Czarne płyty przeżywają swój renesans. Zauważyli to producenci sprzętu, którzy do swoich ofert dodają odpowiedni sprzęt. JBL SPINNER BT to gramofon uchodzący za świetny przykład. Co ważne, nie zrujnuje on domowego budżetu i pozwoli wejść do świata winylu w dobrym stylu.

Oczywiście jest już kilka firm, takich jak Pro-ject, Rega, Linn, Thorens czy Audio-Technica, które cały czas mogą poszczyć się wspaniałą ofertą gramofonów. Całkiem dobry wybór znajdziemy na rynku audiofilskim, gdzie ceny mogą dochodzić do nawet 600 000 zł, jak to miało miejsce w przypadku Transrotor Artus. Widzieliśmy również wielkie powroty do rynku konsumenckiego na przykładzie Technics.

//dzisiaj na dailyweb

JBL również próbuje wpasować się w rosnące potrzeby rynku. Właśnie zaprezentowano całkiem dobrze wyposażony i przemyślany gramofon, który może poszczycić się niewygórowaną ceną.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Renesans czarnej płyty

W ostatnim czasie udało nam się zahaczyć kilkukrotnie o tematy rynku gramofonów — Linn robi je z Jonym Ive, IKEA z muzykami ze Swedish House Mafia, natomiast Audio-Technica wróciła z kultowym Sound Burgerem. To nie przypadek!

Jony Ive z przytupem wrócił do projektowania produktów

Rynek czarnych płyt rośnie w siłę! Warto tutaj powiedzieć, że sprzedaż płyt winylowych kurczyła się już w latach 80. ubiegłego wieku. Jeśli dobrze interpretuje statystyki, to w 1984 roku czarną płytę zdominowały kasety, dwa lata później płyty kompaktowe. Początek lat 90. to praktycznie koniec tego nośnika.

gramofon
Dane za 1H2023, ZPAV

Przed 2010 rokiem trend sprzedaży zaczął się zmieniać po raz kolejny. Sprzedaż płyt winylowych zaczęła znacząco wzrastać. Teraz możemy mówić o prawdziwym renesansie i powrocie tego nośnika. Warto tu zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii winyle wyprzedziły sprzedaż płyt CD pierwszy raz od 35 lat. Natomiast w USA nastąpił wzrost sprzedaży czarnych płyt w pierwszej połowie tego roku o ponad 20%. W naszym kraju sytuacja również ma się dobrze — niepodzielnie rządzi tu streaming, który ma prawie 80% udziału w rynku. Sprzedaż płyt CD spadła o 7,5%, płyt winylowych wzrosła o ponad 16%.

JBL SPINNER BT ma sporo możliwości

Mimo że na rynku mamy kilka ciekawych, przystępnych cenowo gramofonów od Audio-Technic, Rega i Pro-jecta, wzrastający rynek znajdzie jeszcze miejsce dla kilku nowych graczy. JBL SPINNER BT to produkt, który stylistyką nawiązuje do droższych produktów firmy takich jak nowa seria Authentics.

JBL SPINNER BT

Gramofon można połączyć z dowolnym głośnikiem lub systemem audio dzięki Bluetooth 5.2 i obsłudze kodeków aptX HD. Jeśli ktoś preferuje tradycyjne połączenie przewodowe, to gramofon ma wyjście analogowe oraz przedwzmacniacz, dzięki którym można go podłączać do wzmacniaczy lub aktywnych kolumn.

JBL SPINNER BT posiada oczywiście wybór prędkości odtwarzania i czujnik z blokadą. Ramię ma wkładkę od Audio-Technica (niestety nie znamy modelu), która zamontowana jest w aluminiowej głowicy. Wkład z igłą można łatwo wyjąć i wymienić w celu modernizacji sprzętu.

JBL SPINNER BT

Gramofon występuje w 2 wersjach kolorystycznych – ciemnym ze złotymi elementami oraz ciemnym z pomarańczowymi akcentami. Sprzęt wyceniono na 399,99 euro. Znalazłem go przedpremierowo w jednym z internetowych sklepów – cena została ustalona na 2199 zł. Więcej informacji niebawem na stronie producenta.