Od kilku ostatnich tygodni mam okazje testować mnogie ilości sprzętu od marki Eve. Strasznie się na tę okazję cieszę, bo Eve słynie ze swojej świetnej jakości, nietuzinkowych designów i przede wszystkim, z ogromnego nacisku na prywatność, to klucz! Na pierwszy ogień wybrałem niepozorny, lecz bardzo funkcjonalny Eve Weather, który odpowiedzialny jest za prezentowanie i monitorowanie pogody oraz wilgotności, ale to nie wszystko.

Już na etapie budowy domu, wiedziałem, że będę chciał czerpać garściami z inteligentnych rozwiązań. Początkowo miały być to niewielkie drobiazgi jak sterowanie roletami, kamery czy oświetlenie w pomieszczeniach jak garaż, kotłownia i garderoba. Nic nadzwyczajnego, proste scenariusze, ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Jednak plan ewoluował i skończyło się nieco bardziej zaawansowanych scenariusz, bo doszło, chociażby całkowite sterowanie oświetleniem w całym domu.

R E K L A M A

Do tego były niezbędne przygotowania, powiększone kieszenie wszystkich włączników świateł czy też w kilku miejscach puszki kieszeniowe. Tym samym zrezygnowaliśmy z wielu punktów włączników oświetlenia, zakładając, że będą one zautomatyzowane docelowo. Proces się aktualnie dzieje i niebawem podzielę się z wami swoimi obserwacjami. Zacznijmy jednak przewrotnie, od czujnika pogody.

Eve Weather

Specyfikacja Eve Weather

Zakres Pracy:

 • -18 °C – 55 °C / 0 °F – 130 °F
 • 0% – 100% wilgotności
 • 260 – 1260 mbar / 7.7 – 37.2 inHg
 • Certyfikat IPX3

Dokładność

 • ± 0,3 °C / ± 0,4 °F
 • ± 3% wilgotności
 • ± 1 mbar / 0,03 inHg

Zasilanie

 • Wymienna bateria CR2450

Połączenie bezprzewodowe

 • Bluetooth Low Energy

Wymiary

 • 54 x 54 x 16 mm / 2,1 x 2,1 x 0,6 in

W pudełku

 • Eve Weather, 1x CR2450 battery, Instrukcja obsługi

Eve Weather

Eve Weather – piękno prostoty

Marka Eve to dla mnie absolutny TOP jeśli chodzi o rozwiązania HomeKitowe. Piękne, solidne konstrukcje i przede wszystkim ogromna dbałość o prywatność. Eve przy żadnym ze swoich produktów nie wymaga żadnych rejestracji, zostawiania danych, aktywowania urządzeń, a to doskonała wiadomość, bo dbają  swoich klientów. Myślę, że to nie przypadek, w końcu to niemiecka firma, a wiadomo, jak nasi zachodni sąsiedzi są wyczuleni na kwestie prywatności. Dlatego też Eve Weather po wyciągnięciu z pudełka i usunięciu plastiku spod baterii, było właściwie gotowe do użytku. Eve Weather korzysta z Bluetooth niskonapięciowego, a także z protokołu Thread.

Eve Weather

Uruchomienie Eve Weather to właściwie zeskanowanie kodu w aplikacji Apple Home (Dom) i urządzenie jest już gotowe do użytku. Jeśli chodzi o samą konstrukcję, to Eve Weather to jedno z tych niewielkich urządzeń, które jest pięknie zaprojektowane z bardzo przyzwoitych materiałów. Cały bok urządzenia pokrywa aluminium, a tył dobrej jakości tworzywo sztuczne. Z tyłu również znajdziemy gniazdo baterii, możliwość resetu urządzenia, a także nie zabraknie uchwytu do zamocowania do ściany. A to dość istotne, bo Eve Weather przeznaczony jest do stosowania na zewnątrz budynku, a nie będzie mu straszny deszcz i złe warunki pogodowe, bo posiada certyfikat IPX4.

Eve Weather

Aplikacja mobilna Eve

Zadanie Eve Weather jest dość proste, otóż w przejrzysty sposób informuje o pogodzie, wilgotności, a także o trendzie pogodowym. Ten ostatni aspekt jest interesujący, bo prognozuje pogodę na podstawie zebranych danych, a trochę tego ma.

Jak wygląda aplikacja mobilna i obsługa urządzenia z poziomu Apple’owego Domu i z poziomu aplikacji Eve? Otóż w przypadku Domu, widzimy informacje o wilgotności i temperaturze, a urządzenie oczywiście jest dostępne do scenariuszy automatyzacji.

Eve Weather

Oczywiście dużo więcej możliwości i informacji mamy z poziomu aplikacji Eve. Tam znajdziecie podstawowe i rozbudowane dane na temat temperatury, wilgotności czy też samych warunków pogodowych. Za pomocą wykresów, możecie w sprawny sposób prześledzić, jak prezentowały się temperatury i wilgotność w wybranych przedziałach czasowych. To bardzo wartościowe informacje, po oczywiście większej próbce czasu, do dostosowania, chociażby ogrzewania domu, jeśli korzystacie z urządzenia wewnątrz budynku.

Co właściwie można zrobić z czujnikiem pogody w inteligentnym domu?

Oczywiście sam monitor temperatury i wilgotności jest dość prosty w swoim działaniu, natomiast głównym celem jego wykorzystania, są automatyzacje, które na podstawie temperatury, wilgotności możemy w swoim domu zaprogramować. Począwszy od tych najprostszych, jak np. uruchomienie nawilżacza powietrza, w sytuacji, gdy Eve Weather używamy w domu, kiedy wilgotność spadnie poniżej zadanego poziomu. Idąc dalej, można zaplanować akcje, gdy np. pogoda spadnie poniżej 0 stopni.

Oczywiście można zbudować nieco bardziej kreatywne scenariusze, jak np. uruchomienie dodatkowego podlewania automatycznego trawy, jeśli pogoda będzie mocno słoneczna. Przewrotnie możemy zatrzymać podlewanie, jeśli będzie padało. Możemy informować światłem i wybranym kolorem każdego poranka, o tym, że jest przymrozek i będziesz potrzebować nieco więcej czasu na przygotowanie auta do jazdy. Właściwie jesteście ograniczeni własną wyobraźnią.

Eve Weather

Eve Weather czy warto?

Jeśli zależy Wam na jakościowym produkcie, który mocno stawia na prywatność, a także zbudowany jest z dobrej jakości materiałów, a przede wszystkim będzie stanowił główne narzędzie do wykonywania akcji i automatyzacji na podstawie wilgotności, temperatury i pogody, to Eve Weather to doskonałe narzędzie. Nie bez znaczenia pozostaje również atrakcyjny dla oka design. Ja osobiście gorąco polecam, chociaż za samo urządzenie przyjdzie odpowiednio zapłacić. Na czas pisania artykułu Eve Weather kosztowało 349-399 PLN.