Dopiero niedawno Google wydało Androida 12, obecnie trwają testy wersji beta 12.1 (12L), który skupia się na optymalizacji systemu pod większe urządzenia oraz tablety.

Tymczasem dzięki portalowi XDA Developers możemy zobaczyć trzy nowe funkcje, które zostaną dodane w trzynastce. 

Pierwszy look na trzy funkcje z Androida 13

Funkcje, do których XDA uzyskało dostęp, a konkretnie do zrzutów ekranu funkcji z tej wersji systemu to:

R E K L A M A
  • możliwość wyboru domyślnego języka dla pojedynczych aplikacji
  • nowe uprawnienie do wyświetlania powiadomień
  • nowy układ zegara na ekranie blokady

Możliwość wyboru domyślnego języka dla pojedynczych aplikacji

Do tej pory nie można było wybrać innego języka w niektórych aplikacjach, chyba że deweloper zaimplementował przełącznik języka. Wtedy aplikacja nie była powiązana z językiem systemu. W trzynastce będzie możliwość wyboru innego języka aplikacji w ustawieniach systemu. Po wybraniu menu odpowiadającego za wybór języka w menu informacji o aplikacji albo w ustawieniach języka systemu wyświetli się lista języków obsługiwanych przez nią i będzie możliwość korzystania z aplikacji w tym języku. Niezależnie od reszty systemu.

Nowe uprawnienie do wyświetlania powiadomień

Kiedy instalujesz aplikację, to jednym z domyślnych uprawnień jest możliwość wysyłania powiadomień. Większość aplikacji, z których ja dostaję powiadomienia, jest dla mnie potrzebna. Ale oczywiście zdarzają się takie, które powodują spam powiadomień na przykład aplikacja AliExpress. Oczywiście można ręcznie wyłączyć w ustawieniach pokazywanie powiadomień. Ale w trzynastce zostanie dodane uprawnienie, które przy pierwszym uruchomieniu aplikacji będzie się wyświetlało i pytało, czy może wyświetlać powiadomienia.

Nowy układ zegara na ekranie blokady

W trzynastce zostało dodane nowe ustawienie zegara. Domyślnie na Androidzie 12 zegar jest wyświetlany na środku ekranu, a kiedy przyjdzie powiadomienie, zmniejsza się i pokazuje się wtedy w lewym górnym rogu.

Na zdjęciach widać, że można wybrać to zachowanie na stałe za pomocą przełącznika w ustawieniach. Dodatkowo XDA Developers zauważyło, że ta funkcja może trafić do 12L w przyszłych betach.

Ciekawe, jakie jeszcze funkcje zostaną odkryte do czasu premiery trzynastki. Do tego zostało jeszcze sporo czasu, bo premiera tej wersji Androida będzie pewnie w okolicach września lub października 2022 roku.