Według Marka Gurmana z Bloomberga iOS 18 ma być największą aktualizacją systemu Apple całej historii smartfonów iPhone. Choć w grę wchodzą liczne nowości i zmiany wizualne, najważniejsze tematy dotyczą SMS-ów oraz Siri.

Istotne jest to, że uznanie iOS 18 za największy update dotyczący telefonów wypłynęło z samego Apple. Pracownicy uważają aktualizację za szalenie istotną i mającą ogromny wpływ na pracę z urządzeniem.

//dzisiaj na dailyweb

Wspomniany wcześniej dziennikarz docenianego na całym świecie medium obiecuje udostępniać kolejne szczegóły dotyczące update’u w kolejnych wydaniach swojego biuletynu, natomiast dziś postanowiono skupić się na dwóch istotnych zmianach.

Siri po polsku? iOS 18 to szansa na nową sztuczną inteligencję

iOS 17.4 2

Temat implementacji w Siri języka polskiego nie ma końca. Co roku wałkujemy temat i niewiele z tego wynika. Apple udostępnia Polakom coraz więcej usług z polską lokalizacją. Nawet klawiatura dostała w ubiegłym roku pełne wsparcie podpowiedzi oraz pisanie gestami, które nie było dla nas wcześniej dostępne. Można więc sądzić, że kolejna duża aktualizacja jest gotowa na wprowadzenie Siri po polsku. Obstawiam jednak, że tak się nie stanie i obwiniam za to rozwój Siri.

Siri, pod warunkiem że Apple zostanie przy tej nazwie, ma otrzymać szereg rozwinięć i usprawnień związanych ze sztuczną inteligencją, w tym… generatywną sztuczną inteligencją. To oznacza ponowne „uczenie” asystenta zachowań, zwyczajów i szczegółów mowy w wielu językach. Wątpię w to, że gigant z Cupertino wejdzie teraz ze wsparciem języka, który dotychczas traktowany był po macoszemu. Czy moje przypuszczenia się sprawdzą, przekonamy się już podczas najbliższej konferencji Apple WWDC w czerwcu.

Apple iPhone 16 Pro Max z flagową matrycą od Sony. To zmiana, na którą czekaliśmy

Asystent pozwoli na złożone pytania i odpowie na nie. Będzie automatycznie uzupełniał tekst w aplikacjach, a także mocno zintegruje się ze skrótami. Z pewnością doczekamy się też swoistej implementacji narzędzia zbliżonego do ChatGPT oraz funkcji nawiązujących do tego, z czym mamy do czynienia w najnowszych Samsungach.

iOS 18 przyniesie wsparcie dla RCS

Nowy iOS to również swoiste pożegnanie z SMS. No dobrze, nie do końca. W zasadzie chodzi o to, że aplikacja Wiadomości na iPhonie będzie wspierać nie tylko SMS i wiadomości iMessage, ale także standard RCS, z którego korzystają użytkownicy smartfonów z Androidem. To ogromna zmiana i kolejny dowód na to, że Apple „się otwiera”.