Teraz już oficjalnie! Aktualizacja Android 13 wystartowała i trafia do pierwszych użytkowników zgodnych smartfonów.

Niedawno informowaliśmy o tym, że rollout aktualizacji Android 13 prawdopodobnie odbędzie się z lekkim poślizgiem. Według informacji bazujących na pewnych komunikatach Google typowano, że proces uaktualniania sprzętu rozpocznie się we wrześniu. Tak się jednak nie stanie, ponieważ gigant z Mountain View zdecydował się wystartować z updatem już teraz.

Google poinformowało o rozpoczęciu procesu aktualizacji. W pierwszej kolejności, na uaktualnienie mogą liczyć użytkownicy smartfonów Google Pixel. To standardowe działanie, które traktuje priorytetowo osoby wybierające sprzęt referencyjny, bo w końcu Pixele takowym są. Niemniej, do końca roku Android 13 trafi także na sprzęt: Samsunga, ASUS-a, Nokii, iQOO, Motoroli, OnePlus, realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo, Xiaomi oraz kilku innych marek.

Android 13

Android 13: co nowego?

Przede wszystkim, Android 13 wniesie do smartfonów nowy, ulepszony wygląd oparty na języku projektowym Material You. Co to oznacza? W dużym skrócie – kolorystyka aplikacji będzie dostosowywać się do motywu i tapety urządzenia, tak aby tworzyć spójność z ekranem głównym. To jednak nie wszystko. Firma pozwoli także na uruchamianie programów w języku innym niż ustawiony w urządzeniu. To ukłon w stronę dwujęzycznych użytkowników. Producent zastosował tutaj również odświeżony odtwarzacz multimedialny.

Google pomyślało także o bezpieczeństwie. W ślad za Apple iOS będziemy mogli dać dostęp aplikacjom do wybranych zdjęć oraz filmów. Nie będziemy ograniczeni do funkcji udostępniania pełnej biblioteki zdjęć. Fajnym dodatkiem jest to, że kiedy skopiujemy do schowka wrażliwe dane, takie jak numer telefonu, e-mail czy dane logowania, Android 13 automatycznie usunie je po czasie.

Gigant z Mountain View pomyślał także o dostosowaniu współpracy z innymi urządzeniami, na co wpływ ma także adaptacja Bluetooth Low Energy Audio. Mniejsze opóźnienia idą tu w parze z wyższą jakością dźwięku. Z innych nowości należy wymienić:

  • Dostosowanie trybu snu za pomocą przyciemnionej tapety i motywu
  • Zwiększona kontrola powiadomień
  • Obsługa dźwięku przestrzennego opartego o ruch głowy użytkownika
  • Współpraca pomiędzy smartfonem z Android 13 a Chromebookiem
  • Kopiowanie i wklejanie pomiędzy urządzeniami z ekosystemu Androida
  • Obsługa wideo HDR