Choć wszyscy byli pewni, że chip Tensor G2 znany ze smartfonów Google Pixel 7 korzysta z 4 nm litografii, okazało się, że tak nie jest. To stawia go poniżej topowymi jednostkami.

Ubiegłoroczne chipy Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 oraz Samsung Exynos 2200 zostały wykonane w 4 nm litografii. To flagowe jednostki, które były i w dalszym ciągu są przeznaczone do pracy z urządzeniami z wyższej półki cenowej. Biorąc to pod uwagę, a także opierając się na testach przedpremierowych smartfonów Google Pixel 7, można było oczekiwać, że chip Tensor G2 również skorzysta ze wspomnianego procesu technologicznego. To oznaczałoby nie tylko istotny wzrost wydajności względem poprzedniego SoC, ale także lepsze zarządzanie energią. Finalnie przekładałoby się to na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu oraz wyższą kulturę pracy. Niestety, Google Tensor G2 korzysta z 5 nm litografii. Czy to oznacza, że Pixele 7 nie są zauważalnie sprawniejsze niż Pixele 6? Niezupełnie…

Tensor G2 b

Pixel 7 z Google Tensor G2 korzysta ze starszej litografii. Google stawia na moc i TPU

Według najnowszych informacji chip Google Tensor G2 z Pixel 7 i 7 Pro nie korzysta z 4 nm procesu technologicznego. Redakcja serwisu Android Authority zapytała o tę kwestię samych zainteresowanych, czyli giganta z Moutanin View. Oto odpowiedź:

R E K L A M A

… opracowaliśmy Google Tensor G2 do realnych scenariuszy używania. Nasza architektura, która obejmuje 5 nm, pomogła nam osiągnąć ten cel, jednocześnie zwiększając wydajność i energooszczędność. Takie podejście pozwoliło nam również na dodanie nowych możliwości i wykonanie kroku naprzód w uczeniu maszynowym dzięki TPU nowej generacji z G2.

Tensor G2 c

Jak widać, Google nie ściga się na litografię. Poprawiono jedynie moc procesora, ale kluczem jest tu optymalizacja o uczenie maszynowe zapewniane przez nowy TPU (Tensor Processing Unit). W teorii powinno to zapewnia lepsze przetwarzanie informacji na potrzeby realizacji codziennych zadań. Tensor G2 nie będzie więc królem benchmarków, ale może okazać się nad wyraz sprawny w ujęciu ogólnym.

Aparat 200 MP w smartfonach za mniej niż 1500 zł? Dzięki układowi MediaTek Dimensity 1080 to możliwe