Broad Peak na pierwszym zwiastunie! Widzowie, a przede wszystkim fani himalaisty Macieja Berbeki już wiedzą, kiedy będą mogli zobaczyć na srebrnym ekranie historię odważnego Polaka. Netflix prezentuje pierwszy zwiastun i ogłasza premierę na wrzesień 2022 roku.

Broad Peak
Fot. Netflix

Kim był Maciej Berbeka – bohater filmu Broad Peak ?

Maciej Berbeka był polskim himalaistą, który zasłynął się na kartach historii jako jeden z  pierwszych ludzi zdobywających szczyt Broad Peak podczas zimy. Należał do ekipy, w której skład wchodzili również Adam Bielecki, Tomasz Kowalski oraz Artur Małek. Miało to miejsce 5 marca 2013 roku, ale niestety niebezpieczna wyprawa nie zakończyła się dla wszystkich uczestników pomyślnie. Tomasz Kowalski oraz Maciej Berbeka po zerwaniu kontaktu wzrokowego z resztą ekipy nie zeszli na dół. Dnia 8 marca 2013 zostali uznani za zmarłych. Ciało Tomasza Kowalskiego odnaleziono wiosną tego samego roku , natomiast Macieja Berbeki już niestety nie. Swojego czasu Polski Związek Alpinizmu oskarżał Adama Bieleckiego i Artura Małka o postąpienie wbrew zasadom etyki w górach poprzez nadanie własnego tempa i pozostawienie towarzyszy.

Broad Peak
Broad Peak, reż. Leszek Dawid, fot. Piotr Litwic/East Studio

Fabuła filmu Broad Peak

Film Netflixa w reżyserii Leszka Dawida skupi się historii wielkiej miłości głównego bohatera ze swoją małżonką Ewą oraz oczywiście marzeniu zdobycia Broad Peak. Warto wiedzieć, że Maciej Berbeka w 1988 roku próbował wejść na szczyt K2 i właśnie po 25 latach otrzymał szansę, aby dokonać czegoś niesamowitego – pokonać sąsiadujący ośmiotysięcznik. Pomimo świadomości tego, że wiemy, jak zakończyła się ta wyprawa, to jestem ciekaw emocji, które mogą towarzyszyć podczas seansu.

R E K L A M A

Wspomniany wątek miłości może nadać szerszej perspektywy. Zawód himalaisty to ogromne ryzyko – w chwili założenia plecaka i postawieniu pierwszego kroku, nie jesteśmy pewni, czy wrócimy cali do domu. Nie jestem sobie w stanie sobie wyobrazić, co czuje w takim momencie partnerka czy partner. Jest to ten typ związku, w którym  kochający człowiek nie jest na pierwszym miejscu, a góra i nieodparta chęć zdobycia jej. Niepewność, niestabilność i swojego rodzaju wykluczenie towarzyszące każdego dnia. Próba prawdziwej miłości. Tego typu relacje oraz dążenie do osiągnięcia niemożliwego pokazywały w świetny sposób takie filmy Everest czy Pierwszy Człowiek. Czas na polski akcent i przyznam, że oglądając pierwszy zwiastun, poczułem zrozumienie drugiej osoby, ale również zimno i upór. Zresztą – sprawdźcie sami:

Broad Peak – zwiastun filmu Netflixa

Leszek Dawid, reżyser filmu i twórca takich obrazów jak Krew z krwi, Jesteś Bogiem, Pakt czy W głębi lasu powiedział parę zdań na temat zbliżającej się produkcji:

W filmie skupiliśmy się na historii Macieja Berbeki, jednego z polskich Lodowych Wojowników. Podczas realizacji dużo zastanawiałem się nad tą tajemniczą i pociągającą siłą, która pcha człowieka w tak niebezpieczne miejsca, mimo jego świadomości, jak wiele ryzykuje.

Obsada i twórcy filmu Broad Peck

Scenariusz Broad Peck napisał Łukasz Ludkowski, dla którego jest to długometrażowy debiut fabularny. Macieja Berbekę gra Irenuesz Czop, a partnerować mu będą m.in.: Maja Ostaszewska (Ewa Dyakowska-Berbeka), Łukasz Simlat (Krzysztof Wielicki), Piotr Głowacki (Aleksander Lwow), Dawid Ogrodnik (Adam Bielecki), Tomasz Sapryk (Andrzej Zawada), Maciej Raniszewski (Tomasz Kowalski) i Maciej Kulig (Artur Małek). Autorem zdjęć jest Łukasz Gutt, czyli reżyser i operator nagrodzonego obrazu Wszystkie nasze strachy. Jestem najbardziej ciekaw tego elementu filmu – pomimo tego, że to dosyć znane, opatrzone twarze polskiej kinematografii to raczej sprostają zadaniu, a i casting wydaje się niezły.

Jednak w produkcji o pokonywaniu wysokich gór potrzeba idealnego pierwiastka audiowizualnego, abym poczuł emocje i łapał się za pierś z powodu braku tchu na wysokości. Zdjęcia realizowano w Warszawie, Zakopanem, ale również w Alpach i Karakorum na wysokości 5000 m.n.p.m, więc liczę na dobrze wykonaną robotę.

Broad Peak
Broad Peak, reż. Leszek Dawid, fot. Piotr Litwic/East Studio

 

Okrojony Netflix. Płatny plan z reklamami bez dostępu do pełnego katalogu

Czy otrzymamy dobrze zrealizowana produkcję dowiemy się we wrześniu.  Film zostanie opublikowany na platformie Netflix prawdopodobnie gdzieś pod koniec miesiąca. Broad Peck będzie prezentowany w konkursie głównym podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbywa się miedzy 12 września, a 17 września 2022 roku, więc raczej w domowym zaciszu obejrzymy ten obraz po festiwalowej premierze.

Rzadko kiedy czekam na polskie produkcje, ale to interesująca historia, zrealizowana przez całkiem sprawnego reżysera w doborowej obsadzie. O początkach kręcenia Broad Peck słyszałem jakieś 4 lata temu i cieszę się, że w końcu projekt ujrzy światło dzienne.