Apple iPhone stawia na z roku na rok coraz ciekawsze zmiany pod względem fotograficznym. Nowa odsłona najbardziej pożądanego smartfona na świecie i Polsce, iPhone 16 Pro Max, przyniesie zmianę, której oczekiwaliśmy od poprzednika. Przeniesie sporo korzyści użytkownikowi oraz sporo możliwości Apple.

Sony ma bogate portfolio nie tylko w dziedzinie produktów użytkowych, lecz również półproduktów przemysłowych. Jedną ze szczególnie uznanych gałęzi produktów firmy są techniki obrazowania (w tym odpowiednie sensory).

//dzisiaj na dailyweb

Dwa topowe i najbardziej pożądane w świecie sensory to Sony IMX903 oraz Sony IMX989. Ten pierwszy według plotek ma wreszcie trafić do iPhone’a 16 Pro Max.

iPhone 16 Pro Max z nową matrycą

Wedle najnowszych plotek główne oczko kamery w iPhone 16 Pro Max będzie wyposażone w sensor Sony IMX903, który debiutował latem zeszłego roku. To matryca nieco mniejsza od wykorzystywanej we flagowcach z Androidem IMX989, która premierę miała w czerwcu 2022 roku. Warto też zauważyć, że to półka wyżej niż we flagowym OnePlus 12 (który jest u nas na testach), ponieważ sprzęt ten wykorzystuje matrycę IMX-LYT808 (stworzona wspólnie przez Sony i OnePlus).

W przypadku Sony IMX903 mówimy jednak o flagowym osiągnięciu firmy. Prawdopodobnie Apple zyska na możliwościach tego cacka przez wyłączność lub chociaż w pierwszeństwie przed innymi producentami. Podobnie zresztą było z poprzednikiem (IMX803), ponieważ Apple zastosowało matrycę w iPhonie 14 oraz po dodaniu układu optycznego TetraPrism w iPhonie 15.

R E K L A M A

iPhone 16
Apple iPhone 15 Pro Max

Sony IMX903 cechuje się rozmiarem 1:1.14 cala i dysponuje rozdzielczością 48 MP. Pojedynczy piksel ma rozmiar 1,4 µm. Dodatkowo każdy pixel tak naprawdę jest podwójny i posiada dwa fotoreceptory, które potrafią wygenerować obraz o sumarycznej rozdzielczości 96 MP. Dociekliwi czytelnicy mogą zapytać: dlaczego jest on o 0,2 µm mniejszy od rewelacyjnej matrycy IMX989? To jednak pytanie do inżynierów Sony. Zapewniają, że pomimo tego nowsza matryca oferuje lepszy i jaśniejszy obraz o większej dynamice.

iPhone 17 z całkowicie nową jakością selfie. iPhone 16 Pro z 48 MP aparatem ultraszerokokątnym

Stworzona jest specjalnie z myślą o smartfonach (podobnie jak poprzednik), ale tu dopracowano ją pod kątem HDR, szybkości i pracy autofocusa, wsparcia dla Dolby Vision. Dodatkowo pracowano nad tym, aby umożliwić zaawansowane tryby filmowe. Przełożyło się to na wysokie parametry podczas nagrywania filmów 4K – głównie gładki i szczegółowy obraz z doskonałym kontrastem i akuratnymi, ale żywymi kolorami. Dzięki specjalnej budowie tranzystorów poprawiono też znacznie szybkość spływania i buforowania danych z matrycy. Może to mieć ogromne znaczenie również dla fotografii obliczeniowej oraz fotografii wspieranej AI.

OnePlus 12 w naszych rękach. Pierwsze wrażenia prosto z premiery

Niestety, ale przeciek nie potwierdza tego, czy każde oczko wyposażone będzie w topową matrycę. Prawdopodobnie Apple skusi się tu na oszczędności. Przekazana dziś wiadomość dotyczy modelu iPhone 16 Pro Max. Nie interpretujemy tego jako braku IMX903 w pozostałych modelach. Z drugiej jednak strony… słyszeliśmy o planach Apple w kwestii mocnego rozróżnienia specyfikacji poszczególnych smartfonów.

R E K L A M A