Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak obejść blokadę ekranu w smartfonie? Okazuje się, że w przypadku niektórych urządzeń jest to niezwykle łatwe. W telefonach Google Pixel trwa to maksymalnie kilka minut.

Smartfony bez wątpienia są dziś najbardziej osobistymi urządzeniami elektronicznymi. Trzymamy na nich prywatne zdjęcia i dokumenty, a z poziomu aplikacji mobilnych zarządzamy naszymi finansami, w tym kontami bankowymi. Mając dostęp do czyjegoś smartfona, mamy w zasadzie dostęp do pokaźnej dawki wiedzy o posiadaczu danego urządzenia. Nic więc dziwnego w tym, że zabezpieczamy telefony na wszelkie sposoby. Kiedyś stosowaliśmy hasło lub PIN. Od biedy, rozwiązaniem był też wzór. Dziś króluje biometria w postaci czytników linii papilarnych i skanerów twarzy. Co ze skutecznością współczesnych zabezpieczeń? Jest dobrze, ale zdarzają się wyjątki.

google pixel 6 pro

Jak ominąć blokadę ekranu w smartfonie Google Pixel?

W sieci znalazł się śmiałek, który podjął temat ominięcia ekranu blokady w najnowszym smartfonie Google Pixel. Działania przyniosły skutek, a „badacz” odkrył, że proces zakończony sukcesem trwa tylko kilka minut i to pod warunkiem, że nieszczególnie się spieszymy. Nie trzeba się przy tym specjalnie gimnastykować czy zgłębiać tajniki wiedzy programistycznej. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków.

R E K L A M A

Na sam początek należy podjąć kilka nieudanych prób odblokowania ekranu urządzenia. Kolejnym krokiem będzie wyjęcie karty SIM i włożenie własnej karty, po czym powinniśmy wpisać trzykrotnie błędny kod PIN do naszej karty. Następnie wprowadzamy PUK w celu podania nowego PIN-u i koniec. W tej sposób ominęliśmy blokadę ekranu w smartfonie Google Pixel. Po kolei:

  • Blokujemy urządzenie podejmując kilkukrotną próbę odblokowania urządzenia
  • Usuwamy obecną w urządzeniu kartę SIM
  • Umieszczamy w urządzeniu naszą kartę SIM
  • Wpisujemy kilkukrotnie błędny kod PIN do karty
  • Wprowadzamy kod PUK i zmieniamy kod PIN do karty
  • Koniec

Faktem jest, że błąd ten naprawiono już w listopadowej aktualizacji bezpieczeństwa, ale trzeba mieć na uwadze to, że podobne luki pojawiają się często i dotyczą różnych urządzeń. To pokazuje nam, że tak naprawdę trudno mówić o pełnym bezpieczeństwie w kontekście urządzeń mobilnych.

Google i Apple hamują innowacje. Urzędnicy przyjrzą się duopolowi gigantów na rynku przeglądarek i cloud gamingu