LG na targi CES 2024 przygotowało kilka niespodzianek. Niektóre, jak nowy projektor i bardzo ciekawy monitor już pokazano. Ciągle czekamy na te bardziej zjawiskowe nowości, bo wiemy, że i takie się pojawią. W międzyczasie zaserwowano zajawkę LG Home AI Agent — robota, który ma nas odciążyć w domowej rutynie.

Dzięki niemu możliwe będzie zautomatyzowanie pewnych czynności, o innych nam przypomni, a inne dopilnuje za nas. To ciekawa wizja, która przypomina raczej filmy Sci-Fi niż realny świat. Z tym że robot już działa i faktycznie może już wkrótce stać się domowym pomocnikiem.

//dzisiaj na dailyweb

To kolejne wysiłek LG w stworzeniu „Zero Labor Home”, domu, w którym nie będziemy się musieli wysilać przy domowych obowiązkach, a większość czynności i obowiązków przejmą za nas maszyny.

LG Home AI Agent to pocieszny i przydatny robot domowy

Nie będę ukrywał, że jestem trochę sceptyczny. Widzieliśmy już kilka robotycznych pomocników i przyjaciół, którzy mieli zrewolucjonizować nasze cyfrowe życie. Zaczęło się chyba od Sony Aibo, czyli psa robota (który jest nadal w sprzedaży, ale kosztuje prawie 11,500 zł). Dostępne są również malutkie roboty jak Anki i Emo oraz te większe, jak Willow, Misa, Eilik czy popularny w naszym kraju Enabot.

LG Home AI Agent

Niektóre z nich mają zadbać o nasz dobry nastrój, inne (głównie te większe) mogą monitorować otoczenie i stać się cyfrowym wartownikiem. Chyba dopiero idea LG Home AI Agent rozwija w pełni ideę takiego urządzenia.

Tesla Optimus Gen 2 zadebiutował. Ma zastąpić pracowników w fabrykach Tesli

Robot od LG nie tylko zadba o nasz dobry nastój poprzez interakcje, ale na jego bazie ustawi ulubioną muzykę lub włączy odpowiedni podcast. Jest też w stanie komunikować się z nami i sterować elementami smart home. Dzięki AI może wykrywać nasz nastrój i emocje oraz potrzeby. Dodatkowo po naszym wyjściu z domu jest w stanie przejąć pewne obowiązki. Może przypomnieć wychodzącemu z domu o niezamkniętych oknach, lub przypilnować i pogonić zwierzaka, który podgryza meble i pilot do telewizora. Przypomni też o typowo rutynowych czynnościach jak zadania z kalendarza, szklance wody czy dawce leków.

LG Home AI Agent

Co ciekawe, urządzenie nie jest tylko jeżdżącym słodziakiem. W środku to bardzo zaawansowany sprzęt, oparty na platformie Qualcomm Robotics RB5. Umożliwia ona przetwarzanie funkcji bazujących na AI, takich jak rozpoznawanie twarzy i użytkownika i jego nastroju. Agent AI wykorzystuje wbudowaną kamerę, głośnik i różne czujniki do zbierania danych środowiskowych w czasie rzeczywistym. Jest też w stanie sprawdzić temperaturę, wilgotność i jakości powietrza w pomieszczeniach. Zaawansowane technologie AI firmy LG analizują te dane, stale ucząc się i łącząc je z informacjami zewnętrznymi.

Niestety LG nie podało do informacji kiedy i w jakiej cenie Home AI Agent trafi na rynek.