W zeszłym tygodniu doszły do nas plotki o tym, że seria iPhone 16 dostanie nowy rozkład przycisków, które mogą być większe niż wcześniej. Dziś dowiadujemy się również o nowym przycisku przechwytywania oraz jego wyjątkowym działaniu.

Apple bardzo rozważnie wprowadza zmiany w projekcie swojego smartfonu, który dopieszczany jest już od ponad 15 lat. Każda większa zmiana jest szeroko komentowana przez użytkowników. Czasami są to głosy niezadowolenia. Użytkownicy po czasie jednak przyznają często rację Apple.

//dzisiaj na dailyweb

Tym razem mamy do czynienia z sytuacją, której nie można negatywnie ocenić. Dostajemy dodatkowy przycisk, który ma nam ułatwić obsługę podstawowej funkcji smartfonu.

Capture Button do przechwytywania obrazu

Mark Gurman w swoim cotygodniowym biuletynie, który publikuje na łamach magazynu Bloomberg, zdradził kolejne ciekawe wiadomości. Dowodzą one istnienia kolejnej sporej zmiany w wyglądzie przyszłej serii iPhone’a.

Pogłoski o takim przycisku, który dedykowanoby możliwościom aparatu i kamery pojawiały się już od kilku lat. Apple nigdy jednak nie zdecydowało się do jego pory. A jedyną możliwością sterowania aparatem poprzez przyciski, jest wykonywanie zdjęć poprzez klawisze głośności.

Wedle ustaleń tego analityka, iPhone 16 przyniesie nowość w postaci dodatkowego przycisku o nazwie „Capture Button”. Miałby on za zadanie inicjować fotograficzne (a w zasadzie wideograficzne) funkcje smartfonu.

iPhone 16

Sam przycisk ma być umiejscowiony poniżej bocznego przycisku blokowania. Wiemy, że on również będzie przyciskiem pojemnościowym. Dzięki temu prawdopodobnie będzie w stanie w zależności od siły nacisku inicjować różne funkcje. Przykładowo delikatne naciśnięcie mogłoby włączać nagrywanie chwilowe a długie nagrywanie ProRes lub Tryb Filmowy.

iPhone 16 może znów przynieść zmianę w wyglądzie. Apple testuje kilka modeli. Poznaliśmy ich wygląd

Mark Gurman mówi tu o funkcjach związanych z nagrywaniem wideo. Mimo to nie ma jeszcze żadnych konkretów odnośnie sposobu jego działanie. Brzmi to jednak logicznie, bo Apple wprowadzając przycisk akcji, umożliwiło ustawienie skrótu aplikacji aparatu fotograficznego.

Wedle raportu nowy przycisk pojawić się ma w każdym modelu nowego iPhone’a 16. To byłby fantastyczny ruch, bo wiemy, że poprzednie zmiany względem przycisków dotyczyły wyłącznie modelu 15 Pro oraz 15 Pro Max. Teraz taki przycisk trafiłby do każdego z oferowanych urządzeń. Niezależnie od modelu.