprzedawany w zestawie z nową przejściówką z USB‑C na Apple Pencil, która jest niezbędna do jego ładowania i sparowania.
 • Osoby, które mają już Apple Pencil (1. generacji), mogą kupić przejściówkę z USB‑C na Apple Pencil oddzielnie w cenie 55 zł.
 • Apple Pencil (2. generacji) jest zgodny z modelami iPada Air, iPada mini i iPada Pro i jest sprzedawany osobno w cenie 129 zł.

Więcej informacji na stronie Apple Pencil.