Uważajcie podczas uruchamiania swoich nowych iPhone’ów 15 – niektórzy użytkownicy zaczęli donosić o problemach podczas włączania smartfonów. Wszystko przez błąd, który dotyka niektóre osoby, ale na szczęście wiemy już, jak go ominąć.

Dzisiaj w sklepach zadebiutował iPhone 15 oraz wszystkie jego pochodne. Istnieje szansa, że część z Was albo właśnie odebrała swój egzemplarz, albo zdobędzie go jeszcze w ten weekend. Jeśli tak się właśnie stało, to mamy dla was przestrogę – upewnijcie się, że zaktualizujecie swój sprzęt przy pierwszym uruchomieniu.

//dzisiaj na dailyweb

Pobranie aktualizacji iOS 17.0.2 jest bowiem kluczowe przy tym, by nie zawiesić swojego nowego iPhone’a – użytkownicy donoszą bowiem, że część z nich  przestaje działać podczas pierwszego uruchomienia. Telefon wyświetla nam ikoniczne logo jabłuszka i… nic więcej. 

iPhone 15
iPhone 15 mogą się zawiesić podczas pierwszego uruchomienia…

iPhone 15 z problemami podczas pierwszego uruchomienia

Tak jak wspomnieliśmy – ten błąd występuje tylko podczas włączenia transferu danych ze swojego poprzedniego iPhone’a do nowego. Jeżeli pobieracie swoje materiały z chmury iCloud lub traktujecie iPhone’a 15 jak nowego, to nie powinniście natrafić na żadne problemy. Te mają się pojawiać, dopiero gdy wybierzecie opcję „transfer z innego iPhone’a”, mając zainstalowany fabryczny system operacyjny iOS 17. 

Na szczęście Apple całkiem szybko zajęło się problemem i podczas pierwszego uruchomienia iPhone’a 15 będziecie mieli opcję, by zaktualizować sprzęt do najnowszej wersji. Wtedy powinniście nie natrafić na żadne problemy podczas odzyskiwania danych ze swojego poprzedniego iPhone’a. 

Nie martwcie się, jednak jeśli kliknęliście „Zaktualizuj później” – wówczas musicie jedynie uważać na to, by nie kliknąć opcji z transferem z innego iPhone’a, bo wtedy zawiesicie sobie urządzenie. Spokojnie zaktualizujcie je ręcznie i dopiero potem przeprowadzajcie transfery.

iPhone 15
Problem dotyka wszystkich modeli iPhone’a 15 – również Pro.

Jak naprawić iPhone’a 15, kiedy się zawiesił?

No dobrze, ale co jeśli kliknęliście opcję „przenieś dane z innego iPhone’a”? Tutaj z pomocą przychodzi tryb DFU, który możecie uruchomić z poziomu waszego komputera i aplikacji iTunes/Finder. Już tłumaczymy jak to zrobić.

Najpierw podłączcie iPhone’a 15 do komputera za pośrednictwem kabla USB-C. Potem na telefonie kliknijcie i puśćcie przycisk zgłośnienia, kliknijcie i puśćcie przycisk ściszania, a potem jeszcze kliknijcie i przytrzymajcie przycisk boczny. Jeśli procedura się udała, to przez chwilę widoczne będzie logo Apple. Ciągle trzymając przycisk boczny, poczekajcie jednak, aż zobaczycie ikony komputera i kabla. 

Wówczas powinniście zobaczyć swojego iPhone’a w Finderze (na Macu) lub w aplikacji iTunes (na Windowsach i starszych wersjach Maca).  Wtedy wystarczy kliknąć opcję „Odtwórz”. Zajmie to trochę czasu, ale jeśli operacja się uda, to powinniście zobaczyć napis „Hello” na swoim iPhonie. Potem uruchomcie go zgodnie z poleceniami powyżej (zaktualizujcie lub nie klikajcie opcji przeniesienia danych z innego iPhone’a) i wszystko powinno śmigać.

Jeśli wasz iPhone postanowi się zresetować podczas pobierania oprogramowania, to Apple mówi, żeby poczekać aż aktualizacja w końcu zostanie pobrana do końca i potem wykonać powyższe kroki ponownie. Niestety chwilę to zajmuje, ale hej – czego się nie robi, by korzystać ze swojego nowego telefonu?