Właśnie zadebiutował nowy chip przeznaczony dla smartfonów ze średniej półki cenowej. Jednostka umożliwia obsługę aparatów z matrycą do 200 MP.

Każdy entuzjasta fotografii, również tej mobilnej, zdaje sobie sprawę, że rozdzielczość matrycy, lub jak kto woli – liczba megapikseli w aparacie to nie wszystko. Liczy się jasność obiektywu, rozmiar fizyczny sensora, wielkość piksela, a także oprogramowanie, które zepnie wszystkie informacje i „wypluje” końcowy obrazek. Mimo to, walka na megapiksele trwa w najlepsze. Aktualnie, najbardziej interesującą matrycą okazuje się Samsung ISOCELL HP1, który znajdziemy w smartfonach, taki jak Motorola edge 30 Ultra oraz Xiaomi 12T Pro. Nie są to najtańsze smartfony, ale wcale nie oznacza to, że 200 MP nie trafi już niedługo do urządzeń ze średniej półki. Trafi, a zawdzięczamy to Soc MediaTek Dimensity 1080, który został właśnie zaprezentowany.

MediaTek 1

MediaTek Dimedisity 1080 obsłuży 4K w HDR i aparat 200 MP

Aktualnie aparaty o rozdzielczości 200 MP możemy spotkać w smartfonach Motorola edge 30 Ultra oraz Xiaomi 12T Pro. Sęk w tym, że ich cena wynosi kilka tysięcy złotych. Co, jeśli powiem, że taki sensor może niebawem pojawić się w smartfonach za mniej niż 1500 zł? Może, a zawdzięczamy to nowo zaprezentowanemu układowi MediaTek Dimensity 1080. Jednostka jest bezpośrednim następcą modelu Dimensity 920. Procesor pojawi się w urządzeniach średniopółkowych już w czwartym kwartale tego roku. Jak sądzę, pierwszeństwo może mieć tu Xiaomi, które z pewnością wykorzysta sensor Samsung ISOCELL HP1 o rozdzielczości 200 MP. Za nim pójdą kolejni. Zanim to się jednak stanie, poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji o rzeczonym układzie mobilnym.

R E K L A M A

Ośmiordzeniowa jednostka składa się z dwóch rdzeni Cortex-A78 pracujących z częstotliwością 2,6 GHz oraz sześciu rdzeni Cortex-A55 taktowanych zegarem 2 GHz. Renderowanie grafiki to zadanie zintegrowanego GPU – Mali G68. Chip wykonany w 6 nm litografii współpracuje z pamięcią operacyjną LPDDR5 oraz pamięcią na dane UFS 3.1. Za obsługę 4K HDR i aparatu 200 MP odpowiada specjalny układ ISP, czyli procesor sygnału obrazu.

5 sposobów na obniżenie rachunku za telefon – na przykładzie Plusha